IMF anlaşmaları iptal edilsin

IMF politikalarını gözü kara bir şekilde uygulayarak yarattığı krizin faturasını emekçilere çıkartan hükümet, kamu emekçilerinin Türkiye genelindeki eylemleriyle protesto edildi.

IMF anlaşmaları iptal edilsin
IMF politikalarını gözü kara bir şekilde uygulayarak yarattığı krizin faturasını emekçilere çıkartan hükümet, kamu emekçilerinin Türkiye genelindeki eylemleriyle protesto edildi. KESK'in çağrısı üzerine yapılan eylemlere katılan kamu emekçileri, "Sorumlular hesap versin, IMF anlaşmaları iptal edilsin, hak kayıplarımız giderilsin" dediler. Öte yandan Ankara ve Samsun'daki eylemlere saldıran polis, 60 kamu emekçisini gözaltına aldı.
Ankaralı kamu emekçilerinin Ulus'taki eylemi sokak gösterilerine dönüştü. Heykel Meydanı'nı ve meydana çıkan bütün yolları sabah saatlerinden itibaren kuşatan polisler, kamu emekçilerinin gruplar halinde bile bir araya gelmesine uzun süre izin vermedi.
Eylem yerine Enerji-Yapı Yol Sen pankartıyla gelen beş kişilik gruba müdahale eden polis, pankarta el koyarken, kamu emekçilerini bir süre gözaltında tuttu. Bu arada çevrede toplanan kamu emekçileri ve sokaktan geçenlere müdahale eden polis, "Dağılmamaları durumunda gözaltına alacağı"nı söyleyerek tehdit etti.
Toplananları sürekli uyaran, yoldan geçenlere bile müdahale eden polisler, 3-5 kişinin bile bir araya gelmesine izin vermedi.
Polisin bu uyarıları ve müdahaleleri devam ederken, BES Ankara 2 No'lu Şube pankartı arkasında toplanan BES üyeleri, Rüzgarlı Sokak'tan bulvara alkış ve sloganlarla yürümeye başladı. "IMF defol bu ülke, bu halk satılık değil", "IMF uşağı hükümet istifa" sloganlarıyla yürüyen grup çevik kuvvet tarafından çember içine alındı. Pankartlarına el konulan kamu emekçileri yaka paça gözaltına alınırken, bu kez Anafartalar Caddesi'nde toplanan kamu emekçileri alkış ve sloganlarla arkadaşlarına destek vermeye başladılar. Hükümetin emek karşıtı politikalarını, polis baskılarını protesto ederek, "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla toplanan kamu emekçileri yine çevik kuvvetin müdahalesiyle dağıtıldı.
'Bir kez daha uyarıyoruz'
Bu sırada Anafartalar Çarşısı önünde toplanan başka bir grup ise "Baskılar bizi yıldıramaz", "IMF uşağı hükümet istifa" sloganlarını atmaya başladı. Kısa sürede sayıları artan ve sağanak yağmura rağmen dağılmayan kamu emekçileri slogan atmayı sürdürürken KESK Genel Başkanı Sami Evren açıklama yapmaya başladı.
IMF politikalarını uygulayan, emekçilerin sesine kulak tıkayan hükümetin yarattığı krizin emekçileri bir kez daha vurduğunu kaydeden Evren, krizin sorumlusu olmadıkları halde faturanın yine emekçilere yıkıldığını, hükümeti bir kez daha uyardıklarını, krizin faturasını ödemeyeceklerini söyledi. Yanlış politikalarından dolayı hükümeti defalarca uyardıklarını hatırlatan Evren, emekçiler olarak faturayı ödemeyeceklerinin bilinmesini istedi.
Kamu emekçilerinin eylemi sırasında aralarında KESK MYK üyesi Hasan Hayır ve KESK'e bağlı sendikaların yöneticilerinin de bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.
Kızılay'da protesto
Gözaltına alınan arkadaşlarının bırakılmasını isteyen kamu emekçileri, Kızılay'da Eğitim-Sen Ankara 1 No'lu Şube önünde tekrar bir araya geldiler. Baskılara rağmen seslerini duyurmakta kararlılıklarını dile getiren 50 kadar kamu emekçisi, IMF hükümetini protestoyu sürdüreceklerini söyledi. KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Karakaya, kamu emekçilerinin tüm baskı ve yıldırma politikalarına karşı haklı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, "Bugün Ulus'ta yarın Kızılay'da" dedi. Karakaya, kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı ve insanca yaşayacak ücret için yürütükleri mücadelenini süreceğini vurguladı.
Samsun'da 17 gözaltı
KESK'in Samsun'da düzenlendiği eyleme de polis saldırdı. Konak Sineması önünde yapılması planlanan eylemin henüz başında bir araya gelen 100 kadar kamu emekçisine saldıran polis 17 kişiyi gözaltına alarak, Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Saldırı sırasında, "IMF defol bu memleket bizim" ve "Yılgınlık yok direniş var" sloganları atıldı.
Gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şöyle: Metin Erol (Eğitim-Sen Şube Başkanı), Metin Şen, Adem Kocaoğlu, Bülent Bayraktar, Emine İşlen, Yusuf İnci, Ahmet Ergün, Serap Öztürk, Doğan Aksu, Eyüp Dübek, Bedrettin Önder, Osman Özkan, Engin Ceylan, Asuman Özdemir ve Mustafa Nar.
İzmir'de 500 kişi
İzmir'de ise KESK'e bağlı sendikaların üyesi kamu emekçileri, Konak Sümerbank önünde saat 17.00'de biraraya geldi. "Onurlu emekçi hesap soruyor", "Hak kayıplarımız giderilsin", "Krizler bahane soygun şahane", "Krize karşı genel grev Genel direniş" yazılı dövizler taşıyan emekçiler, "Zafer direnen emekçinin olacak", "Hak kayıplarımız giderilsin", "İşçi memur elele genel greve" sloganlarını atarak Konak Meydanı'na yürüdü. Burada toplanan yaklaşık 500 emekçiye hitaben konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Alim Murathan, "Bizden artık fedakarlık istenmesin. Kamu emekçileri zaten açlık sınırında yaşıyorlar" dedi. Son günlerde basın sektöründe yaşanan işten atmalara da değinen Murathan, İzmir'de 300 basın emekçisinin işten çıkarıldığını, KESK olarak onların taleplerinin de yanında olacaklarını söyledi. 1 Aralık'tan sonra İzmir'de eyleme katılan 10 bin kamu emekçisine açılan soruşturmaların mahkeme aşamasına geldiğini vurgulayan Murathan, "10 bin kamu emekçisi mahkeme salonlarına sığmaz. Atatürk Stadı'nı şimdiden hazırlasınlar" dedi. Eyleme EMEP, ÖDP, SİP ve İHD yöneticileri de katıldı.
Faturayı rantiye ödesin
KESK İstanbul Şubeler Platformu saat 15.00'de Saraçhane Parkı'nda yaptığı eylemle IMF politikalarını iptal edilmesini istedi. Burada konuşan KESK Genel Sekreteri Sevil Erol, krizi sanki emekçiler yaratmış gibi faturanın da emekçilere kesilmek istendiğini kaydederek, faturayı ödemeyeceklerini söyledi. Erol, "Bu ülke, IMF ve Dünya Bankası politikalarıyla yönetilemez! IMF anlaşmaları tümüyle iptal edilmelidir, hiçbir biçimde anlaşmalar yapılmamalıdır. Krizden çıkışın ön koşulu budur" dedi. Erol, sadece kamu emekçileriyle değil, işçilerle, işsizlerle, emeklilerle, esnaf ve çiftçiyle ve emek dostlarıyla, hükümeti sallayacaklarını ve IMF'yi kovacaklarını söyledi. Basın açıklamasına, DİSK'e bağlı Genel-İş 2. Bölge, 3, 5, 7, 9 ve Konut-İş Şubeleri, Basın-İş, Nakliyat-İş, Limter-İş, Lastik-İş İstanbul şubeleri ve Türk-İş'e bağlı Deri-İş ile Belediye-İş 3 No'lu şubelerin yanısıra EMEP İstanbul İl Örgütü de "Yoksulluk ve sefalete boyun eğmeyelim IMF porgramına hayır" pankartıyla katıldı.
www.evrensel.net