Borneo'da kan ve gözyaşı

Endonezya'da Dayak yerlilerinin Maduralı göçmenlere yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 200'ü geçti. Onbinlerce kişi sefalet içinde hayatta kalmaya çalışıyor.

Borneo'da kan ve gözyaşı
Endonezya'nın Borneo Adası'nda, toprak anlaşmazlığı yüzünden ayaklanan Dayak yerlilerinin şiddeti sürüyor. Maduralı göçmenlere saldırarak, evlerini ateşe veren Dayak yerlilerinin neden olduğu şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı 210'u aşarken, Endonezya donanması, Madura Adası'ndan gelen yerlileri Sampit'ten tahliye etmeye başladı. Şiddet olaylarından kaçan binlerce Maduralı göçmen tahliye olmak için limana yığıldı. Endonezya donanmasına ait savaş gemisinin sadece 1800 kişiyi taşıyabileceği belirtildi. Adanın iç kesimlerinde Dayakların adeta insan avı yürüttükleri haberleri geliyor.
Devletin iflası
Çatışmaların, adanın yarısını kaplayan Kalimantan eyaletine de sıçramasından endişe ediliyor.
Yetkililer, Maduralıları topraklarından koparmaktan başka çare bulamadıklarını açıkça dile getiriyor.
Geçtiğimiz 40 yılda, çoğu Madura Adası'ndan gelen onbinlerce kişi, Kalimantan'a yeniden yerleştirilmişti. Geçtiğimiz yıllarda Dayaklar ile Maduralılar arasında çıkan çatışmalarda binlerce insan yaşamını yitirdi. Suharto'nun devrilmesinden sonra ise Dayak saldırılarında artış gözlendi.
Şiddet olayları, yerlileri adalar arasında göçe zorlayan devlet politikasının iflası olarak yorumlanıyor.
Gıda sıkıntısı
Bazı göçmenlerin günlerdir yemek yemediği ve 2'si çocuk 4'ünün öldüğü belirtilirken, Dayakların Sampit kentinde evleri yakmaya devam ettikleri bildirildi. Sampit kentindeki toplam göçmen sayısının 24 bin olduğu ve Endonezya donanmasının 2 gemisinin daha beklendiği belirtildi.
World Vision isimli yardım kuruluşu doktoru Endang Widiastugi, "Her şeye ihtiyacımız var. Ölü sayısının çok daha artmasından endişe ediyoruz" dedi.
www.evrensel.net