17 Şubat 2001 03:00

Üreticiler sendika başvurusunu yaptılar

19 Aralık'ta Trakya'da yapılan Üretici Kurultayı'nda alınan 'üretici sendikası kurulması' kararı sonucu kuruluş başvurusu gerçekleştirildi.

Paylaş
Üreticiler sendika başvurusunu yaptılar
Bir yıla yakın zamandır kuruluş çalışmaları yürütülen Türkiye Üretici Köylü Sendikası (Tür Köy-Sen) için resmi başvuru önceki gün yapıldı. Bir yıldır Trakya'nın tüm köylerini gezen sendika girişimcileri, 19 Aralık 2000 tarihinde yaptıkları Üretici Kurultayı'nda alınan karar doğrultusunda çalışmalarına hız vermiş ve binlerce köylüyle bir araya gelerek sendikalaşma üzerine toplatılar düzenlemişti.
Kurucu Yönetim Kurulu'nu oluşturan girişimciler tamamladıkları evraklar ve sendika tüzüğünü Lüleburgaz Kaymakamı Mehmet Taşdöğen'e vererek tüzel kişilik kazandılar. Kaymakam Taşdöğen, sendika girişimcilerine başarılar dileyerek, kurulan sendikanın bütün üreticilere faydalı olması temennisinde bulundu. Kaymakamlık çıkışında basın açıklaması düzenleyen sendika kurucuları tarihi bir adım attıklarını belirterek, Türkiye üreticileri için artık yeni bir çığır açtıklarını ifade ettiler.
Tür Köy-Sen Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözleşme Sekreteri İsmail Arda tarafından yapılan açıklamada, "Yıllardır bizler sorunlarımızın çözülmesini bekledik. Ancak sorunlarımızın çözülmesi bir yana her geçen gün biraz daha büyüdü. Suyumuz, toprağımız, ürünümüz kirlendi. Emeğimiz ve bizler yok sayıldık. Bütün bunların sebebi bizlerin elinde doğan, büyüyen ve gelişen bir örgütümüzün olmayışıdır. Bizler bu tespiti yaptıktan sonra üreticinin kendi öz örgütü olan bir sendika kurulmasının tek şansımız olduğunu düşündük. Düşüncemiz kısa zamanda binlerce taraftar buldu. Ve bugün burada binlerin temsilcileri olarak, sendikanın kurulduğunu ilan ediyoruz" dedi. Arda, üretici köylüleri sendikalarına sahip çıkmaya çağırdı.
Tabandan bir oluşum
Tür Köy-Sen Kurucu Başkanı Şevki Konur, bir yıl içinde çok zor şartlarda köy köy dolaşarak sendika çalışmaları yürüttüklerini, üreticilerin güçlü bir sendikaya ihtiyacı olmasının kendilerinin inatla tüm zorlukları aşmalarında etkili olduğunu söyledi. Sendikanın, diğer üretici örgütlerinden ayırılan en temel özelliklerinden biririn üreticinin tabandan hareketinin bir ürünü olması gerektiğini ifade eden Konur, sendikanın ayaklarını yere bastığını vurguladı.
Kurucu üyelerden İzzet Tınar ise, üreticinin birçok örgütü olmasına rağmen en önemli sorunun gerçek bir öz örgüt yoksunluğu olduğunu kaydederek, "Ürünümüzün, emeğimizin hak ettiği karşılığı alması ancak bu şekilde karşılık bulabilir" dedi. Kendilerinin bir kıvılcım çaktıklarını ve bu kıvılcımın üretici köylülerinin bilinçlenmesi ve örgütlenmesi kıvılcımı olduğunu belirten bir diğer kurucu üye Fevzi Çakmak, sendikanın Karadeniz'de çay ve fındık üreticisinden Çukurova'da pamuk üreticisine kadar bütün üreticileri kapsayacağına dair inancının tam olduğunu vurguladı.
Zihni Başaran ise, yolun başında oldukları dönemde kimsenin sendikanın kurulabileceğine inanmadığını fakat kendilerinin hiç umutlarını yitirmediklerini, şimdi de hızlarından bir şey kaybetmeden çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Rusya'dan gövde gösterisi

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa