Kriz köylüyü de vurdu

IMF'nin direktifleri ile uygulanan politikalar nedeniyle maliyetini bile karşılayamayan çiftçiyi kriz nedeniyle zor günler bekliyor.

Kriz köylüyü de vurdu
Nur Karabacak
IMF'nin direktifleri ile uygulanan politikalar nedeniyle maliyetini bile karşılayamayan çiftçiyi kriz nedeniyle zor günler bekliyor. Komik alım fiyatları ile çiftçiyi açlığa mahkûm eden hükümet krizden sonra uygulayacağı sıkı maliye politikası ile üretimi ve çiftçiyi tamamiyle bitirecek. Uzmanlar ve üretici temsilciler ise, girdi fiyatlarının ABD Doları üzerinden belirlendiğine dikkat çekerek, çiftçinin artan maliyetleri nedeniyle perişan olacağının altını çiziyorlar.
Hükümetin uygulayacağı sıkı maliye politikası nedeniyle alım fiyatlarının tamamiyle düşeceğini ifade eden uzmanlar, üretimin biteceğini ve ithalatın artacağını vurguluyorlar. Yağışların son dönemde yoğunlaşması nedeniyle kuraklık korkusunu bir nebze de olsa atlatan çiftçinin her zaman yok sayıldığını, ekonomik krizler karşısında hep en ağır bedeli ödediğini belirten uzmanlar, Türkiye'de çiftçinin hiçbir zaman yüzünün güldürülmeyeceğinde hemfikirler.
Üretim bitecek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel, girdi fiyatlarının dolar üzerinden belirlendiğini belirterek, çiftçinin zaten verilen taban fiyatları ile maliyetini bile karşılayamadığını söyledi. Üreticinin bu krizden sonra artan girdi fiyatları nedeniyle hiç girdi kullanamayacağına dikkat çeken Yücel, "Bu kriz zaten bitmekte olan geçim sıkıntısı ile kıvranan çiftçiyi ve üretimi bitirecek. Gübrenin zaten kredisi yok. Çiftçi şimdi tamamiyle perişan olacak" diye konuştu. Yücel, çiftçinin 2000 yılında enflasyon karşısında ezdirildiğini belirterek, 2001 yılında da son hızla tarımın tasfiyesine devam edildiğini ifade etti. Kuraklık nedeniyle zaten birçok bölgede ürünü risk altında olduğunu hatırlatan Yücel, "Çiftçiyi bir de bu kriz vuracak. Son yağışlar çiftçiye biraz olsun umut vermişti, çiftçinin bu ülkede hiç yüzü gülmez" dedi. Yücel, hükümetin çiftçiyi bitirmek için elinden geleni yaptığını dile getirerek, hükümetin çiftiyi yok saydığını ve açıklanan ekonomik programda da çiftçinin unutulduğunu vurguladı. Destekleme alımlarının hedef enflasyona göre belirlendiğini kaydeden Yücel, "Çiftçi hep fedakârlık yapan kesim oluyor. Alım fiyatları iyice düşürülecek, girdi fiyatları ise dolara bağlı olarak artacak. IMF'nin direktifleri ile yoksulluğa açlığa mahkûm edilen çiftçi için bu yıl daha da zor geçecek. Üretim bitecek" diye konuştu.
Çiftçi bu yıl da kaybedecek
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Ayhan Tufan, bu krizin gübre, ilaç gibi girdi fiyatlarını direk etkileneceğini belirterek, "Verilen taban fiyatları ortada, çiftçi zaten son çırpınışlarını yaşıyor, yükselen girdi fiyatları ile üretim düşücek. Birçok üründe dışa bağımlı olan Türkiye'ye ithal ürün cenneti olacak. Zaten her yıl 2-2.5 milyar dolar tutarında bir ürün ithal ediliyor" diye konuştu. Ekonomik dar boğazdan çıkışın tek yolunun tarımsal destekleri artırıp, ihracatı artırmaktan geçtiğine vurgulayan Tufan, "Bugüne kadar bunun tam tersi uygulanmıştır, tarımsal destekler kaldırılmaya çalışılmış ithalatın yolu açılmıştır. Türkiye'de çiftçi hep cezalandırılmıştır. Çiftçiye verilen taban fiyatları hep enflasyon karşısında çok komik rakamlar olmuş, çiftçi maliyetini bile karşılayamamıştır. Geçen yıl çiftçi hep kaybetmiştir, bu yıl da çiftçi kaybedecek" dedi. Tufan, krizin en ağır bedelini çiftçinin ödeyeceğine dikkat çekerek, çiftçiye zaten komik rakamlarla verilen desteklerin, 2001'de daha da düşeceğini söyledi.
'Çiftçinin borçları ertelenmeli'
Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ise, çiftçinin kamuya olan borçlarının hemen ertelenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Çiftçinin en önemli girdisi olan gübrenin hammaddesi yurtdışından geliyor, dolardaki bu yükselme en çok gübreyi etkileyecek. Gübre, ilaç kullanamayan bir çiftçinin ürün alması düşünülemez. Alsa bile verilen taban fiyatları maliyetini karşılayamayacak" dedi. IMF'den sonra, çiftçinin bir de kuraklık tehlikesi ile yüz yüze kaldığını belirten Yetkin, son günlerdeki yağışlarla çiftçinin biraz olsun rahatladığını, ama kriz nedeniyle daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.
Girdi fiyatları yüzde 100 arttı
Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, hükümetin 2 yıldır uyguladığı tarım politikalarının temelden yanlış olduğunu çeşitli ortamlarda ifade ettiklerini belirterek, "Son krizle birlikte çiftçimiz tamamen bitirilmiştir" dedi. Yorulmaz, yaptığı açıklamada, ülke nüfusunun yarısının çiftçilikle uğraştığını ve bu kesimin son yıllarda sürekli mağdur edildiğini belirtti. Yorulmaz, üretimdeki girdilerin sürekli yükseldiğini belirterek, "Çiftçinin kullandığı, mazot, gübrü, ilaç, tohum ve diğer girdilerde yüzde 100'lerin üzerinde bir artış görülüyor. Buna karşılık, çiftçinin ürettiği en önemli ana madde ayçiçek ve buğday ise maliyetinin altında satılıyor. Son krizle birlikte çiftçimiz tamamen bitirilmiştir. Oda olarak hükümetimizin acilen tarım politikasını gözden geçirmesini istiyoruz" dedi.
www.evrensel.net