13 Şubat 2001 03:00

Üretici tedbir istiyor

Türkiye tarihinin en ciddi kuraklıklarından birisiyle karşı karşıyayken, hükümet tedbir almak yerine sadece uyarı yapmakla yetiniyor.

Paylaş
Üretici tedbir istiyor
Türkiye son 50 yılın en büyük kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Kuraklıktan en fazla etkilenecek olan üreticiler hükümetten borçlarının ertelenmesini, uğrayacakları zarardan dolayı sübvansiyon ve devletin destekte bulunmasını istiyor. Ama hükümet işi Allah'a havale ediyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı sadece "Allah korusun" demekle yetiniyor. Yağışların, geride bırakılan 3 ay boyunca mevsim normallerinin altında kalması ve hava sıcaklıklarının yükselmesi, Türkiye genelinde barajları kritik seviyeye indirirken, üreticiler de kuraklığın devam edeceği endişesi yarattı. Devlet Su İşleri, Meteoroloji, Ziraat Odaları ve ilgili diğer kuruluşlardan alınan bilgilere göre, su seviyesinin kritik sınırlara indiği barajlarda, hava koşullarının aynen devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde enerji ve içmesuyu problemleri yaşanmaya başlanabilecek.
Ziraat odaları endişeli
Hükümet uzmanların bu uyarılarına rağmen üreticinin kuraklık karşısında uğrayacağı zararı en aza indirmek amacıyla tedbir almak yerine sadece "bilgilendiriyor". Ziraat odalarının talepleri, zaten IMF paketi altında iyice ezilen üreticiye devletin elinin uzanması.
Bursa Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı "kuraklık" tehlikesinin endişe verici olduğunu söylerken, yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesinin devam etmesi halinde Bursa bölgesinde sebze ve meyve üretimi yapan çiftçinin zor durumda kalacağını ifade etti. Sarı, kuraklığın yaşanması durumunda, bölgelerinde alternatif tarımın da yapılamayacağını kaydetti. Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat ise çiftçileri fazla su isteyen ürünleri ekmemeleri konusunda uyardıklarını söylerken, Adapazarı Zirat Odası Başkanı Hikmet Karabayır da hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olmasının meyveciliğe zarar vereceğini belirterek "Meyve ağaçlarının erken çiçek açması ve sonrasında yağacak bahar yağmurlarıyla meyve tomurcuklarının zarar göreceğini" vurguladı. Karabayır, "Nehir ve akarsular üzerine sık aralıklarla regülatörler yapılması, sulamanın damla su tekniği ile yapılarak tasarruf sağlanması, doğal su kaynaklarına kılcal yan damarlar açılarak arazilere su verilmesi" önerilerinde bulundu.
Edirne Ziraat Odası Başkanı Sabahattin Vatan, yazlık ekim olarak adlandırılan ayçiçek, çeltik, pancar ve diğer sebze ürünlerinin ekiminde kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşanabileceğini belirtti. Yağış olmadığı takdirde tüm ürünlerin kuraklıktan etkileneceğini ifade eden Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Şerif Baykut ise, "Çiftçinin kuraklık stresini yaşadığını ve banka ve birliklere olan borçların da çiftçiyi zora soktuğunu" söyledi.
Kütahya Ziraat Odası Başkanı Osman Dereköylü, yağışın az olmasından dolayı buğday ve arpa ekinlerinin olması gerekenden daha yavaş büyüdüğünü belirtti. Samsun Ziraat Odası 2. Başkanı Hıdır Mırık, beklenen yağışların gerçekleşmemesinin bölge tarımı özellikle de Bafra ve Çarşamba Ovalarını etkileyeceğini vurgularken, Ordu Ziraat Odası Başkanı Cemal Cengiz da yağış olmadığı takdirde bölgenin en önemli ürünü fındıkta büyük rekolte kaybı yaşanabileceğini kaydetti.
Çay rekoltesi düştü
ÇAYKUR yetkilileri ise Rize'de geçen yıl yaşanan kuraklığın çayda verimin düşmesine neden olduğunu belirterek, "Çay yağış isteyen bir ürün. Yörede bir önceki yıla göre geçen yıl yağışın az olması yüzünden ürün veriminin yüzde 10 ile 15 oranında düştü. Yörede havalar bu şekilde devam ederse önümüzdeki ürün döneminde budanmış çaylıkların dışındaki bahçelerde cılız sürgün bekliyoruz" diye konuştular.
Öte yandan yetkililer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sulama ve hayvanların su içmesi için oluşturulan göletlerin büyük bölümünün kuruduğunu bildirdiler. Kuraklık yeraltı su kaynaklarını da olumsuz etkiledi. Bölgede Diyarbakır başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçede belediyelerce açılan içmesuyu kuyularındaki su seviyesi düştü. Yaklaşık 40 kuyu su kalmaması nedeniyle kapatıldı.
Erzurum Ziraat Odası Başkanı Sıddık Gül, bölgede, tarımsal sulamaya önem verilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Özellikle Doğu illerindeki tarımı kalkındıracak olan Doğu Anadolu Projesi'nin (DAP) hayatiyete geçirilmesi gerekir. DAP kapsamında yapılacak barajlarla, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarım alanlarının sulanması sağlanmalıdır. Bölgede yapılacak her baraj, çiftçinin yüzünü güldürecektir." Kayseri Ziraat Odası Başkanı Emin Yılmaz, zarar edecek çiftçilerin Ziraat Bankası ve diğer ilgili kuruluşlara olan borçlarının ertelenmesi için hükümetin şimdiden hazırlık yapmasını da istedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Arafat'tan 'cephe' çabası

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa