ABD'den Çeçen uyarısı

Bush yönetiminin, daha ilk haftasında Rusya'nın 'Çeçen isyancılarla derhal masaya oturmasını' talep etmesi, ABD-Rus ilişkilerindeki gerilimin boyutlarını gösteriyor.

ABD'den Çeçen uyarısı
Bush yönetiminin Rusya'ya karşı alacağı tutumun ilk örneği, Çeçenya sorununda görüldü. Yeni ABD hükümeti, göreve başlamasının daha üçüncü gününde, Çeçenya'daki çatışmalar nedeniyle Rusya'ya sert bir uyarı gönderdi. Washington, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Çeçen isyancılarla derhal masaya oturmasını" talep etti.
Bu kaba uyarıyla birlikte, ABD emperyalizminin, Kafkasya'daki etki alanını daraltıcı nitelikte olan Çeçenya operasyonundan ne kadar rahatsız olduğu bir kez daha görüldü.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusların "Çeçenya'dan asker çekme" açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını öne sürdü. Boucher, "Daha önce de asker çekmeye ilişkin açıklamalar yapılmıştı. Ama Rusya'nın Çeçenya'daki varlığı hâlâ devasa. Çatışmalar sürüyor ve güvenilir kaynaklara göre, Rus askerleri, sivil halka karşı insan hakları ihlallerinde bulunmaya devam ediyorlar" dedi.
Kutlama mesajından sonra
Bu açıklamanın, Putin'in Bush'a yönelik kutlama mesajının alınmasından birkaç saat sonra yapılması, ABD-Rusya ilişkilerinin ne durumda olduğunu da gösteriyor.
Rus hükümeti, Washington'dan gelen bu sözlere temkinli yanıt vermeyi tercih etti. Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Çeçenya'da doğrudan barış görüşmelerine yakında başlamayı umduklarını belirterek, "Rus yönetimi, Çeçen sorununun çözümünün siyasi olduğunun farkındadır" şeklinde konuştu.
Washington, daha önce de benzer açıklamalar yapmış ve Moskova'dan "Çeçen lider Aslan Maşadov ile görüşmesini" talep etmişti. Ancak Putin, bu talebi hep reddetti ve bunun yerine, bölgede kendisine sadık bir yönetim kurmaya çalıştı. Rus lider, son olarak Çeçenya'da Rus ordusunun "anti-terör operasyonları" üzerindeki denetimini sona erdirerek, devreye Federal Güvenlik Servisi'ni sokmuştu.
Avrupa Konseyi Rusya'yı kabul etti
Öte yündün, Avrupa Konseyi, Çeçenya savaşı nedeniyle geçtiğimiz nisan ayında askıya alınan Rusya'nın oy hakkını yeniden verdi. Karar, Konsey'in parlamanter asamblesinde yapılan oylama sonucunda alındı. Rus hükümeti, kararın "sağduyunun ifadesi" olduğu açıklamasını yaptı.
www.evrensel.net