23 Ağustos 2011 12:21

2023 hayal köpekler gerçek!

HÜKÜMETİN 2023 hayalleri kurduğu Türkiye’de çalışma koşulları ortaçağı aratmıyor. Emekçilerin fabrikalarına ulaşmak için bile çektikleri çileler durumun vehametini ortaya koyuyor.İzmir’in Menemen İlçesinde ellerinde taşlar ve sopalarla, yağmurlu havalarda dere tepe aşarak “fabrikaya” git

2023 hayal köpekler gerçek!

Paylaş
Turan Kara

İzmir’in Menemen İlçesinde ellerinde taşlar ve sopalarla, yağmurlu havalarda dere tepe aşarak “fabrikaya” gitmeye çalışan kadın işçiler, hem işe yetişme telaşı yaşarken, hem de tinerci, serseri ve köpeklerden korunmaya çalışıyor.

ELİNDE TAŞ FABRİKA YOLUNDA

Savranoğlu Deri Fabrikasında çalışan işçiler sabah işbaşı telaşı ile güne başlıyor. Mahalleden yürüyerek gelen işçiler, köpeklere karşı önlem olarak ellerinde taş veya sopa taşıyor. Hıdırtepe Mahallesinden gelen Sevim bir taraftan tepeden aşağı işe yetişme telaşı ile inerken diğer taraftan etrafında havlayan köpeklere karşı elinde taşla önlem alıyor. Köpeklerin telaşla havlamasıyla elindeki taşı köpeklere atarak koşmaya başlayan Sevim işe her sabah böyle geliyor. “Hep böyle köpeklerden kaçarak işe geliyoruz. Yağmurlu havalarda ise üstümüz başımız çamur içinde kalıyor bir de işyerine girerken çamurlu girmemizi istemiyorlar. Çamurları saklayarak, göstermeden içeri girmeye çalışıyoruz” diyor Sevim.

TEK ÖNLEM SOPA

Bahar ise yalnız yürümemek için ablasıyla işe geliyor. Ellerinde sopalar ile mahallede bulunan başıboş köpeklere karşı “önlem” alıyorlar. Mahallede çok sayıda büyükbaş hayvan çiftliği var ve köpeklerin pek çoğu ahırları korumak için dolaşıyor. Kışın gün ağarmadan çıktıkları evlerinden karanlık hava aydınlanırken fabrikaya ulaşıyorlar. Yazın “daha rahat” diyorlar: “Yağmur çamur yok, işe gelirken gün aydınlık. Yine köpekler var ama tehlikenin nerden geleceğini görebiliyoruz. Kışın çok daha zor. Hem akşam eve giderken, hem işe gelirken. Mesai olduğu zaman gece 11-12’de işten çıkıyoruz. Eve ulaşana kadar akla karayı seçiyoruz” (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gerçek özgürlük bu kampta yaşanıyor

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa