16 Ocak 2001 03:00

'1. Perde Operasyonu'

   Rahmi Dilligil'e de ulaştı

Paylaş
'1. Perde Operasyonu'
   Rahmi Dilligil'e de ulaştı
Kültür Bakanı İstemihan Talay, Bursa Devlet Tiyatrosu'ndaki iddialar üzerine Genel Müdür Rahmi Dilligil'in kendisinden izin alarak görevinden ayrıldığını ve yerine de Faruk Günuğur'un vekalet edeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından, dün öğleden sonra Dilligil'in gözaltına alındığı bildirildi.
Bu arada, Bursa Devlet Tiyatrosu'nda devam eden "1. Perde Operasyonu" ile ilgili görevinden alınan Rahmi Dilligil'in Ankara Emniyeti'ne giderek ifade verdiği öğrenildi. Kültür Bakanı Talay, basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, "Bursa Devlet Tiyatrosu'nda beni çok üzen, kurumumuzu yıpratan bir gelişme oldu. Burada adli bir inceleme devam ettiriliyor" dedi. Soruşturmayla ilgili gelişmeleri anlatan Bakan Talay, şöyle konuştu: "Genel Müdür Rahmi Dilligil benden izin aldı ve şu anda izinli olarak görevinden ayrılmıştır. Dilligil'den boşalan yere de Faruk Günuğur vekalet edecektir. Bugün vekalet görevini veriyorum. Tabii adli incelemeler, kararlar hangi aşamaya gelirse, onunla ilgili olarak yeni tedbirler almak durumunda olacağız."
Bakan Talay, operasyondan ne zaman haberdar olduğuna ilişkin bir soru üzerine de kendisine kısa bir süre önce bilgi verildiğini ileri sürdü. Ağustos ayında söz konusu iddiaya ilişkin kendisine bir ihbarda bulunulduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Talay, "Bana, aralık ayı içinde bu konu TBMM kulisinde söylendi. Benim de ifadem 'yazılı ve altında imza bulunmayan herhangi bir ihbarın bu konularda yanlış sonuçlar verdiği' şeklinde oldu" dedi. Talay, "Soruşturmayla ilgili iddiaları, sadece basından takip ediyorum. Bu konuda resmi araştırmaların sonuçları henüz gelmedi. Soruşturma nereye dayanırsa, nereye giderse o noktaya kadar devam edecektir" diyerek sözlerini tamamladı.
Yıllık izne ayrılmış!
Kültür Bakanlığı Basın Danışmanı Nafiz Şahin ise Dilligil'in görevinden ayrılmadığını, İstemihan Talay'ın bilgisi dahilinde yıllık izne ayrıldığını söyledi. Şahin, gazetemize yaptığı açıklamada, "Dilligil BDT hakkında sürdürülen soruşturmanın selameti açısından yıllık izine ayrılmış, Ankara Emniyeti tarafından arandığını duyunca ifade vermek için buraya gitmiştir. Konu, Kültür Bakanı'nın bilgisi dahilindedir." diye konuştu. Bir diğer kaynak ise, Dilligil'in açığa alındığını ve soruşturma dahilinde Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandığını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

El Salvador tabut yardımı istedi

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa