01 Mart 2001 03:00

Yine demiryolu faciası: 15 ölü

İngiltere'de üst üste meydana gelen ölümlü tren kazalarına bir yenisi daha eklendi. Dün sabah saat 6:30 sularında ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen kazada en az 15 kişi yaşamını yitirdi.

Paylaş
Yine demiryolu faciası: 15 ölü
Arif Bektaş
İngiltere'de üst üste meydana gelen ölümlü tren kazalarına bir yenisi daha eklendi. Dün sabah saat 6:30 sularında ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen kazada en az 15 kişi yaşamını yitirdi. Kazada yaralanan 150 kişiden 30'unu durumu ağır.
Aşırı hız
Newcastle'dan Londra'ya gitmekte olan yolcu treninin bir yük treni ile çarpışması sonucu meydana gelen kazaya aşırı hızın neden olduğu belirtiliyor.
Remsi açıklamalarda yolcu treninin saatte yaklaşık 200, yük treninin ise 110 km hızla gittiği bildirildi. Kazadan sağ kurtulan ve Kuzey Yorkshire'da hastaneye kaldırılan yolculardan Raynond Brindley, kazadan uzun bir süre önce trenin sarsıldığını ve adeta raylardan çıkarak kaygan bir zeminde ilerlediğini anlattı.
Özelleştirme
İngiltere'de 25 farklı şirkete parça parça satılan demiryollarında artık güvenlikten söz etmek mükün değil. Yıllar önce kullanılan ışıklar halen değiştirilmedi, hasar gören raylar tamir edilmiyor. Son dönemde artan kazalara karşı güvenliğin artırılması için mücadele eden işçiler ve sendikalar ise yasal ve yasadışı yollarla susturulmaya çalışılıyor.
Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Ken Livingstone'un yanı sıra RTM ve ASLEF sendikaları da birer açıklama yaparak kazanın kaynağında özelleştirmenin yattığını vurguladılar.
Onlarca kişi öldü
İngiltere'de son 10 yılda yaşanan tren kazaları, şöyle:
17 Ekim 2000: Londra'nın kuzeyinde yolcu treni raydan çıktı, 4 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.
10 Mart 2000: Londra'nın Waterloo istasyonunda, yolcu treni istasyondaki vagonlara çarptı, 30 kişi yaralandı.
5 Ekim 1999: Londra'nın Paddington istasyonunuda iki tren çarpıştı, 31 kişi öldü.
23 Haziran 1999: Glasgow'dan hareket eden şehirlerarası tren, İngiltere'nin kuzeyindeki Winsford bölgesinde istasyon komut bürosuna çarptı, 30 kişi yaralandı.
8 Ocak 1999: Londra'nın hemen dışındaki London Bridge istasyonunda iki tren çarpıştı, 7 kişi yaralandı.
19 Eylül 1997: Londra'nın Southall bölgesinde bir yolcu treniyle yük treni çarpıştı, 7 kişi öldü.
8 Ağustos 1996: Banliyö treni Watford'da içi boş olarak hareket eden yolcu trenine çarptı, bir kişi öldü, 66 kişi yaralandı.
9 Mart 1996: İngiltere'nin orta kesimlerindeki Stafford kasabasında yük treniyle posta treni çarpıştı, bir kişi öldü, 24 kişi yaralandı.
31 Ocak 1995: İngiltere'nin kuzeyindeki bir vadide, yolcu treni raydan çıkarak başka bir trene çarptı, bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.
22 Temmuz 1991: İskoçya yakınlarında iki banliyö treni çarpıştı, 4 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.
8 Ocak 1991: Londra'nın Cannon Street istasyonunda bir tren tamponlara çarptı, bir kişi öldü, 248 kişi yaralandı.
ÖNCEKİ HABER

Kriz onlara ölüm getirdi

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa