Tüm Yargı-Sen yöneticilerine gözaltı

Cezaevleri operasyonu sırasında hedef tahtasına konan Tüm Yargı-Sen yöneticileri önceki gece gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Tüm Yargı-Sen yöneticilerine gözaltı
Cezaevleri operasyonu sırasında hedef tahtasına konan Tüm Yargı-Sen yöneticileri önceki gece gözaltına alındı.
İstanbul Şube Başkanı'nın açığa alınması, genel merkez ve Ankara Şube binasının basılması ve Genel Başkan Tekin Yıldız'ın sürgün edilmesinin ardından, genel merkez ve şube yöneticileri evlerine ve genel merkeze yapılan baskınla gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü.
Gece yarısı saat 02.00 sıralarında evleri basılarak gözaltına alınan Genel Basın Yayın Sekreteri Dursun Öztürk, Genel TİS Sekreteri Hürriyet Pınar, Ankara Şube Başkanı Nejdet Bekçi, Ankara Şube Yöneticileri Kamuran Emir, Figen Öner ve Nano Kaya Ankara TEM şubesine götürüldüler. Sendikaya dün yapılan baskınla gözaltına alınan Genel Sekreter Edip Binbir, Genel Hukuk Sekreteri İncihan Çağlayan ve Genel Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Tanboğa da DGM Savcılığı'nın kararıyla gözaltına alındılar. Gözaltına alınmalarına gerekçe olarak, Genel Başkan Tekin Yıldız'ın KESK yönetimine yaptığı bir iç yazışmanın gösterildiği öğrenildi. Yıldız ve gözaltına alınmayan genel merkez yöneticileri Bekir Akkale, Kutlay Öztürk, Yıldız Çakmak ile Ankara Şube Yöneticisi Fatma Akkuş ise dün saat 13.30'da yapılan basın açıklamasının ardından soruşturmayı yürüten DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel'e ifade verdiler.
Gözaltılara tepki
Tüm Yargı Sen Genel Başkanı Tekin Yıldız, KESK MYK Üyesi Hasan Hayır ve Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Ali Ersin Gür, dün yaptıkları basın toplantısında saldırıyı kınayarak, gözaltına alınanların bir an önce bırakılmalarını istediler.
Toplantının ardından Yıldız, gözaltına alınmayan diğer yöneticilerle birlikte soruşturmayı yürüten DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'e ifade vermeye gittiler.
Toplantıda konuşan Yıldız, F tipi cezaevleriyle ilgili Adalet Bakanlığı gibi düşünmedikleri için sendikalarına baskı yapıldığını belirtti. Terör örgütlerine yardım ve yataklıktan soruşturma açıldığını belirten Yıldız, "Biz ne teröristiz, ne de ülkeyi hortumluyoruz" dedi. Yıldız, söz haklarını kullandıklarını, üyelerinin haklarını savunduklarını vurgulayarak, sendikaya daha önce yapılan aramalarda suç unsuruna rastlanmadığına dikkat çekti.
'Saldırılara bahane aranıyor'
KESK MYK üyesi Hasan Hayır, gözaltıların işyerlerinde, sendikalara ve evlere baskın şeklinde devam ettiğini söyleyerek, "Aynı zamanda tüzel kişiliğimizi de temsil eden bu arkadaşlarımız hiçbir hukuki inandırıcı delil ve belge olmaksızın, bir gece yarısı baskınına tabi tutulmaları hangi demokratik ölçülere sığmaktadır?" dedi. Görevi adalet ve hukuka uygun düzenlemeler yapmak olan Adalet Bakanlığı'nın antidemokratik davranışlara yönelmesinin endişe verici olduğunu dile getiren Hayır, sendika üyesi olan infaz koruma memurlarının cezaevi sorununa ve çalışma koşullarına ilişkin açıklamalar yapmasının neden rahatsızlık uyandırdığını sordu. Hayır, soruşturmaya gerekçe olarak gösterilen iç yazışmanın soruşturma konusu edilmesinin usule aykırı olduğunu vurgulayarak, İnsan Hakları Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını kaydetti. KESK üyesi herkesin söz konusu yazışmaya imza atacağını ifade eden Hayır, bahane arandığına işaret etti.
Tüm Sosyal-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada da hukuk dışı baskı ve gözaltılara son verilmesi gerektiği belirtilerek, gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.
www.evrensel.net