18 Şubat 2001 03:00

Betonlaşma kuraklığı getirdi

Yeşil alanların yok edilmesinin kuraklığın en önemli nedenlerinden olduğunu belirten A.Ü Ziraat Fakültesi Dekanı Yağanoğlu, şu noktalara dikkat çekiyor; "Yeşil alanları betonlaştırdığımız için kuraklık ortaya çıktı."

Paylaş
Betonlaşma kuraklığı getirdi
Yeşil alanları korumada gerekli duyarlılığın gösterilmemesi ülkemizde yıllardır büyük toprak erozyonuna neden olurken, şimdi de kuraklık tehlikesi kapıya dayandı.
Kuraklık tehlikesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahap Yağanoğlu, Türkiye'de yeşil alanların korunamadığını ve şehirlerde sürekli betonlaşmaya gidildiği için kuraklığın başgösterdiğini söyledi. Türkiye'de son 70 yılın en kurak döneminin yaşandığına işaret eden Prof. Yağanoğlu, özellikle son iki yıl içerisinde kuraklığın belirgin şekilde kendini hissettirdiğini belirterek, bunun nedeninin, yeşil alanların büyük oranda tahrip edilmesi ve meraların azalmasından kaynaklandığını vurguladı.
Türkiye'de 70 yıl önce 40 milyon hektar mera alanının bulunduğunu, bu dönemde yıllık yağış miktarının ortalama 622 milimetre olduğuna dikkati çeken Yağanoğlu, günümüzde mera alanının 12 milyon hektara, yağış miktarının da 200 milimetreye düştüğünü kaydetti.
Kıtlık tehlikesi
Türkiye'nin bir tarım ülkesi olduğunu, 27.7 milyon hektar tarım yapılabilir toprak alanına sahip olduğunu hatırlatan Yağanoğlu, bu alanın ancak 4 milyon hektarının sulanabildiğini bildirdi. Son yıllarda, artan kuraklıkla birlikte tarımsal üretimin de yüzde 50 oranında düştüğünü anlatan Yağanoğlu, bu durumun yakın bir zamanda kıtlık tehlikesinin oluşabileceğinin açık göstergesi olduğunu dile getirdi.
Kuraklığın özellikle Doğu'yu vurduğunu, çünkü tarımsal üretimin büyük oranda Doğu'da yapıldığını ifade eden Yağanoğlu, daha önce Erzurum'da meralarda kar kalınlığının en az 80 santimetre olduğunu ancak 2000 yılı ölçümlerinde ortalama kar kalınlığının 20 santimetreye kadar düştüğünü söyledi. Bütün bunların felaket boyutunda bir kıtlık oluşabileceğinin göstergesi olduğuna dikkati çeken Yağanoğlu, tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini kaydetti.
Dayanıklı bitki üretimi
Kuraklık nedeniyle çiftçinin yeterince verim elde edemediğini ve bu nedenle üretime yönelik gerekli emeği harcamadığını ifade eden Yağanoğlu, çiftçilere, en kısa sürede kuraklığa dayanıklı bitki yetiştirmeleri tavsiyesinde bulundu. Kıtlık tehlikesi göz önünde bulundurularak, gıda depolamasının da yararlı olcağını kaydeden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahap Yağanoğlu, bununla birlikte, sulanan alanlarda görülen gereğinden fazla su israfının da önüne geçilmesini istedi.
ÖNCEKİ HABER

KESK'ten G-20'ye tepki

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa