15 Ocak 2001 03:00

'Genel grev örgütlemeliyiz'

Türk-İş Başkanlar Kurulu'ndan sadece toplusözleşmeler değil özelleştirmeler ve zorunlu tasarruflar başta olmak üzere emekçilerin gündemindeki diğer sorunlara karşı da kararlar alması bekleniyor.

Paylaş
'Genel grev örgütlemeliyiz'
Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul şubeleri, gündeme ilişkin taleplerini yarın toplanacak Başkanlar Kurulu'na yazılı olarak iletecekler. İstanbul Şubeleri, Türk-İş Başkanlar Kurulu gündeminin sadece TİS'lerle sınırlı olmaması gerektiğini, özelleştirmeler ve zorunlu tasarruflar başta olmak üzere diğer sorunlara karşı da kararlar alınması gerektiğini belirtiyorlar.
Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, "Hem özelleştirmeleri, hem kamu sözleşmelerini ve tıkanan tekstil sözleşmelerini hesaba kattığımızda aslında bir genel grev ortamının havasının esmeye başladığını düşünüyoruz. Bu noktada en kitlesel üyeye sahip Türk-İş'in öncülüğünde yoğun bir çalışmanın başlatılması ve bunun Başkanlar Kurulu aracılığıyla kamuoyuna duyurulması gerekiyor" dedi.
2001 yılı toplusözleşmeleri sürecinde öncelikle Koordinasyon Kurulu'nun tekrar oluşturulmasını istediklerini belirten Dokuyucu, "Ama salt ücret politikalarının belirlenmesi değil, bu süreçteki eylem, grev vb. etkinlikleri de örgütleme görevi olmalıdır bu kurulun" dedi. Hükümetin TİS'lerdeki ücret zammını yüzde 6-7'yle sınırlı tutmaya çalışacağını kaydeden Dokuyucu, kendilerinin ise "gerçekleşen enflasyon artı refah payı" talep ettiklerini söyledi. Dokuyucu, bunun Türk-İş tarafından benimsenmesini ve kamuoyuna açıklanmasını istedi.
Özelleştirmelere karşı acil eylem planı
Bugünkü gelişmelere bakıldığında sadece toplusözleşmelerle ilgili gündemin yetersiz olacağını düşündüklerini ifade eden Dokuyucu, Başkanlar Kurulu'ndan taleplerini şöyle sıraladı: "Hükümetin Telekom ve THY'nın bir an önce elden çıkarılmasını planlıyor. Enerjiyi de özellikle gündeme aldılar. Özelleştirmeye karşı mutlaka acil bir eylem planını hazırlanmalı. Yine hükümetin zorunlu tasarrufla ilgili artık ödeme yapmayacağı alenen biliniyor. Bir parmak bal niyetine nema ödemesi yapılacak ve bundan sonra bir biçimde tasfiye gündeme gelecek. Buna karşı da bir karar çıkartılması gerekir diyoruz. IMF programının köylülük üzerinde yarattığı bir yıkım da söz konusu. Son dönemlerde köylülerin bir biçimde ayakta olduğu, kurultaylar düzenlediği, sendikalaşma çabası içine girdiği görülüyor. Başkanlar Kurulu'nun bu konuyu da gündem maddesi yapması gerekir. Kamu emekçilerinin sendikal hakları ve diğer kesimlere yapılan saldırılar da düşünüldüğünde, Türk-İş'in Emek Platformu'nda artık gücünü katarak, etkin bir rol oynaması gerekiyor. Bu emekçiler açısından acil bir ihtiyaç."
Talepler yazılı iletilecek
İstanbul'daki şubeler olarak Türk-İş Başkanlar Kurulu'na taleplerini içeren bir metin göndereceklerini bildiren Dokuyucu, başka illerde de bu yönde çalışmalar söz konusu olduğunu söyledi. Temmuz ayında yaşanan krizin IMF programının aslında iflas ettiğini gösterdiğine dikkat çeken Levent Dokuyucu, "Hükümet ise yeni bir niyet mektubuyla teslimiyetini devam ettirmiştir. Bu program yeni vergiler, yeni zamlar, yeni kıyımlar, yeni peşkeler demek. Ülke bağımsızlığını yok etmeyi hedefleyen bu uygulamalara karşı Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun sessiz kalmaması gerektiğini ifade ediyoruz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

İHD'den güçbirliği çağrısı

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa