02 Mart 2001 03:00

Krizin faiz yükü esnaf ve çiftçiye

IMF anlaşmasında yer alan "esnaf ve çiftçiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından verilen kredi faizlerinin devlet iç borçlanma faiz oranlarının yüzde 5 üzerinde olacağı" şartı nedeniyle esnaf ve çiftçi faiz kıskacında.

Paylaş
Krizin faiz yükü esnaf ve çiftçiye
Krizin ardından hızla yükselen 'hiper faiz'ler IMF ile yapılan anlaşmalar nedeniyle en çok esnaf ve çiftçiyi etkiliyor. IMF ile yapılan anlaşmada esnaf ve çiftçiye "Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından verilen kredi faizlerinin devlet iç borçlanma faiz oranlarının yüzde 5 üzerinde olacağı" şartı yer alması nedeniyle esnaf ve çiftçi faiz kıskacında. Krizin ardından Halk Bankası kredilerde faiz oranlarını yüzde 250'ye, temerrüt faiz oranlarını da yüzde 500 olarak ilan etti. Esnaf odaları artan faiz yükü nedeni ile kepenk kapatma noktasına geldiklerini belirterek hükümetten bir an önce çözüm getirmesini istiyor.
Sorumlu esnaf değil
Konya'nın Seydişehir ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Çatal, ekonomik krizin faturasının esnafa kesildiğini belirtti. Çatal, yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkârların yok edilmek istendiğini belirterek, "Batık kredilerin sorumlusu da esnaf ve sanatkârlar olarak ilan ediliyor" dedi. Çatal, temerrüt faizlerinde yüzde binlere, kredi faizlerinin de yüzde 250'lere vardığını dile getirerek, "Böylece uygulamanın hangi akla ve mantığa hizmet ettiğini bilemiyoruz. Türk esnafı Halk Bankası'nı bir lira zarara uğratmadığı halde, esnafın düşürüldüğü bu olumsuz durumu anlamak mümkün değildir" şeklinde konuştu.
Çatal, mağduriyetlerinin giderilmesi için esnaf ve sanatkârlara verilen kredilerin faiz oranlarının eski sisteme dönüştürülmesini isteyerek, uygulamanın Anayasa'nın 173. maddesine de aykırı olduğunu ifade etti.
Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ökkeş Özpolat, son ekonomik krizle birlikte esnaf ve sanatkârın hızla kepenk kapatmaya başladığını belirterek, "Bu ortamda vergisini ödemeyen esnaf ve sanatkârın durumunu görmezden gelen Halk Bankası ise faizleri yükseltiyor. Yani, bugüne kadar işyerini kapatmayanlar da kapatsın demeye getiriyor" dedi.
Özpolat, yaptığı açıklamada, daha önce yaşanan ekonomik krizde esnafın borçla ayakta durabildiğini, ancak son krizle birlikte esnaf ve sanatkârın çareyi işyerini kapatmakta bulduğunu söyledi.
İbret belgesi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Tunay Altınpınar, uygulamadaki yüksek faizlerle işletmelerin ayakta kalmasının mümkün olmadığını belirtti. Altınpınar, yaptığı açıklamada, Halk Bankası'nın ihracat, sanayi, kooperatif kredilerinde ve bireysel kredilerde faiz oranlarını yüzde 250, temerrüt faiz oranlarını da yüzde 500 olarak ilan etmesinin, ekonomi ve bankacılık sisteminin geldiği noktayı gösteren bir ibret belgesi olarak nitelendirdiklerini belirtti.
Altınpınar, ''Bu faizlerle bırakınız yatırım, üretim, ihracat ve ticaret yapılabilmesini, işletmelerin ayakta kalması mümkün değildir. Asıl görevi KOBİ'leri finanse etmek olan bir kamu bankası, bu akıl almaz faiz oranlarıyla hangi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır?'' dedi.
Kepenk kapatma önerisi
2000 yılında vergi yükü nedeni ile 946 esnafın kepenk kapattığı Diyarbakır'da da esnaf faiz oranlarının yükseltilmesine karşı öfkeli. Ekonomik kriz bahane edilerek dayatılan bu uygulama karşısında kredi alan yaklaşık 500 Diyarbakırlı esnaf önceki gün DESOB'u arayarak bu uygulamanın durdurulması için kepenk kapatma eylemi talebinde bulundular. Hapse girseler dahi bu faizi ödemeyeceklerini belirteren esnaflar kökten kepenk kapatmadan eylem kararı alınmasını istiyorlar. DESOB Başkanı Eşref Tanrıverdi, hükümetin rantçıların, hortumcuların cezasını küçük esnafa çektirdiğine dikkat çekerek, bölgedeki hiçbir esnafın bu uygulamanın altından kalkamayacağını söyledi. Tanrıverdi, esnafların kendisini gün boyunca aradıklarını ve,"Neye mal olursa olsun biz bu parayı ödemeyeceğiz. İsterse bizi cezaevine atsınlar, isterse dükkânlarımızı kapatsınlar" dediklerini ifade ederek, bu uygulamanın kaldırılması için kepenk kapatma eylemi için dayatmalarda bulunduklarını kaydetti. Tanrıverdi, taleplerinin dikkate alınmaması durumunda bayram arifesinden hemen sonra kepenkleri kapatacaklarını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Dayton can çekişiyor

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa