22 Şubat 2001 22:00

Kamuda IMF zammı: Yüzde 0!

439 bin işçiyi ilgilendiren kamu toplusözleşmelerinde işveren tarafı düşük zammın kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Paylaş
Kamuda IMF zammı: Yüzde 0!
Kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hız kazanırken sıfır zammın bile kamu maliyetini çok zorlayacağı propagandası yapılıyor. Kamu işveren sendikası Kamu-İş işçi ücretlerine hiç zam yapılmaması halinde bile bunun kamuya maliyetinin 754 trilyon lira olacağını öne sürerek olabildiğince az zam yapılması gerektiğini savunuyor. Türk-İş ise işçi ücretlerine yüzde 25 ile yüzde 30 oranında zam yapılmasında ısrarcı olacağını açıkladı.
Kamu İşveren Sendikası ile Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı sendikalar arasında, halen 35 işyerini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürüyor. Ocak ayında başlayan 35 işyerindeki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçi sendikaları, giydirilmiş net 563 milyon lira olan ortalama işçi ücretleri için, yüzde 40 ile yüzde 90 arasında zam talep ettiler.
Bu yıl, Türk-İş'e bağlı sendikalar 130 işyerinde 423 bin 498, Hak-İş'e bağlı sendikalar 11 işyerinde 15 bin 150 ve DİSK'e bağlı sendikalar ise 4 işyerinde 645 işçi adına (145 işyerinde toplam 439 bin 293 işçi) Kamu İşveren Sendikası (Kamu-İş) ve Türkiye Ağır Hizmet Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bulunacaklar.
Türk-İş Genel Sekreteri Hasan Hüseyin Karakoç, yaptığı açıklamada, kamu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, işçi ücretlerine gerçekleşen enflasyon oranında zam ile SSK prim ve gelir vergisi artışından kaynaklanan kayıpları giderecek refah payı eklenmesinde, ısrarcı olacaklarını bildirdi.
Kurban Bayramı sonrasında Başkanlar Kurulu'nun olağanüstü toplanarak, "kamu toplu iş sözleşmeleri koordinasyon kurulu"nun oluşturulacağını anlatan Karakoç, şunları söyledi, "Kurban Bayramı sonrası yapacağımız Başkanlar Kurulu'nun hemen ardından, Kamu Koordinasyon Kurulu'yla beraber Başbakan Ecevit'i ziyaret edeceğiz ve taleplerimizi kendisine ileteceğiz. Bizim taleplerimiz, ortalama yüzde 25 ile yüzde 30 arasında bir zamma tekabul ediyor. Hükümetin bu konudaki görüşünü öğrendikten sonra, izleyeceğimiz tavrı belirleyeceğiz. Hükümetin IMF'nin talimatları doğrultusunda bir zam dayatmasında bulunması sıkıntı yaratır."
Sıfır zam dayatması
Kamu-İş Genel Sekreteri Naci Önsal ise toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüttükleri işçi sendikalarının, ücretlere yüzde 40 ile yüzde 90 arasında zam yapılması talebinde bulunduklarını vurgulayarak, bu taleplerin "kabul edilemez olduğunu" savundu. Kamu kesiminde ortalama işçi ücretlerinin giydirilmiş net 563 milyon lira olduğunu söyleyen Önsal, bir işçinin kamuya maliyetinin 1 milyar 130 milyon lira düzeyinde olduğunu savunarak, "Kamu işçisine bu yıl verilecek sıfır zammın bile, kamuya maliyeti 754 trilyon liradır. Bu nedenle sendikaların daha makul tekliflerle karşımıza gelmeleri doğru olacaktır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Emekçinin parası sermayeye kaynak

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa