21 Ocak 2001 03:00

Hükümet Ersümer'i koruyor

"Beyaz Enerji Operasyonu" kapsamında gözaltına alınan bürokratların, Cumhur Ersümer'in kendilerine ihalelerin kimlere verileceğine ilişkin talimat verdiğini açıklamasına karşın, Ersümer koltuğunda oturuyor.

Paylaş
Hükümet Ersümer'i koruyor
Enerji Bakanlığı'ndaki yolsuzlukların üst düzey bürokratları da aşarak Bakan Cumhur Ersümer'e dayandığı Ankara DGM'deki ifadelere bile konu olduğu halde, "Yolsuzlukla mücadelede sonuna kadar gidiyoruz" iddiasındaki hükümet Ersümer'i korumaya devam ediyor. Başbakan Bülent Ecevit, konunun yargıya intikal ettiğini belirterek soruları yanıtlamaktan kaçındı ve yolsuzluğun kamuoyuna yansımasından duyduğu rahatsızlığı "Konunun kamuoyunda gelişigüzel tartışılmasının, adalete gölge düşürebilir" sözleriyle dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de "soygunculara taviz verilmeden sonuna kadar gidildiğini" iddia etme pişkinliğini sürdürdü.
Başbakanlık çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Bülent Ecevit, Beyaz Enerji Operasyonu'yla ilgili "yargının işlediğini" ifade ederek, konunun kamuoyunda gelişigüzel tartışılmasının, adalete gölge düşürebileceğini savundu. Ecevit, Ersümer'in bazı ihalelerde baskılar yaptığı yönünde bilgiler bulunduğunu belirterek, bunu nasıl değerlendirdiğini soran gazeteciye; "Sayın savcıların da bildiğiniz gibi demeçleri var. Bu konuların kamuoyu önünde böyle gelişigüzel tartışılmasının adalete gölge düşürebileceğinden kaygı duyuyorlar ve bu konuda kamuoyunu yönetenlerin dikkatli davranmasını salık veriyorlar. Onun için bu konuda bir şey söyleyecek durumda değilim, yargı işliyor" cevabını verdi. Daha önce Ersümer'in istifasını istemeyeceğini söylediğinin anımsatılarak, hâlâ aynı görüşü taşıyıp taşımadığının sorulması üzerine de Ecevit, "Efendim bu konulara girmek istemiyorum" dedi.
Ersümer açıklama yapmadı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bürokratlarının DGM'deki ifadelerinin iyice köşeye sıkıştırdığı Bakan Cumhur Ersümer, dün iddialara yanıt vermekten kaçındı. Ersümer, gazetecilerin operasyonla ilgili sorularına karşılık, salı günü Meclis'te açıklama yapacağını söyledi.
Bahçeli, 'yolsuz' hükümetten rahatsız değil
MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, "dürüst" parti imajını korumak için hâlâ, "yolsuzlukların üzerine gittiklerini" iddia etmeye devam etti. Hakkındaki yolsuzluk iddialarının DGM kayıtlarına geçtiği bir bakanla aynı hükümette yer almaktan vazgeçmeyerek, siyasal açıdan yolsuzluklardan ANAP ve DSP'yle birlikte sorumlu olan Bahçeli, partisinin "İzmir Genişletilmiş Bölge Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "Yolsuzluğun ve kamu yağmacılığının dehşet verici boyutlara ulaştığı görülmektedir" dedi.
Son 1 yıldır organize suç örgütleri ve soygun şebekeleriyle etkin mücadele yürütüldüğünü, durmadan yolsuzluk ve suçlu üreten yapının ortadan kaldırılmasına çalıştıklarını iddia eden Devlet Bahçeli, şunları kaydetti: "Yolsuzluğun ve kamu yağmacılığının yalnızca bir boyutunu ifade eden batık bankaların, ekonomimize, dolayısıyla milletimizin omuzuna getirdiği yük bile milyarlarca doları bulmaktadır. Buna bir de hayali ihracat, naylon fatura, kaçakçılık ve kara para aklama gibi diğer organize suçları eklediğimizde ortaya çıkan tablonun, dehşet verici boyutlara ulaştığı görülmektedir."
Bahçeli, daha önceleri olduğu gibi "Yapanın yanına kâr kalır" yaklaşımını haklı çıkartacak bir yaklaşım sergilenmediğini, soygunun, vurgunun üzerine kararlılıkla gidildiğini öne sürerek yürütülen operasyonlarla suçluların yakalandığını ve kamu vicdanının tatmin olduğunu iddia etti. "Operasyonlarda, içinde ve arkasında her kim olursa olsun, hangi güç bulunursa bulunsun, hangi gerekçeyle gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, gayrimeşru iş yapanlara ve soygunculara taviz verilmemekte ve sonuna kadar üzerine gidilmektedir" diyen Bahçeli, genel ve soyut sözler söylemekle yetindi ve Cumhur Ersümer'in durumuna değinmedi.
Kutan: Ersümer istifa etmeli
FP Genel Başkanı Recai Kutan, "Devlet ciddiyeti diye bir şey kalmadı. En mahrem belgeler bile elden ele dolaşıyor" dedi. Kutan, Ersümer ile ilgili iddiaların hatırlatılmasına karşılık da "Enerji Bakanı istifa etmelidir. Aksi halde bu tür şayialar dolaşıp daha da artarak devam edecektir. Tabii elimizde yeterli bilgi ve belge bulunmadığı için kesin bir beyanda bulunmamız mümkün değil. Dolayısıyla yargıya intikal etmiş bir konuyu biz de sizler gibi merakla takip ediyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Yalnız dans edenler'in şarkıcısı

SONRAKİ HABER

Facebook: Kullanıcıların şifrelerini "düz metin" olarak saklıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa