Yolsuzluklar enerji ve

   özelleştirmeye dayandı

Yolsuzluklar enerji ve
   özelleştirmeye dayandı
DGM Savcısı Talat Şalk, Başbakan Ecevit'in talimatıyla hakkında inceleme başlatan Adalet Bakanlığı'nın aksine, TEAŞ'taki yolsuzlukların enerji politikaları ve özelleştirmelere dayandığını kaydetti.
"Beyaz Enerji Operasyonu" ile ilgili olarak IMF, DB ve AB'ye, "Özelleştirmelerle ilgili olarak tarafınızdan yapılmış tavsiye, direktif veya talimat varsa bizi bilgilendirin" diyerek Başbakan'ı kızdıran Şalk, dün de önemli açıklamalarda bulundu.
Hakkında Adalet Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmasıyla ilgili soruları yanıtlayan Şalk, tartışmaları ve gelişmeleri "anlayamadığını" belirtti. Yorum yapmak istmediğini söyleyen Şalk, kendisi gibi düşünen çok sayıda hukukçu bulunduğunu ifade etti.
'Kurumlar birbirine bağlı'
Savcı Şalk, yazı göndermeden önce Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunmasının soruşturmayı geciktirebileceğine dikkat çekerek, Adalet Bakanlığı'nın "Soruşturma TEAŞ'taki yolsuzluklarla ilgili. Özelleştirme ve enerji politikaları ile ilgili bilgi istemek gereksizdir" şeklindeki açıklamasına da katılmadığını vurguladı. Kendilerine çok sayıda ihbar mektubu geldiğini belirten Şalk, mecburen dosyaları incelemeye aldıklarını kaydetti. Şalk, "TEAŞ ile Enerji İşleri Genel Müdürlüğü birbirine bağlı kurumlardır. Bu nedenle gerekli gördüm" diyerek, sonuna kadar görevini yapmakta kararlı olduğunu söyledi.
'Belgeler geldi'
Bu arada DGM'den ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şalk, "IMF, Dünya Bankası ve AB'nin Ankara temsilciliklerinden verilen yanıtlar sizi tatmin etti mi?" sorusuna "Benim istediğim belgeler geldi" yanıtını verdi. "Tepkilere ne diyorsunuz?" sorusu üzerine de Savcı Şalk, bu konuda bir açıklama yaptığını belirterek, yeni bir beyanda bulunmayacağını kaydetti.
www.evrensel.net