22 Şubat 2001 03:00

Ecevit, yolsuzlukları yanıtlayamadı

MGK'da yaşanan tartışmayı değerlendiren Ecevit, Sezer'in üslubunu eleştirdi ancak yolsuzluklara ilişkin tatmin edici yanıtlar veremedi.

Paylaş
Ecevit, yolsuzlukları yanıtlayamadı
DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada MGK toplantısında yaşanan tartışmayla ilgili değerlendirmeler yaptı. Ecevit, Sezer'in üslubunu eleştirirken, Sezer'in kendisine yönelttiği yolsuzluklarla ilgili eleştirilere tatmin edici yanıtlar veremedi. Ecevit, adı yolsuzluğa karışmış bakanlara niye soruşturma açılmadığı, yolsuzluk soruşturmalarının niye önünün tıkandığı, hükümetin Talat Şalk'a, Beyaz Enerji Operasyonu Bilirkişi Heyeti'ne ve Devlet Denetleme Kurulu'nun çalışmasına niye tepki gösterdiğine ilişkin hiçbir açıklama yapmadı.
Partisinin dünkü grup toplantısında konuşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Sezer'in MGK toplantısının resmi bölümüne geçmeden, askerlerin ve bürokratların önünde, hükümete ve partisine yönelik suçlamalarda bulunduğunu, Anayasa kitapçığını fırlattığını öne sürerek şöyle konuştu: " 'Yürütme olarak yasamayı tamamen emrinize aldınız. Yargıya müdahale ediyorsunuz, buna ne hakkınız var? Başbakan olarak yargıya müdahale edemezsiniz', dedi. Bu temayı ayrıntılı olarak işledi. Sonra da, 'Sizin etrafınızdakiler size yanlış akıl veriyorlar', dedi." Ecevit, böylece Sezer'in hükümeti ve DSP'yi de itham ettiğini kaydetti. Ecevit, kalıp orada tartışmak istemediği için toplantıyı terk ettiğini söyledi.
Yolsuzluklarla ilgili sorular havada kaldı
Ecevit, Cumhurbaşkanı Sezer'in haksızlıkları, usulsüzlüklere, soygunlara sahip çıktıklarını iddiasında bulunmasının kendisini üzdüğünü bildirerek, 57. hükümet döneminde yolsuzluklara karşı verilen mücadelenin Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde verilmediğini öne sürdü. Başlatılan soruşturmaları saymaya bile vakitlerinin yetmediğini kaydeden Ecevit, MGK toplantısından önce kamouyunda tartışılan ve Beyaz Enerji Operasyonu ve diğer yolsuzluklarla ilgili doğrudan bakanları ve hükümeti işaret eden konularla ilgili açıklama yapmadı. Ecevit'in Sezer'in "hükümetin yargıya müdahale etmesi" olarak değerlendirdiği, Bayez Enerji Operasyonu'nun Savcısı Talat Şalk'a, bu operasyonun bilirkişi heyetine müdahale edilmesi konusuna da açıklık getirmedi. Ecevit, yine yolsuzluklara adı karışan ve MGK toplantısında tartışmanın tarafı olan Hüsamettin Özkan, Cumhur Ersümer, Koray Aydın gibi bakanlar hakkında niye soruşturma açılmadığı sorularına da yanıt vermedi. Ecevit, tartışılan bir başka konu olan, Devlet Denetleme Kurulu'nun çalıştırılmasından niçin rahatsız oldukları sorusunu da yanıtlamadı.
Ecevit, Sezer'in bir Cumhurbaşkanı olarak yolsuzlukların üzerine gidilmesini eleştirmesini "Sezer'le uyumlu çalışamamalarına" bağladı ve "kusurun kendisinde olmadığını" ifade etti. Ecevit, akrabalarının adı pek çok yolsuzluğa karışmış 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le tam bir uyum içinde çalışabildiklerini söyledi.
Askere davetiye iması
Başbakan Ecevit, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu konuyu MGK gündemine getirmesinin özel bir anlamı vardır ama onu telaffuz bile etmek istemiyorum" diyerek MGK'da yaşanan tartışmanın 'askere davetiye' anlamına da gelebileceğinin ima etti. Ecevit, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın benden, hükümetimizden şikâyetleri olabilir. Fakat bunları getireceği yer herhalde MGK değildi. Böyle olayları, böyle düşünceleri MGK'ya getirmenin özel bir anlamı vardır. Onu telaffuz bile etmek istemiyorum. O bakımdan da son derece üzüldüm" diye konuştu.
Milletvekilleri bildiri yayınladı
Başbakan Ecevit'in konuşmasını güçlükle ve aralar vererek tamamladığı grup toplantısının ardından DSP milletvekilleri bir bildiri yayınladı. Bildiride MGK toplantısında Başbakan'a haksızlık edildiği, Ecevit ve 57. hükümetin en önemli misyonunun ülkeyi yolsuzluklardan arındırarak, temiz topluma kavuşturmak olduğu iddia edildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suakacağı'ndan Matuçina'ya

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa