27 Şubat 2001 03:00

Tütünde gasp!

Kriz nedeniyle gecikmeli de olsa tütün baş fiyatı 2 milyon 200 bin olarak açıklandı. Üreticinin maliyetini bile karşılamayan bu fiyat, çiftçiyi bitirme amacını taşıyor.

Paylaş
Tütünde gasp!
Kriz nedeniyle gecikmeli de olsa tütün baş fiyatı 2 milyon 200 bin olarak açıklandı. Üreticinin kâr etmesi bir yana, maliyetini bile karşılamayan bu fiyat, devletin çiftçiyi bitirmeye yönelik politikalarının bir sonucu. Açıklanan bu fiyat yaklaşık 3 milyon insanı ilgilendiriyorken, hasadı ve yetiştiriciliği oldukça zahmetli olan tütünün bu yıl kilogram maliyeti 2 milyon 500 bin lira oldu.
Tütün üreticisine destek veren TEKEL'in devletin üzerinde kambur olduğu iddiasıyla özelleştirme kapsamına alan hükümet, uygun gördüğü alım fiyatı ile bir kez daha çiftçinin sesine kulaklarını tıkadığını gösterdi.
Üstelik hükümet ekici tütün piyasasını geçen yıl olduğu gibi geç açarak üreticileri tüccarın kucağına itti ve piyasalar açıklanmadan önce tütünlerini tüccara 1 milyon 200 milyona satmak zorunda bıraktı. Üreticiler piyasanın geç açılmasının ve düşük başfiyatın haklarının gaspı anlamına geldiğini belirtiyor. Hükümet bölgelere göre verilecek pey akçesinde de eşitsizlik yaratacak uygulamaya gidiyor. Ege, Karadeniz ve Marmara bölgeleri için pey akçesi balya başına 15 milyon lira olarak açıklanırken Karadeniz'de balyaların 20 kilogram, Ege'de ise 50 kilogram olması bu eşitsizliğin nedeni olarak gösteriliyor.
ZMO Başkanı Gürol Ergin ve TZOB Başkanı Faruk Yücel ise tarım politikalarının Türkiye gerçeklerine göre değil uluslararası kurumlara göre belirlendiğini vurgulayarak, çiftçinin maliyetini karşılamayan bu fiyatın çiftçiye "Üretimini durdur" demekle aynı anlama geldiğini belirttiler.
Çiftçi sesini yükseltmeli
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gürol Ergin, tütüne verilen başfiyatın hükümetin IMF güdümlü ve çiftçiyi bitirmeye yönelik politikalarının sonucu olduğunu vurgulayarak, tütün üretiminin ve hasadının oldukça zor olduğunu, açıklanan fiyat ile üreticinin maliyetini bile karşılayamayacağını söyledi. Hükümetin bir tek alım fiyatlarında değil, destekleme politikalarında da çitfçiyi bitirmeyi amaçladığını belirten Ergin, "Bu fiyat tütün üreticisinin emeğini karşılamıyor. Tekel'i özelleştirme kapsamına alan hükümet tütün üreticisini bitirmeyi amaçladığını zaten göstermiştir. Bu alım fiyatı ise bu hazırılıkların bir devamıdır. Çiftçiyi perişan etmek için elinden geleni yapan hükümetten başka bir şey beklenmez" diye konuştu. Ergin, TEKEL'in özelleştirme kapsamına alınmasına karşı oluşturdukları platform ile tütün üreten bölgelerde üreticiler ile birlikte yapılan toplantıları hatırlatarak, "Çiftçi bütün bu saldırılara karşı koyabilecek güçte. Yapılan toplantılarda, tütün ürtecisi bunu göstermiştir. Bu saldırıları durdurmanın tek yolu var, o da çiftçinin sesini biraz daha fazla yükseltmesi" dedi.
TEKEL özelleştirildiğinde yabancı firmalara satılacağını ve zaten perişan olan üreticinin üretimden vazgeçeceğini belirten Ergin, "TEKEL'i satın alan yabancı firmalar yabancı üreticilerin ürettikleri tütünü kullanacak bu tütünler ise Türk tipi tütünden çok daha zararlı ve kanserojen etkisi çok daha fazla. Bütün bu yapılanlar hem üretciyi hem tüketiciyi vuracak. TEKEL'in özelleştirilmesi de dahil çiftçiye yönelik bütün bu saldırılar hep bu yabancı firmaların istemleri doğrultusunda, uluslararası kurumlar araya sokularak yapılıyor. Tek amaç vardır üretimi ve üreticiyi bitirmek" şeklinde konuştu.
'Üretici yaşamaya çalışıyor'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Faruk Yücel ise, hükümetin alım fiyatlarını üreticinin maliyetine göre değil, hedeflenen enflasyona göre belirlediğinin altını çizerek, üreticinin beklediği fiyatın bu olmadığını söyledi. Üreticinin artık kârdan vazgeçtiğini sadece yaşamaya çalıştığını kaydeden Yücel, sözlerine şu şekilde devam etti: "Maliyeti bile karşılamayan bu fiyatla, tütün üreticisine 'Üretim yapma' deniliyor. Bütün bu uygulamalar IMF'nin istekleri ile yapılıyor. Alım fiyatları çiftçi gerçeklerine göre değil, yabancıların istekleri ile belirleniyor. Hükümet çiftçinin sesinin duymamakta ısrar ediyor, üretimi bitirmenin koşullarını hazırlıyor. Tekel'in özelleştirilmeye çalışılması da bu koşullardan biri. Çiftçiye yönelik uygulamalara baktığımızda hükümetin çiftçi gerçeklerine dayanarak bir fiyat açıklaması zaten beklenemezdi."
Üretici hayal kırıklığına uğradı
Ege Ekici Tütün piyasasında başfiyatın 2 milyon 200 bin lira olarak açıklanmasına, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman tepki gösterdi. Sorman, yaptığı değerlendirmede, tütün fiyatlarının çok düşük tutulduğunu belirtti. Bunun üreticinin haklarının gasp edilmesi anlamına geldiğini belirten Sorman, dalgalı kur sistemine geçilmeden önce kendilerinin 3 milyon 200 bin liralık başfiyat talebinde bulunduklarını hatırlattı. Sorman, dalgalı kur sisteminden sonra aradaki yüzde 30'luk farkın da ilave edilmesi beklentisi içindeyken hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.
TEKEL'in hafta sonunda içki ve sigara ürünlerine zam yaptığına işaret eden Sorman, şöyle konuştu:
"TEKEL tütün başfiyatını eskiden büyük rakı ile eş tutardı. Büyük rakı son zamla 4 milyon 200 bin lira. Geçen yıl ise tütün fiyatı yarım şişe rakı ile eş tutulmuştu. Bu yıl yarım şişe rakı bile 2 milyon 275 bin lira, bize verilen bunun da altında. Bu büyük bir haksızlıktır. Tütün üreticiliğini yok etmek istiyorlar. Yabancı sermayenin oyununa geliyorlar ve Şark tipi tütüncülüğü öldürüp kendi ülkelerinde satamadıkları virginia ve burley tipi tütünlere halkı alıştırmak istiyorlar. Hükümeti istifaya davet ediyoruz ve tütün üreticisine yapılan bu büyük hak gaspının hemen düzeltilmesini istiyoruz."
Başfiyat maliyetin altında
İzmir Ziraat Odası Başkanı Reşit Kurşun, Ege tütününün maliyetini 2 milyon 648 bin lira olarak belirlediklerini, açıklanan başfiyatın, maliyetin altında olduğunu söyledi. Ege tütününe verilen fiyatı değerlendiren Kurşun, belirledikleri tütün maliyetine yüzde 30 geçim payı ilave ederek 3 milyon 400 bin lira fiyat istediklerini kaydetti. Açıklanan fiyatın ise bunun gerisinde olduğunu ifade eden Kurşun, "Açıklanan başfiyat belirleyici değildir, ortalama fiyat dikkate alınmalı. Köylünün eline geçecek, ortalama fiyattır. Ortalama fiyat ise 1 milyon 750 bin liradır. Bu da üreticiyi eritecek" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tahsilata başlandı

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa