13 Şubat 2001 03:00

İlan edilmemiş SAVAŞ!

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, ilaç tekelleri ve zengin ülkeleri, yoksul ülkelere karşı "ilan edilmemiş bir ilaç savaşı" yürütmekle suçluyor. Oxfam, ilaçların bilinçli olarak pahalı tutulmasının, patent yasalarıyla yerli ilaç üretiminin engellenmesinin yoksulları ölüme götürdüğünü vurguluyor.

Paylaş
İlan edilmemiş SAVAŞ!
İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünya ilaç endüstrisini ve zengin ülkeleri, yoksul ülkelere karşı "ilan edilmeyen ilaç savaşı" yürütmekle suçladı.
Oxfam, gelişmekte olan ülkelere AIDS, solunum yolu enfeksiyonları ve çocukluk devresi ishalinin tedavisi için gereken hayat kurtarıcı ilaçları ucuza üretmeleri için izin verilmesi gerektiğini belirtti.
Oxfam'ın siyasi direktörü Justin Forsyth, yaptığı açıklamada ilaçların pahalı satılmasının sonuçlarına dikkat çekerek; "Daha ucuz ilaçların piyasada bulunması sayesinde hayatlar kurtulacak" dedi.
Zengin-yoksul uçurumu
Açıklamada, telif haklarıyla ilgili dünya ticaret yasalarının ilaç fiyatlarını yükselttiği, hayati ilaçlara ulaşmayı kısıtladığı ve sağlık alanında zenginlerle fakirler arasındaki ayrılığı artırdığı kaydedildi.
Ucuz ilaç üreten Brezilya hedefte
Bu açıklamanın Brezilya'ya ilişkin tartışmanın hemen arkasından gelmesi dikkat çekiyor. ABD'nin, yerel şirketlerin bazı durumlarda telifli ilaçlar üretmelerine izin veren Brezilya yasasıyla ilgili bir şikayetini incelemek üzere Dünya Ticaret Örgütü'nün tartışma heyeti oluşturmasından bir hafta sonra yapıldı.
Brezilya, AIDS ilaçlarını kendi üretiyor ve bunları, HIV taşıyan kişilere ücretsiz dağıtıyor. Bu sayede ülkede 1996 ile 1999 yılları arasında AIDS yüzünden ölüm oranı yarıya düştü.
AIDS'li Afrikalılar ilaçsız kalıyor
Oysa, dünyadaki 34 milyon HIV taşıyıcısının 25 milyonu sahra altı Afrikası'nda yaşıyor. Bu bölgedeki insanların çok küçük bir kısmı, gelişmiş ülkelerde AIDS yüzünden ölüm oranlarını azaltan ilaçları edinebiliyor. Çünkü, ilaç fiyatları oldukça astronomik...
Özellikle de gıda sıkıntısı çeken yoksul Afrikalılar için...
ÖNCEKİ HABER

Mücadeleci sendikal anlayışa doğru

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa