29 Ocak 2001 03:00

Davos'a öfke sokağa taştı

Küreselleşme politikalarına karşı öfke, Davos'ta da beklendiği gibi sokaklara taştı. Polisin yoğun önlemlerine ve sert tutumuna rağmen küreselleşme karşıtları İsviçre'nin bir çok kentinde protesto gösterileri düzenlediler.

Paylaş
Davos'a öfke sokağa taştı
Yücel Özdemir
İsviçre'nin Davos kentinde perşembe gününden beridir devam eden Dünya Ekonomik Forum (WEF)'unu protesto gösterileri yasaklanmasına rağmen, göstericiler sokaklara çıkarak globalizme ve kapitalizme olan öfkelerini bir kez daha gösterdiler.
Polisin bütün engellemelerine rağman Cumartesi Saat 13.30'da Davos Merkez Tren İstasyonu'nda bir araya gelen 300'den fazla küreselleşme karşıtı gösteri yaptı. Yoğun önlemlerin alındığı Davos'ta polis göstericilere karşı basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak saldırdı. Göstericilere silahların doğrultulduğu Davos'ta, polisin tutumu daha sonra göstericiler tarafından protesto edildi. Yürüyerek Davos'a girmek isteyen çok sayıdaki insan ise kente sokulmadı.
Diğer kentlere de sıçradı
Davos'ta yapılan gösterinin kıvılcımı birden ülkenin diğer kentlerine de yayıldı. Davos'a 40 km uzaklıktaki Landquart Tren İstasyonu'nda bir araya gelen 400'e yakın gösterici, İsviçre'nin gösterilere yönelik aldığı sert tutumunu protesto etti. Göstericiler ayrıca, Davos'a giden bütün tren seferlerinin "güvenlik" gerekçesiyle kaldırılmasına da tepki gösterdiler. Burada yolları kapatarak tren, otomobil ve otobüslerin sefer yapmasını engelleyen göstericiler, Davos'a gitmek istediklerini ve bunun için gerekli araçların kendilerine sağlanmasını istediler. Landquert ile Davos'u birbirine bağlayan A3 otobanı da göstericiler tarafından kesilerek, 3 saat boyunca ulaşım durduruldu.
Öte yansan İtalya-İsviçre sınırındaki Chiasso'da da, sınırı geçmek isteyen 40 İtalyalı gösterici ile polis arasında çatışma çıktı. Ayrıca, göstericileri Davos'a götürmek üzere hareket eden çok sayıdaki otobüs ise güvenlik güçleri tarafından Basel'de durduruldu.
Asıl gösteri Zürih'e kaydırıldı
Davos'ta globalizme ve kapitalizme karşı gösteriler düzenlemek için çok sayıda sendika, parti ve kitle örgütü tarafından Davos'ta saat 13.30'da yapılan gösteriden hemen sonra yapılan açıklamada asıl protesto gösterilerinin Zürih'e kaydırıldığı bildirildi. Bunun üzerine Zürih'e giden 1500 gösterici akşam saatlerinde merkezi tren istasyonunda bir araya gelerek, globalizm karşıtı sloganlar atarak gösteri yapmaya başladı. Polisin gösteriyi engellemeye çalışması üzerine, daha çok otonom grupların başını çektiği grup, ellerindeki molotofkokteylleri bölgedeki arabalara ve çöp kutularına atmaya başladılar. Bunun üzerine, polis tayzikli su ve plastik mermi kullanarak söstericileri dağıtmaya çalıştı. Göstericilerin de polise, taşla cevap verdiği bu çatışmada, polisin verdiği bilgilere göre toplam 100 gösterici gözaltına alındı.
Porte Alegre'de eylemlere destek
Bu arada Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na alternatif olalarak Brezilya'nın Porto Alegre kentinde yapılan Dünya Sosyal Formu'na katılanlar İsviçre polisinin sert tutumuna tepki gösterdiler ve eylemcilere destek sundular. 1000'den fazla kişinin katıldığı gösteride taşınan pankartlarda, Davos'da globalizme karşı düşünceye tahammül edilemediği bunun için de gösterilerin yasaklandığı, göstericilere de saldırıldığı dile getirildi. Gösteride bir konuşma yapan 27 yaşındaki Bento Ferreira, "Emperyalist kapitalistler gerçek yüzlerini Davos'ta bir kez daha gösterdiler" dedi.
Resmi görüşmeler sürüyor
Sokakta gösteriler yapılırken foruma katılan hükmet temsilcileri de ikili görüşmelerde bulunuyor. Bu çerçevede AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, dün Devlet Bakanı ve Başakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ile bir görüşme yaptıklarını söyledi. Lindh, Yılmaz'la Türkiye ile AB arasındaki ortaklık konusunu görüştüklerini kaydetti. 3000 dolayında katılımcının bulunduğu Davos Dünya Ekonomik Forumu, salı günü sona erecek.
ÖNCEKİ HABER

Binler mücadeleyi tartışıyor

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa