18 Şubat 2001 03:00

EMEP: Hükümet protesto etmeli

Emeğin Partisi (EMEP) tarafından yapılan basın açıklamasında, Irak'a yapılan saldırı kınandı ve hükümet, ABD ve İngiltere'yi protesto etmeye davet edildi.

Paylaş
EMEP: Hükümet protesto etmeli
Emeğin Partisi (EMEP) tarafından yapılan basın açıklamasında, Irak'a yapılan saldırı kınandı ve hükümet, ABD ve İngiltere'yi protesto etmeye davet edildi. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"ABD ve İngiliz uçaklarının Bağdat'ı bumbalaması, emperyalist haydutluğa yeni bir halka daha eklemiştir. ABD'nin yeni Başkanı George W. Bush, göreve başlayışının ikinci ayında ilk icraat olarak Bağdat'ı bombalattı. Hava saldırısına İngiliz uçaklarının da katılması, önümüzdeki dönem Ortadoğu'da ABD ve İngiltere'nin saldırgan, terörist politikaları daha çok öne çıkaracağının işaretidir. Onlarca yıldır başta Irak halkı olmak üzere Ortadoğu halklarının üzerine ölüm ve kan kusan ABD ve İngiltere emperyalizmi son bombalama olayıyla da dünyanın önde gelen 'haydut devletleri' olduklarını bir kez daha gösterdiler." ABD yönetiminin, saldırının gerekçesini, "Irak uçaklarının uçuşa yasak bölgeye girmesi" olarak açıkladığını hatırlatan Kılınçaslan, "Ancak bunun bir bahane olduğu, asıl amacın Saddam Hüseyin'i devirerek Irak'ta ABD kuklası bir yönetim oluşturmak olduğu herkes tarafından biliniyor. Irak'a yönelik saldırılarla Ortadoğu'da sürekli bir çatışma, istikrarsızlık ve savaş ortamının varlığını sürdürmesi, bölge halklarının Amerika emperyalizmine karşı var olan öfkesinin bastırılması hedefleniyor" dedi.
Emperyalizme karşı birleşilmeli
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Kılınçaslan, George Bush'un başkan seçildiği günlerde yayınlanan CIA raporu ve ardından Bush'un sık sık Irak'a yönelttiği "Kimyasal silah üretiyor, gizlice petrol satıyor" suçlamalarının, Irak'a yönelik askeri saldırıları yeniden gündeme getirmenin zeminini oluşturmaya yönelik olduğuna dikkati çekti. Ortadoğu halklarının ABD ve İngiltere emperyalizmini yakından tanıdığını vurgulayan Kılınçaslan, Emperyalist devletlerin haydut politikalarının Irak'a ve Ortadoğu'ya barış, huzur, kardeşlik ve demokrasi getirmeyeceğinin açık olduğunu da vurguladıktan sonra şöyle devam etti: "Ortadoğu'nun yoksul, emekçi halkları, emperyalist haydutluğa karşı güçlü bir karşı koyuş içerisine girmedikçe, emperyalist devletlerin Ortadoğu'daki işbirlikçilerine, maşalarına karşı mücadeleyi yükseltmedikçe saldırılar devam edecektir. "
İncirlik'in kullanılmayacağı açıklansın
Mehmet Kılınçaslan, Türkiye'nin ABD ve İngeltere'nin Ortadoğu halklarını yönelik saldırgan politikalarından hiçbir çıkarı olmadığını da belirterek, "Ankara, hava saldırısına karşı ABD ve İngiltere devletlerini protesto etmelidir. Ankara, yeni saldırılarda İncirlik Üssü'nün kullandırılmayacağını şimdiden açıklamalıdır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

TEKEL'in geleceği için işçi köylü birliği

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa