Hukuk dışı odaklar temizlensin

İstanbul Barosu, faili meçhul cinayetler ve kayıplarla ilgili olarak, Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu oluşturulması önerisinde bulundu.

Hukuk dışı odaklar temizlensin
İstanbul Barosu, yeniden gündeme oturan "Faili Meçhul Cinayetler ve Kayıplar Sorunu"nun çözümü açısından hükümetin hukuk dışı odakları temizlemek için samimi bir çaba göstermesi gerektiğini söyledi. HADEP Genel Başkan Vekili Ahmet Türk de, gözaltına alınıp bir daha haber alınamayan Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış'ın "muhbir" olduğuna ilişkin haberlerin asılsız olduğunu söyledi.
İstanbul Barosu, HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve Silopi İlçe Sekreteri Ebubekir Deniz'den haber alınamamasıyla yeniden gündeme oturan "Faili Meçhul Cinayetler ve Kayıplar Sorunu"nun çözümü için önerilerde bulundu. İstanbul Barosu Faili Meçhul ve Kayıpları Araştırma Projesi Koordinatörü Av. Mehmet Uçum, dün yaptığı yazılı açıklamada, devletin sayıları binleri bulan aydınlatılmamış faili meçhul cinayet ve kayıp suçlarına ilişkin vatandaşına bir özür borcu olduğunu söyleyerek, "Devlet borcunu, sorunu çözmek, failleri bulmak, varsa devlet içi ve hukuk dışı odakları temizlemek için göstereceği samimi ve kararlı çabayla ödemelidir" dedi.
TBMM'nde yeniden bir Faili Meçhul Cinayetleri ve Kayıpları Araştırma Komisyonu oluşturulması gerektiğini belirten Uçum, bu komisyonun çalışmalarına, 1994 sonunda "Faili Meçhul Siyasi Cinayetler Raporu"nu hazırlayan araştırma komisyonunun kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini belirtti. TBMM içtüzüğünün değiştirilerek araştırma için gerekli tüm yetkililerle donatılmasının sağlanması gerektiğini belirten Uçum, "Devletin ve toplumun bütün kurum ve kuruluşları ve kişiler, bu komisyona, faili meçhul cinayetler ve kayıplarla ilgili bütün bilgi ve belgeleri aktarmakla yükümlü kılınmalı" dedi. Faili meçhul cinayetler ve kayıplar konusunda bilgisi olan ve 'eylem tanıkları' denebilecek bir çevrenin varolduğunun da kuşkusuz olduğunu söyleyen Uçum, bu kişilerin mevcut bilgilerini aktarmalarını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması ve bu çerçevede bir "tanık koruma yasası" çıkartılması gerektiğini ifade etti.
HADEP: Tanış muhbir değil
Cumhurbaşkanı'nın, Devlet Denetleme Kurulu'nu, faili meçhul cinayetler ve kayıplarla devlet içindeki kimi kişi ve birimlerin ilgisi olup olmadığı konusunu araştırmakla görevlendirmesi gerektiğinin altını çizen Uçum, "Devlet içinde hukuk dışı ancak 'resmi nitelikli' kararlar alarak veya kamu gücü kullanarak illegal yollarla bu tip eylemlere bir karışma olup olmadığının araştırılması önem taşımaktadır" dedi.
HADEP Genel Başkan Vekili Türk ise, dün partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, Silopi'de yaşanan kayıp olayında, cevaplandırılması gereken sorular olduğuna dikkati çekerek Kanal D'de Serdar Tanış'ın jandarma komutanlığının muhbiri olduğuna dair haberin asılsız olduğunu söyledi. Türk, "Şırnak Valiliği ve Jandarma Alay Komutanlığı tarafından İçişleri Bakanı'na gönderildiği iddia edilen bir bilgi notunda, partimizin illegal örgütmüş gibi sunulması ve Tanış'ın "Muhbir olduğunun açıklanması, tarafımızdan üzüntüyle kaydedilmiş bulunmaktadır. Bugüne kadar ısrarla sessiz kalmayı tercih eden jandarma yetkililerinin böyle bir açıklamayla kamuoyunun karşısına çıkması, inandırıcı olmayan bir telaşın ifadesidir" dedi.
Kuşkular...
Tanış'ın jandarma komutanlığınca defalarca tehdit edildiğini de belirten Türk, jandarmanın muhbirini tehdit etme ihtiyacı duymasının anlaşılamayacağına işaret etti. Türk, Şırnak Valiliği'nin ve komutanlığın bilgi notunda Tanış'ın Kasım 2000 tarihinden itibaren haber elemanı olarak çalıştığına ilişkin bilginin de asılsız olduğunu söyleyerek, o tarihlerde Tanış'ın Silopi'de bulunmadığının altını çizdi.
Öte yandan, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, ÖDP Başkanlar Kurulu üyeleri ile birlikte dün HADEP Genel Merkezi'ne giderek, dayanışma ziyaretinde bulundu.
www.evrensel.net