14 Şubat 2001 03:00

Savaş koalisyonu kuruluyor

Ariel Şaron ile Ehud Barak'ın kurulacak koalisyon hükümetinin koşulları hakkında büyük oranda uzlaştıkları açıklandı.

Paylaş
Savaş koalisyonu kuruluyor
İsrail'de Siyonist katliamcı Ariel Şaron önderliğinde kurulacak koalisyon formülleri tartışılırken, Filistin halkına yönelik saldırılar şiddetini yitirmedi. Şaron'un eski Başbakan Ehud Barak ile hükümet üzerine anlaşmala yakın olduğu ifade ediliyor. Seçimden sonra milletvekilliğinden de istifa eden Barak, süren çatışmalar ile ilgili olarak zehir gibi bir açıklama yaptı.
Barak ile anlaştılar
Likud Partisi başkanı Şaron ile Barak'ın, ulusal birlik hükümeti kurmaya yakın oldukları ileri sürüldü. Şaron'un sözcüsü Raanan Gissin, Filistinlilerle kısmi bir barış anlaşmasının yollarını arayacak olası hükümetin kuruluş taslağının önceki gece boyunca süren görüşmelerden sonra yazıldığını söyledi. Gissin, Barak'ın İşçi Partisi'nden yetkililer ve Likud Partililer tarafından ortak hazırlanan hükümet taslağını, yapılan bazı değişikleri gözden geçirmek için Barak'ın görmek istediğini söyleyerek, "Eğer son dakikada Barak bir sürpriz yapmazsa, anlaşma oldu" dedi. İşçi Partili müzakereci Dalia Itsik ise, koalisyon anlaşmasının sağlanması konusunda dikkate değer ilerleme kaydedildiğini söyledi. Görüşmelerde iki tarafın görev dağılımı konusunda kesin bir anlaşmaya varamadıkları, ancak Şaron'un savunma, dışişleri ve maliye bakanlıklarından ikisini İşçi Partililere teklif ettiği bildiriliyor. Şaron'un, Barak'ı savunma, İşçi Parti'nin önde gelen isimlerinden Şimon Peres'i ise dışişleri bakanı olarak görmek istediği ifade ediliyor.
'Ara anlaşma' kozu
Likud ve İşçi Partisi'nin, Filistinlilerle nihai değil, ara anlaşma yapılması için çalışma konusunda anlaştığı bildirildi. Askeri radyo, ulusal birlik hükümeti kurmak için görüşen iki partinin, eski hükümetin yaptığının tersine, Filistin topraklarının nihai statüsüne ilişkin anlaşma değil, Filistinlilerle ara anlaşma yapılması için ortaklaşa çalışma için anlaştıklarını haber verdi.
Hükümet kurma görüşmelerine Likud heyetiyle katılan Kudüs Belediye Başkanı Ehud Olmert de televizyona verdiği demeçte, "Hiç olmazsa bir noktada anlaşma sağladık. Taraflar nihai anlaşma değil, ara anlaşma peşinde olacaklar" dedi. İşçi Partili milletvekili İtsik de partisinin ara anlaşmaya hiç itirazı olmayacağını söyledi.
Barak 'Öldürürüz' dedi
Başbakanlığı süresince Filistinlilere yönelik şiddeti destekleyen Barak, son yaptığı açıklamayla da adeta Şaron'dan bir farkı olmadığını ilan etti. Barak, İsrail'in "terörist eylemlere karışmakla suçlanan Filistinlilerin öldürülmesi siyaseti izlediğini" açıkladı. Barak'ın kamuoyuna bu konuda ilk kez açıklama yaptığına dikkat çekiliyor.
Yargı kaynaklarına göre, Batı Şeria'da 31 Aralık'ta öldürülen Filistinli yetkili Sabit Sabit'in eşinin mahkemeye başvurması üzerine, Yüksek Mahkeme'ye mesaj gönderen Barak, bu siyasetin "uluslararası hukuka dayandığını" iddia etti. Barak, mesajında, "Uluslararası hukukun, İsrail hedeflerine karşı saldırı düzenlemeye hazırlandığı kesinlikle belirlenen kişilerin operasyonlarda vurulmasına izin verdiğini" söyledi. İsrail, Filistin'in genç önderlerini hedef gözeterek öldürüyor. Ölenlerin neredeyse tamamının kalbinde ya da başından vurulmuş olması da bunu kanıtlıyor.
Roketli saldırı
Öte yandan, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, iki İsrail helikopterinin bir araca düzenlediği roket saldırısında bir güvenlik ajanının öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi. Filistin polisi, İsrail helikopterlerinin, Cebaliya mülteci kampı yakınlarındaki Beyt Lahia kentinde hareket halindeki araca 4 roket attığını kaydetti. Saldırıda ölen kişinin, Önleyici Güvenlik Servisi'nin ve Filistin lideri Yaser Arafat'ın Fetih hareketinin üyelerinden Mesud Ayyad olduğu belirtildi. Mesud Ayyad'ın, Arafat'ın koruma birliği Force 17'nin bir üyesi olan oğlu Nasır, iki hafta önce İsrail güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. Saldırıda yaralanan 4 kişinin, füzelerin isabet ettiği aracın arkasındaki araçta oldukları kaydedildi.
İsrail askeri kampa saldırdı
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Gus Katif Yahudi yerleşim birimini koruyan İsrail askerleri, Han Yunus mülteci kampındaki Filistinlilere saldırdı. Hastane kaynakları, yaklaşık 1 saat süren çatışmada onlarca Filistinlinin yaralandığını, çok sayıda Filistinlinin de evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Nasır Hastanesi doktorları, çıkan çatışmada 15 Filistinlinin silahla 10'unun şarapnelle yaralandığını bildirdi. Doktorlar, 20 kişinin de muhtemelen bilinmeyen bir gazdan zehirlendiğini söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İlan edilmemiş SAVAŞ!

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa