13 Şubat 2001 03:00

Arafat'tan 'cephe' çabası

İsrail'de katliamcı Ariel Şaron'un başa gelmesi, Filistin yönetimini harekete geçirdi. Filistin, kalıcı bir uzlaşmanın yollarını baştan kapatan Şaron'a karşı Arap birliği oluşturma çabasında.

Paylaş
Arafat'tan 'cephe' çabası
Filistin lideri Yaser Arafat, İsrail'deki "milli birlik" hükümeti girişimlerine yanıt vermeye çalışıyor. Arafat, İsrail işgaline karşı bir "Arap birliği" oluşturmak için temaslarda bulunmak üzere, Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.
Hemen hepsi ABD güdümünde olan Arap devletleri, İsrail katliamlarına karşı asgari bir tepki vermekten bile aciz kalmış, Filistinlilere para ve tedavi yardımı vermekle yetinmişlerdi. Bu tutumun, Şaron'un iktidara gelmesinden sonra da değişeceği sanılmıyor. Arap liderleri ise, İsrail'e yönelik "sözlü uyarı"larına devam ettiler. Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Şaron'dan, "Filistinlilere karşı aldığı aşırı tutumu değiştirmesini" talep etti.
ABD'nin bölgede en önem verdiği ülkelerden biri olan Ürdün'ün kralı Abdullah da, Şaron'un "barış" görüşmelerine bırakılan yerden devam etmemesi halinde, Ortadoğu'nun kaosa yuvarlanacağını söyledi.
Katliamlar tırmanıyor
Şaron, Başbakan Ehud Barak tarafından Filistin'e verilen "taviz"lerin kendisini bağlamadığını söyleyerek, Arafat'la masaya oturmadan önce Filistin İntifadası'nın sona ermesi gerektiğini belirtmişti.
28 Eylül'de, Şaron'un Haremüşşerif'e giderek Filistinlileri provoke etmesinin ardından başlayan çatışma ve katliamlarda, 400'e yakın Filistinli öldürüldü.
Şaron'un seçimi kazandığı salı gününden bu yana, İsrail saldırılarında nispi bir artış gözleniyor. İsrail ordusunun, son bir hafta içinde 30 silahlı ve bombalı saldırı gerçekleştirdiği kaydedildi.
İsrail, son olarak, askerlerin işlediği insanlık suçlarını araştırmak isteyen BM heyetini "önyargılı" olarak niteleyerek işbirliği yapmayı reddetmişti.
İsrail tarafından uygulanan şiddetle ilgili bilgileri toplamak üzere bölgede bulunan BM komisyonu, 18 Şubat'a kadar Gazze Şeridi, Kudüs, Batı Şeria, Ramallah, El Halil, Beytüllahim ve Beyt Cala'da incelemelerde bulunacak.
İki genç daha öldürüldü
Öte yandan, işgal altındaki topraklarda iki Filistinli daha İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldü.
Filistin kaynakları, Doğu Kudüs'te oturan Atıf el-Nabulsi adlı gencin, İsrail askerlerinin Ramallah yakınlarında açtığı ateş sonucu öldürüldüğünü ve cesedinin İsrailli askerlerince götürüldüğünü belirtti.
Askerler, Batı Şeria'daki El Kader köyü yakınlarında da bir Filistinli genci öldürdüler. Görgü tanıkları, Ziad Ebu Svay adlı 20 yaşındaki gencin, Filistinli işçileri Beytüllahim yakınlarına taşıyan bir otobüse açılan ateş sırasında öldürüdüğünü söylediler. Tanıklar, İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir Filistinlinin de ciddi şekilde yaralandığını kaydettiler.
Hamas'tan açıklama
Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin, Ariel Şaron'un İsrail Başbakanı seçilmesinin ardından Ortadoğu'nun bir ayaklanmanın eşiğinde olduğunu söyledi.
Şeyh Ahmed Yasin, el Vatan'a yaptığı açıklamada, "Ortadoğu bölgesi daha fazla şiddetin ve çatışmanın eşiğinde ve Şaron'un geçmişi kan ve katliamın yalnızca bir parçasını temsil etmektedir" dedi. Yasin, "Şaron'dan yalnızca kötülük, zarar ve saldırganlık bekliyoruz. Bu yüzden benim için önemli olan Şaron ve diğerlerine Filistin halkının teslim olamayacağını ve işgale karşı isyanını sürdüreceğini hatırlatmaktır" diye konuştu. Şaron'un Filistin topraklarını tekrar işgal etme tehditleri hakkında da Yasin, "Yapmaya çalışsın. Askerlerinin ayağı altındaki Filistin toprağının nasıl ateşe verildiğini görecektir" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'da köle tacirleri

SONRAKİ HABER

20 bin öğretmen atamasının branş dağılımı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa