Yerkabuğu gergin

Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2001 yılının ilk ayında 7.9 büyüklüğünde 5 ayrı deprem olduğunu belirterek, yerkabuğundaki bu ani gerginliğin kaynağının bilinmediğini söyledi.

Yerkabuğu gergin
Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, dünyanın 2001 yılına çok gergin girdiğini söylüyor.
Dünyada 8 büyüklüğündeki depremler yılda ortalama 1 tane olurken, sadece 2001'in Ocak ayında 7.9 büyüklüğünde 5 ayrı deprem meydana geldiğini anımsatan Prof. Dr. Ercan, "Dünya 6 ayda üretmesi gereken depremi, 2001'de bir ayda üretti. Şu anda bir olağandışılık var. Bunun kaynağı nedir, bu geçici mi bilemiyoruz. Yeryüzündeki bu ani gerginliğin kaynağı nedir? Bunu araştırıyoruz" diyor.
Rastlantı mı, anlamı var mı?
Son zamanlarda dünya genelinde meydana gelen büyük depremleri değerlendiren Prof. Dr. Ercan, son 4 bin yılın depremlerini incelediğimizde, depremlerin çoğunlukla Ağustos, Ekim ve Aralık ayları ile gece 03.00, akşam 21.00 ve sabah 09-10.00 saatleri arasında, yani yelkovanla akrebin düz olduğu zamanlarda meydana geldiğinin görüldüğünü de söyledi ve "Bu bir rastlantı mı, ya da bunun fiziksel bir anlamı var mı bilemiyoruz" diye konuştu.
Ay'ın hareketleri
Rusya'da yapılan Ay'ın hareketleri ile deprem arasındaki bağlantıya dair araştırmaları da değerlendiren Prof. Dr. Ercan, yer içindeki fiziksel olaylar ve yer dışındaki doğal olayların bir etkileşim içinde bulunduğunu belirtti.
"Yer, güneş ve diğer gezegenler arasında, uzaysal bir denge söz konusudur. Bir yıldızın patlamasıyla bu denge bozulabiliyor. Bunu Newton Yasası'na göre de açıklayabiliriz" diyen Ercan, ancak bunların deprem ile ilişkisinin bilinmediğini sözlerine ekledi.
Manyetik fırtınalar
Prof. Dr. Ercan, yer ile güneş arasındaki mıknatıslanmada 27 günde bir büyük artışlar meydana geldiğini belirterek, buna "manyetik fırtınalar" denildiğini ve değişik etkileşimlere yol açtığını söyledi.
Dünya ile Ay arasında da buna benzer etkileşimler bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu: "Gel-git olayları oluyor mesela. Bu en çok kendini denizlerde gösteriyor, ancak karada da bir büzme ve genleşmeye yol açıyor. Bunları ölçüyoruz. Yer içindeki fiziksel olaylar ve yer dışındaki doğal olayların bir etkileşimi her zaman için vardır, ama bu bir deprem yaratır mı, yaratmaz mı bilemiyoruz" diye konuştu.
www.evrensel.net