29 Ocak 2001 03:00

Başka bir dünya mümkündür

"Başka bir dünya mümkündür" sloganıyla devam eden forumun çalışmalarıyla ilgili ilk istatistik bilgileri de açıklandı. Forum düzenleyicileri, her günkü onlarca etkinliğe, ortalama 20 bin kişinin katıldığını bildirdiler.

Paylaş
Başka bir dünya mümkündür
Dünya Sosyal Forumu'nda önceki gün düzenlenen etkinliklerden en çok ilgi çekeni, Brezilya İşçi Partisi'nin lideri Lula'nın katılımı oldu. Çeşitli eğilimleri barındıran ve "sol sosyal demokrat" olarak tanımlanabilecek olan partinin lideri, duygusal bir konuşma yaptı. İyi bir hatip olan Lula'nın Latin Amerika'nın değişik ülkelerindeki ulusal kurtuluş liderlerinin isimlerini sıralaması, kalabalıkta coşkulu bir dalgalanma yarattı.
12 yıldan beri, bu eyalette yönetimde olan Sol Birlik Platformu'nun başarısının, halkın taleplerine yanıt verme çabasında yattığını kaydeden Lula, eyalet hükümetinin bu yolda devam etmesini diledi.
Her gün 20 bin kişi
"Başka bir dünya mümkündür" sloganıyla devam eden forumun çalışmalarıyla ilgili ilk istatistik bilgileri de açıklandı. Forum düzenleyicileri, her günkü onlarca etkinliğe, ortalama 20 bin kişinin katıldığını bildirdiler. Sosyal Forum'un dünkü bölümünde ise, "Sivil Toplumun ve Kamu Sektörünün Yeri", "İletişim Aygıtlarının Demokratikleştirilmesi ve Bilgi Hakkı", "Halkların Ulusal ve Kültürel Haklarını Savunma Mücadelesi" başlıklı toplantılar yapıldı. Ayrıca, halkçı bir yönetimin işbaşında olduğu Porto Alegre, Paris'in Saint Denis ve Arjantin'in bazı bölgelerinden yerel yöneticiler, bir atölye çalışmasıyla deneyim aktarımı yaparak ortak projeler oluşturdular. Porto Alegre forumunun bir zayıf noktası olarak, "çoğulculuk" adına ortak bir sonuç deklarasyonu hazırlamama tutumu dikkat çekici. Yine de yapılan tartışmaların canlılığından bir şey eksilmiyor.
Burada 12 yıldan beri işbaşında olan halkçı eyalet yönetimi, Brezilya'nın 6 büyük kentinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısını sıfırlamış. Halkın yaşam seviyesi, diğer bölgelerin ilerisinde. Latin Amerika'nın herhangi bir kentine gittiğimizde göze çarpan dilenciler ve sokak çocukları, Porto Alegre'de yok. Forumun açılış gününde yapılan ve 50 bine yakın insanın katıldığı "Yaşam Yürüyüşü"nde yüzlerce kimsesiz çocuğun oluşturduğu kortejden görüldüğü kadarıyla, yerel hükümet bu çocukların geleceğini ihmal etmiyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Davos'a öfke sokağa taştı

SONRAKİ HABER

AKP Selçuk Adayı, alacak verecek meselesinden silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa