05 Şubat 2001 03:00

Diyarbakır bu kış da karanlık

Diyarbakırlılar TEDAŞ'ı yeterli hizmet vermemekle suçlarken, TEDAŞ yetkilileri ise elektrik kesintilerinin nedeninin yüzde 70'lere varan kaçak elektrik tüketimi olduğunu savunuyorlar.

Paylaş
Diyarbakır bu kış da karanlık
Mehmet Aslanoğlu
Diyarbakır halkı her kış olduğu gibi bu yılda da sürekli elektriksiz kalıyor. Halk TEDAŞ'ı yeterli hizmet vermemekle suçlarken, TEDAŞ ise elektrik kesintilerinin nedeninin yüzde 70'lere varan kaçak elektrik tüketimi olduğunu savunuyor.
Diyarbakır'da elektrik hizmetlerindeki yetersizliği kaçak kullanıma bağlayan valilik ve TEDAŞ yetkilileri polisiye önlemlere başvururken, kaçak elektrik kullananlar mahkemeye veriliyor. Ancak TEDAŞ yetkilileri bölgedeki patronlara dokunmuyorlar. Sadece Akyıl Tekstil entegre tesislerinin aylık kaçak elektrik kullanımı Bağlar semtinin yaz aylarında kullandığı elektriğe denk geliyor.
Asıl kaçak kullanım sanayi tesislerinde
Diyarbakır Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yöneticileri ise kaçak kulanımın bölgede yüzde 70'lere vardığını doğrularken, asıl kaçak tüketimin ise sanayi alanında gerçekleştiğini vurguluyorlar. Kaçak kullanımın engellenmesi için bölgedeki ekonomik sıkıntıların çözülmesi ve istihdam olanaklarının yaratılması gereketiğini belirten EMO Diyarbakır Şube Başkanı Tarık Öden, sanayi kesiminin sıkı denetim altına alınması greketiğini söyüyor. TEDAŞ'ın denetim konusundaki yetersizliğinin bölgede kaçak tüketim alışkanlığını kazandırdığını ve bunu sadece yoksul halka bağlamamak gerektiğini ifade eden Öden, kaçak elektriğin küçük bir bölümünün halk tarafından kullanıldığını ve gelir düzeyi yüksek evlerde de kaçak elektrik kullanma alışkanlığının olduğunu kaydediyor.
Polisiye önlemler sorunu çözmez
Kaçak elektrik kullanımının polisiye önlemlerle çözülemeyeceğini belirten Öden, ekonomik ve sosyal sorunların çözümüyle bu sorunun asgariye ineceğini söyledi. Türkiye'de toplam elektrik enerjisinin yüzde 63'ünün sanayi kesiminde, yüzde 28'inin ev ve ticarethanelerde, yüzde 4.5 resmi dairelerde ve yüzde 4.1'inin de sokak aydınlatmalarında kullanıldığına dikkati çeken Öden bu durumun Diyarbakır için de geçerli olduğunun altını çizdi. Öden şu değerlendirmelerde bulundu:
"Dolayısıyla kaçak elektriğin büyük bir kesiminin sanayi kesiminde araştırılması gerekiyor. Sanayi kesiminin üzerine düşülmeli. Tüketimin yüzde 63 sanayide kulanılıyorsa kaçak kulanımın asıl burada önlenmesi gerekiyor. TEDAŞ'ın denetleme konusundaki yetersizliği bu oranın yüksek rakamlara getirekek ekonomik düzeyinden bağımsız olarak kaçak kullanımının genelleşmesine neden olmuştur. Bu işi sadece ekenomik durumu kötü olan vatandaşlarımıza yüklememek gerekiyor."
Özelleştirmeden vazgeçilmeli
Enerji sektörünün özelleştirilmesi yerine dağıtım ve iletim hatları yenilenmesini, yatırım yapılmasını isteyen Öden, "Özelleştirme yoluyla bu tür kurumları alacak sermayenin davranış biçimi AKTAŞ'ın yaptığından farklı olmaz. Bölgemizde sorunlar daha ağır olduğu için özelleştirmeden daha olumsuz etkilenecek" dedi. Sorunun sadece elektrik dağıtımının özelleştirilmesi olmadığını da vurgulayan Öden, tekelleşmenin de büyük bir problem yaratacağını ifade etti. İşletme yetkisini alacak olan sermaye grubunun bölgede yapılan yatırımları yine devletin kaynaklarıyla gerçekleştireceğine de dikkati çeken EMO Başkanı Öden, "Bu da büyük bir rantı beraberinde getiriyor. 1990 yılında enerjiye yapılan yatırımlar 1 milyar 592 milyon dolar iken 1999 yılında ise 863 milyon dolar civarında gerçekleşmiş. Son on yıldır yetersiz yatırmların başgöstermesi özelleştirmeye kapıyı aralamak anlamına gelmektedir" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Ekvador'da mücadele sürüyor

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa