Sanatçılar rahatsız

Bursa Devlet Tiyatrosu'ndaki yolsuzluk iddiaları ile başlayan ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil'in açığa alınmasıyla boyut kazanan gelişmeler, devlet tiyatrosu sanatçıları arasında üzüntü yarattı.

Sanatçılar rahatsız
Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği, Devlet Tiyatroları'nın son zamanlarda sanatsal ve artistik uygulamalardan çok, "üzücü gelişmelerle" kamuoyunun gündemine geldiğini bildirdi.
Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği (DETİS), yazılı bir açıklama yaparak, Devlet Tiyatroları mevcut yönetiminin teamüllere aykırı bir şekilde atandığını belirterek, haksız, yersiz ve iş barışını tehdit eden uygulamalardan dolayı rahatsızlık duyduklarını bildirdi. Rahatsızlıklarını uzun zamandır kamuoyuna aktarmaya çalıştıklarını ifade eden dernek, açıklamasında şunları kaydetti:
"Devlet Tiyatroları, son zamanlarda sanatsal ve artistik uygulamalarından çok ne yazık ki; eser hırsızlığı, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, seyircinin büyük ilgi gösterdiği başarılı yapımların gösterimden kaldırılması, rotasyon adı altında sanatçıların sürgüne gönderilmesi, 200'ü aşkın sanatçı hakkında sözde disiplinsizlik suçlamasıyla soruşturma açılması, bazı sanatçıların kurumdan atılması, yeri doldurulamayacak birçok sanatçının haksız ve yersiz uygulamalar karşısında istifa etmeye ya da emekliliğe ayrılmaya zorlanması, çalışanların kurumla davalı duruma gelmesi gibi üzücü gelişmelerle kamuoyunun gündemine gelmektedir."
Bursa'da baş gösteren ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Rahmi Dilligil'in açığa alınmasıyla boyut kazanan yolsuzluk iddialarının şaşkınlık ve üzüntüyle karşılandığı dile getirilen açıklamada, "Yolsuzluk bağlamında yaşanan son gelişmeler, kamuoyu nezdinde kurum kimliğini küçük düşürmüş ve meslek onurumuzu zedelemiştir" ifadesine yer verildi.
Devlet Tiyatroları'nın başına sanatçıların görüşü ve oluru alınmadan ve sanat çevrelerinin önerdiği yöntemler gözardı edilerek yapılan atamaların, kurumu, varlık nedeni tartışılır hale getirdiği vurgulanan açıklamada, "Devlet Tiyatroları'nın, içine düşürüldüğü bu durumdan kurtarılıp, idari ve artistik anlamda düze çıkarılması için siyasi, kişisel tercihlerden uzak ve sanatçıların inisiyatifi göz önüne alınarak yeni görevlendirmelerin yapılmasını talep ediyoruz" denildi.
Dilligil, Bursa'ya getirildi
Bu arada, Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Rahmi Dilligil, "1. Perde" adı verilen operasyon kapsamında sorgulanmak üzere dün Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Ankara'da gözaltına alınan Genel Müdür Dilligil'in Bursa'ya getirilmesiyle birlikte operasyon kapsamında sorgulanmak üzere gözaltına alınanların sayısı 14'e yükseldi Öte yandan operasyon çerçevesinde cuma günü gözaltına alınan ve halen emniyet müdürlüğünde sorgulamasına devam edilen BDT Müdürü Emin Gümüşkaya da, Gemlik ilçesine bağlı Umurbey beldesindeki villasına götürüldü. Gümüşkaya'ya, tiyatroya alınmış gibi gösterilen malzemelerin bir kısmını kullandığı öne sürülen villada tespit yaptırıldı.
www.evrensel.net