01 Şubat 2001 03:00

Hükümet MHP'ye sahip çıktı

DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun milletvekilleri arasındaki kavgada yaşamını, yitirmesinin ardından tepkiler MHP ve hükümete yönelirken, hükümet ortağı DSP ve ANAP, MHP'ye sahip çıktı.

Paylaş
Hükümet MHP'ye sahip çıktı
DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu'nun milletvekilleri arasındaki kavgada yaşamını, yitirmesinin ardından tepkiler MHP ve hükümete yönelirken, hükümet ortağı DSP ve ANAP, MHP'ye sahip çıktı.
MHP'li Mehmet Kundakçı FP ve DYP'yi suçlayıp, hiçbir MHP'linin yumruk atmadığını iddia ederken, Orhan Bıçakçıoğlu Şıhanlıoğlu'nun hastaneye zamanında götürülmediğini söyledi. FP'li milletvekilleri ise MHP'yi "oraya buraya saldırmak" ile, olay esnasında da MHP'li grup başkanvekillerini "saldırı" talimatı vermekle suçladılar.
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ise, muhalefet partilerinin milletvekillerinin kürsünün önüne toplandığı sırada, TBMM Grup Başkan Vekili Ali Ilıksoy'a "Devam et, okut, oyla" yazılı bir not gönderdiğini ifade etti. "Not yazmamla Sayın Başbakan'ın ilgisi yok" diyen Bostancıoğlu, söz konusu notun kendisine ait olduğunu iddia etti.
Hiçbir MHP'li yumruk atmamış!
MHP Osmaniye Milletvekili Mehmet Kundakçı, kendisinin olayda "hiçbir rolü olmadığını" savunarak, "Kimseye vurmuşluğum falan yok" dedi. Olaylardan önce, Anayasa Komisyonu üyesi olarak komisyon sırasında oturduğunu belirten Kundakçı, "Gerilim stratejileri üzerinde siyaset yapan başta DYP olmak üzere, beraberinde FP, bu tür olayların çıkmasına neden olmuşlardır" dedi. MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu ise "Hiçbir MHP'li yumruk atmamıştır. Sadece yumruk yemiştir" dedi.
TBMM İdare Amiri, MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, Şıhanlıoğlu'nun kalp krizi geçirerek ölüme ile sonuçlanan olayları muhalefet partisi milletvekillerini başlattığını savundu.
MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse, TBMM'de dün yaşanan olayların "muhalefetin şiddete dayalı gerginlik politikalarının ulaştığı son nokta" olduğunu savunarak, "Bu olayda MHP'yi ilgilendiren bir husus yoktur" iddiasında bulundu.
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Köse, "Muhalefet yapmak adı altında, özellikle partimize dönük bazan hakaret içeren davranışlar tüm halkımız tarafından izlenmektedir. DYP ve FP'nin, düşerken canhıraş feryatlarla etrafına saldıran bir psikoloji ile demokrasiye zarar vermelerine müsaade etmeyeceğiz. Böyle bir psikoloji ile MHP'ye saldırmalarına hiç müsaade etmeyeceğiz. Hoşgörümüzü istismar edemeyecekler" diyerek, örtülü tehditte de bulundu.
Ecevit üzücü buldu
Başbakan Bülent Ecevit, Başbakanlık Merkez binasında, ölen milletvekillerine Allah'tan rahmet diledikten sonra, kavgayı son derece üzücü bulduğunu söyledi. Ecevit, "Meclis kürsüsü muhalefet tarafından fiilen işgal edilmiş, yasama çalışmaları kaba kuvvetle engellenmişti. Demokratik hukuk devletiyle bağdaşmayan bu tür yöntemlere son verilmesini umarım" diye konuştu.
ANAP Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım, Şıhanlıoğlu'nun ölümünde, fiziki travmanın değil, "ruhi travma"nın etkili olduğunu söyledi. Yıldırım, TBMM'de de bir iletişim ve diyalog sorunu bulunduğunu söyleyerek, "Takdiri ilahi... Bir vesile gerekiyordu o da akşam stres oldu" diye konuştu.
FP: Ağır tahrik var
FP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri ise, olaylarda "ağır tahrik" olduğunu söyledi. Meclis olaylarındaki temel sebebin, iktidarın sayısal çoğunluğuna dayanarak muhalefetin sesini kısmaya ve kanun maddeleri üzerinde konuşmalarını engellemeye dönük bir girişimde bulunmaları olduğunu savunan Güneri, "Olayda çok ağır tahrikler var. Bir kısım grup başkanvekillerinin güç ve kaba kuvvet kullanarak, (burayı dağıtın) talimatlarını bizzat yaşadık. Gözümle şahit oldum" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Belgesinden utandı

SONRAKİ HABER

Oyak Reno Fabrikasında 72 işçi yemekten zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa