23 Ocak 2001 03:00

Vietnam protestoları gibi

ABD Başkanı George W. Bush'un 'taç giyme' töreni sırasındaki protesto eylemleri, Vietnam Savaşı dönemindeki protestoları aratmadı.

Paylaş
Vietnam protestoları gibi
ABD'nin yeni başkanı George W. Bush'a karşı önceki gün gerçekleştirilen eylemlerinin, Vietnam Savaşı sırasında Richard Nixon'a karşı düzenlenen protestolardan bu yana yapılan en kitlesel gösteriler olduğu belirtiliyor. Başkent de dahil olmak üzere pekçok şehire düzenlenen eylemlere katılanlar Bush'un hileli bir şekilde koltuğa oturduğuna dikkat çekerek yeni başkanı kınadılar. Washington'da Bush'un görevi teslim alma töreni ile eşzamanlı olarak gerçekleştirilen gösteriye en az 20 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor.
Limuzininden çıkamadı
Gösterinin ardından bazı kişilerin "kargaşa" yarattıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Bazılarının ise coplara dövüldüğü belirtiliyor, ancak polis suçlamaları reddediyor. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Terry Gainer bazı polislerin hafif şekilde yaralandığını söyledi. Gösteriler nedeniyle Bush'un polis ve gizli servis üyeleri tarafından korunan konvoyu da beş dakika beklemek zorunda kaldı. Bazı göstericiler, Bush'un limuzinine boş şişeler ve yumurta attı. Bush, ancak açılış konuşması için biletleri olan kimselerin girebildiği Beyaz Saray'a ulaşana dek otomobilinden çıkamadı. Bazı göstericiler ise, Washington Post gazetesinin binasına da yumurta attılar.
'Bizi görecek'
Göstericiler, 10 binden fazla polisi alarma geçiren eylemlerinin amacına ulaştığını ve protestolarını dile getirdiklerini ifade ediyorlar. Seçim yasasında değişiklikler yapılmasını talep eden Seçmen Yürüyüşü örgütünün kurucularından Bob Rogers, "Bush, başkan olabilir. Ancak Oval ofisinie ilk kez girdiğine penceresinden bakıp bizi göreceğini, bizi duyacağını biliyorum" diye konuştu.
Beyaz Saray yakınlarındaki Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi ise üzerlerinde "Hırsız" ve "Domuz" kelimeleri yazılı dövizler taşıdı. Bush'un bu alandan geçmesi sırasında konvoya yoğun tepki gösterildi. Göstericiler burada "Utan" ve "Cehalet mutluluktur" sloganları attı. Gösteride ayrıca "Satıldık" ve "Adalet yoksa barış da yok" sloganları da atıldı.
Aynı alanda toplanan bir grup Bush taraftarı ise "Tarnı Amerika'yı korusun" ve "Bush yasal başkandır" dedi. Ulusal Vatanseverler Yürüyüşü'nden Kevin Conner "Solcu radikallerin haberlerini okuyup sessiz kalacak, öfkelenip deliye dönecek değiliz. Buna karşı çıkacağız, faal olacağız" diye konuştu. Ancak Conner'in örgütünün düzenlediği gösteriye sadece 300 kişinin katılması, Cumhuriyetçilerin sessiz kalmayı tercih ettiğini gösterdi.
Evsizlerden çadırlı protesto
Kensington Refah Hakları Birliği yöneticisi Cheri Honkala ve beraberinde grup da protesto amacıyla Washington'a gelenler arasındaydı. Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'na yürüyen Honkala, yoksulların maruz kaldığı adaletsizliği protesto etti. Honkala, "İnsanlar buradan eyaletlerine dönecekler ve evsiz olarak yaşamaya devam edeckler ancak kendilerini gençleşmiş hissedecekler" dedi. Evsizlerden oluşan grup, bakanlığın önünde Amerikan bayrağından bir çadır kurdu.
Şaibeli bir sayım sürecinin ardından başkanlığa gelen Bush'a karşı kitlesel protestolar düzenlenmesine, iki yıl önce Seattle kentinde yapılan küreselleşme karşıtı eylemlerin ve bunu takip eden sokak gösterilerinin de etkili olduğu belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Sart da altına kurban olmasın!

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa