06 Şubat 2001 03:00

Hükümetten muhalefete gözdağı

IMF'nin istediği yasaları zamanında çıkaramamanın öfkesiyle toplanan Liderler Zirvesi, uzlaşma olsa da olmasa da içtüzüğü gündeme getirme kararı aldı.

Paylaş
Hükümetten muhalefete gözdağı
Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığı'nda dün toplanan Liderler Zirvesi, muhalefet partilerini "Ekonominin sesini kesmekle" suçlayarak, IMF'nin istediği yasaları en hızlı şekilde çıkarmak için "kararlı bir şekilde çalışma" kararı aldı.
Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve MHP lideri Devlet Bahçeli, ANAP lideri Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın katıldığı Liderler Zirvesi dün Başbakanlık'ta toplandı. İki saati aşkın süren toplantının ardından basına açıklama yapan Başbakan Bülent Ecevit, içtüzük konusunda muhalefet partilerini suçlayarak, acil yasaların çıkmasını engellediklerini söyledi.
Gündemlerinin ekonomi ağırlıklı olduğunu kaydeden Ecevit, DİE'nin son açıkladığı rakamların, hükümetin enflasyonla mücadelesinin çok olumlu sonuçlar vermeye başladığının göstergesi olduğunu öne sürdü. Şimdi görevlerinin reel ekonomiyi hızla canlandırmak ve çalışan halk kesimlerinin gelir düzeyini yükseltmek olduğunu belirten Ecevit, üretim ve mali sektörün sorunlarına etkili çözümler getirmek üzere bir dizi toplantılar düzenleyeceklerini iddia etti.
Ocak ayının sonunda çıkaracakları doğrultusunda IMF'ye garanti verdikleri yasalara atıfta bulunan Ecevit, TBMM'de yasama çalışmalarının sürdürülmesi kararını aldıklarını açıkladı. "Bu nedenle TBMM'deki engelleme çabalarına karşı direncimizi uygarlık ölçüleri, hukuk kuralları içinde sürdürmeye kararlıyız" diyen Ecevit, pazarlık olmaması halinde TBMM'de bundan sonra olabilecek kavgaların da işaretini verdi.
Uzlaşma Ecevit'in umurunda değil
Muhalefetle uzlaşma olup olmadığı yönündeki soruyu değerlendiren Ecevit, uzlaşma çalışmalarını sürdürdüklerini ve olumlu sonuç almayı umduklarını, ancak uzlaşıcı sonuca varılmasa bile hükümet olarak kararlılıklarını sürdüreceklerini söyledi.
Muhalefeti suçlayan Ecevit, "Onun için ekonomiyle ilgili olarak ivedilik taşıyan bazı yasa çalışmalarına kararlılıkla sürdürmeyi devam edeceğiz" cevabını verdi. Muhalefetin "sesimizi kesmeye çalışıyorlar" eleştirilerine cevap veren Ecevit, "İki muhalefet partisi aslında ekonominin sesini kesmiş oluyor" diye cevap verdi.
Baştan beri uzlaşmacı bir parti olduklarını iddia eden Ecevit, "Fakat son haftalarda muhalefet partileri ülke yararına olan bazı yasama çalışmalarını aksatmak için elinden gelen çabayı gösteriyor. Buna karşı biz de yasama çalışmalarının hızının kesilmemesi için elimizden gelen her çabayı göstermeye kararlıyız" dedi. Ecevit, FP'nin kapatılması ve erken seçim konusundaki soruları yanıtlamadı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Bakanlar yine rantiyeye çalıştı
Bakanlar Kurulu, ülkenin çelik sektörünün candamarı olan İskenderun Demir Çelik Fabrikaları (İSDEMİR)'nın ERDEMİR'e satış kararını da onayladı.
Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında dün saat 11.10'da Başbakanlık'ta toplanan Bakanlar Kurulu'nda, özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, İSDEMİR'in özelleştirilmesi konusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da deprem bölgelerinin sorunları, geçici konutlar ve alınması gereken önlemler konularında bilgi sundular.
IMF'nin talimatları doğrultusunda özelleştirme uygulamalarının hızlanması konularının tartışıldığı toplantı üç saatten fazla sürdü. Reel sektörün ve tarım kesiminin sorunlarının ele alındığı toplantıda, bu kesimlerin sorunlarının çözümü için Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan başkanlığında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, Tunca Toskay, Maliye Bakanı Sümer Oral, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'ndan oluşan bir komisyon oluşturuldu.
Faiz yüzde 3'e düşürüldü
Bakanlar Kurulu ayrıca rantiye kesim için de önemli kararlar aldı. Maliye Bakanı'nın, vergi borcunu ödemeyen mükelleflere kolaylık getirecek çalışması Bakanlar Kurulu'nca benimsenirken, "gecikme faizlerinin 18 ay için yüzde 6'dan yüzde 3'e indirilmesi, anapara ödemesinin de takside bağlanması" kararı alındı.
Bakanlar Kurulu, İSDEMİR'in Erdemir'e devredilerek özelleştirilmesi konusunda Özelleştirme Yüksek Kurulu kararını benimseyerek imzaya açtı. Halen 300 milyon dolar borcu olduğu söylenen İSDEMİR için bugüne kadar 235 milyon dolar harcandığı değerlendirmeleri yapılan Bakanlar Kurulu'nda, İSDEMİR'in 5 yıl içinde 1.5 milyon ton yassı mamul üretimi gerçekleştirmesi için yaklaşık 700 milyon dolar yatırım yapılması, en az 6000 işçiye istihdam sağlanması şartı getirildi. Bakanlar Kurulu, İSDEMİR'in ÖİB'na yaklaşık 50 milyon dolar yük bindirdiği değerlendirmesiyle, özelleştirme ile kamunun bu yükten kurtulacağı iddiasını getirdi. İSDEMİR'in devriyle birlikte yeni kurulacak şirketin yüzde 11 hissesinin yeni şirkette çalışacak olanlara bedelsiz olarak devredilmesi karar bağlanırken, ÖYK kararı imzaya açıldı. Toplantıda deprem bölgesindeki son durum da ele alınırken, konutları veya işyerleri hasara uğramış, ailesinde ölü ve yaralı bulanan ailelere yapılan aylık yardım 1.1.2001 tarihinden 31.3 2001 tarihine kadar uzatılması kararlaştırıldı.
Toplantının ardından basına açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay, Bakanlar Kurulu'nun gündeminde ekonomik sorunların ve gelişmelerin olduğunu söyledi. Ocak ayı enflasyon rakamlarının enflasyonun önümüzdeki dönemde hızla düşeceğine yönelik ümidi artırdığını öne süren Toskay, bütçe açığının yüzde 11'den yüzde 3.4'lere düşürüldüğünü ve vergi gelirlerinden faize giden payın oranının da yüzde 88'den yüzde 52'ye indiğini söyledi.
Artık bütçenin faiz üreten değil, faizleri düşüren bir bütçe haline geldiğini savunan Toskay, toplantıda, reel sektörün ve tarım kesiminin sorunlarının da ele alındığını bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da özelleştirmeye karşı

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa