11 Şubat 2001 22:00

CHP'liler CHP'yi protesto etti

Bir grup CHP'li, parti merkez yönetiminin il ve ilçe yönetimlerini görevden alarak, kendileri gibi düşünmeyenleri tasfiye etme çabalarını protesto etti.

Paylaş
CHP'liler CHP'yi protesto etti
Türkiye genelinde yaklaşık 2000 il ve ilçe yöneticisinin CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınmasını protesto eden CHP Parti İçi Demokrasi Hareketi, parti içi barışın artık yok olduğunu söyleyerek, görevden almaların durdurulması için yargıya başvuracaklarını belirttiler. CHP'nin yönetimini değiştirerek, örgütün bölünmesinin amaçlandığını söyleyen demokrasi hareketi, CHP'nin özünün de değiştirilmeye çalışıldığını belirtti. CHP'nin çeşitli il ve ilçe örgütü yöneticilerinin merkez yöneticileri tarafından görevlerinden alınmasına karşı çıkan CHP İçi Demokrasi Hareketi, CHP İstanbul il binası önünde eylem yaptı.
Beşyüzü aşkın kişinin katıldığı eylemde, "Gençlik burada, Edeb Ali nerede?", "Topuz istifa", "İnadına örgüt inadına sol", "Atanmış başkan istemiyoruz" sloganları atıldı ve "Emek ve demokrasi partiden alınıyor", "CHP'yi merkez yöneticileri bölüyor", "Örgüt birimleri işgal ediliyor, itirazım var" dövizleri taşındı. Kadın CHP'lilere karanfillerin dağıtıldığı ve il binasına "Bu ilde haksızlık hukuksuzluk var" pankartının asıldığı eylemde, genç CHP'liler "Gündoğdu" ve "Çav Bella" marşlarını söylediler.
İstanbul'da 7000 naylon üye
CHP merkez yöneticilerine tepkilerin dile getirildiği eylemde, açıklamayı geçtiğmiz kasım ayında görevinden alınan CHP İstanbul İl eski Başkan Yardımcısı Özgül Beyazıt Kıvanç yaptı. İstanbul İl Yönetimi'nden 17 kişinin ve İstanbul'daki sekiz ilçe yönetiminin CHP Genel Merkezi tarafından görevinden alındığını belirten Kıvanç, "Bugüne değin 50 il ve 100'ü aşkın ilçede 2000'den fazla seçilmiş yönetici ya düşürülmüş ya da görevinden alınmıştır" dedi. Merkez yöneticilerinin parti tüzüğünü çiğneyerek, kongreyi bir grup lehine teslim almak istediğini söyleyen Kıvanç, genel merkez tarafından partiye naylon üye kayıtlarının yapıldığını ve bu sayının yalnızca İstanbul'da 7000 olduğunu açıkladı. Görevlerinden alınan CHP Antakya Merkez ilçe yöneticilerinin yargıya başvurduğunu ve görevden alınma kararını durdurduğunu belirten Kıvanç, kendilerinin de yargıya başvuracağını belirtti.
CHP'nin özünü de değiştiriyorlar
Eylem yapan CHP İçi Demokrasi Hareketi'nin, parti için atanmalar kadar üzerinde durdukları bir diğer konu ise CHP'nin siyasi çizgisiydi. "Türkiye Cumhuriyet şeyhler, müftüler cumhuriyeti değildir", "Tarikat değil halkın partisi" gibi dövizlerin taşındığı eylemde, basın açıklamasında da bu konu üzerinde duruldu. Kıvanç, görevden almalarla "CHP'de parti içi barış, hak, hukuk ve hoşgörünün bittiğini" belirtti ve "İçerde kıyımı başlatanlar, CHP'nin özünü de değiştirmeye çalışıyorlar" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın son günlerdeki açıklamalarını da eleştiren Kıvanç, "CHP emeğin partisidir. Cumhuriyet devrimlerini içine sindiren, sosyal demokrat değerleri Türkiye'de uygulamaya yemin eden örgütün partisidir" dedi. Kıvanç, solun evrensel olduğunu söyledi. Açıklamanın ardından eyleme katılanlar CHP merkez yöneticilerini şikâyet etmek ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak üzere Atatürk Anıtı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Fakat polisin izin vermemesi üzerine yürüyüşlerini yarıda bırakarak dağıldılar.
'Bölünme söz konusu değil'
Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, CHP PM üyeleri Berhan Şimşek ve Kemal Nebioğlu, İstanbul eski İl Başkanı Mehmet Bölük, görevden alınan ilçe başkanları ve yöneticilerinin de katıldığı eylem sonrasında, eylemi izleyen CHP Parti Meclisi üyesi Mehmet Moğultay bir basın toplantısı yaptı. Moğultay, Divan Oteli'nde yaptığı toplantıda, "Oradaki dövizlerden, konuşulanlardan gördüm ki, parti içerisinde hak, üye hakkı ve parti hukuku ihlali var" dedi. Eylemin bir hak arama mücadelesi olduğunu söyleyen Moğultay, "Bu hareket aynı zamanda bir demokrasi hareketidir. Bu yapılanların arkasında genel merkezli bir hukuksuzluğun, haksızlığın olduğu görülüyor" dedi. Moğultay, bir gazetecinin "CHP bölünüyor mu?" sorusu üzerine "Ben böyle bir şey demedim. Partinin bölünmesi söz konusu değil, bu haklarına sahip çıkma meselesi" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Enerji peşkeşine 117 dava

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa