Hükümet sermayeye çalışacak

Koalisyon liderleri yarın, 'sorunu olan, sıkıntıya giren' sektörlerin temsilcileriyle toplantı düzenleyecek.

Hükümet sermayeye çalışacak
Uygulanan IMF programıyla emekçilerin yaşam düzeyini sürekli aşağı çeken hükümet, program nedeniyle sıkıntı yaşayan sermayeye yeni kaynak aktarma kararı aldı. Ekonomik programdan en çok etkilenenler işçiler, memurlar, üreticiler ve esnaflar olmasına karşın, hükümet, "reel sektörde ve finans kesiminde" sorun yaşayan sektörlerinin temsilcilerinin "sıkıntılarını ve önerdikleri çözüm yollarını" dikkate alacak. ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, koalisyonu oluşturan partilerin liderlerinin yarın, ekonomik program dolayısıyla sorun yaşayan sektörlerin temsilcileriyle bir araya geleceğini açıkladı.
Yılmaz, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu ve Liderler Zirvesi'nde ekonomiye ilişkin alınan kararları açıkladı. Zirvede, ekonominin bugün geldiği noktada makro hedeflerden taviz vermeden, çeşitli kesimlerin program uygulamasından dolayı karşılaştıkları zorlukları gidermek ve onları rahatlatabilmek için alınacak tedbirleri görüştüklerini anlatan Yılmaz, yarın liderlerin tekrar bir araya geleceğini söyledi.
Patronlar için jet hızıyla
Bu vesileyle kimlerin hükümeti olduğunu bir kez daha ortaya koyacak olan hükümetin ekonomide aldığı kararların aktaran Yılmaz, süratle patronlara yeni kaynak aktarılacağını şöyle anlattı: "Cuma günü ve hafta sonu boyunca bu önerileri, bakan arkadaşlarımızla, bürokrat arkadaşlarımızla birlikte değerlendireceğiz. Önümüzdeki hafta, bütün bu kesimlerin sıkıntılarını rahatlatacak olan bir dizi tedbiri kamuoyuna açıklayacağız. Bu, kesinlikle programın sulandırılması, programdan sapılması anlamına gelmiyor. Bu, sadece programın ana hedeflerinden taviz vermeden, programın topluma getirdiği yükü bir anlamda adil bölüştürmek, bazı kesimlerin bu program sebebiyle yok olmasını, çok ciddi sıkıntıya girmesini önlemek için yapılması gereken bir çalışmadır. Biz de Hükümet olarak bu çalışmayı en üst düzeyde yapmayı kararlaştırdık."
Yılmaz, Maliye Bakanlığı'nın birikmiş vergi borçlarının faizlerini düşürerek taksitlendirmesi uygulamasına başlamasının da çeşitli sektörleri rahatlatacağını söyledi.
İçtüzük tartışmaları
Yılmaz, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmaya Fevzi Şıhanlıoğlu'na, trafik kazasında yaşamını yitiren partisinin Kilis İl Başkanı Hikmet Çelebi'ye, ölümünün 8. yılında eski bakanlardan Adnan Kahveci'ye rahmet dileyerek başladı. Mesut Yılmaz, Şıhanlıoğlu'nun TBMM'de ölümüyle sonuçlanan olayların, Meclis'i halkın gözünde küçük düşürmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi.
Yılmaz, Meclis'i daha etkin, hızlı ve verimli çalıştırmak için getirilmeye çalışılan bir düzenlemenin böylesine üzüntü verici sonuçlara yol açmasının, hiç kimsenin arzu etmemesi gereken bir gelişme olması gerektiğini de işaret etti.
www.evrensel.net