14 Ocak 2001 03:00

Ada kente postmodern restorasyon

Sular üzerine kurulu Venedik kenti, ahşap yapılar yıkılarak modernleşme adına kimliksiz bir biçime büründürülme tehdidi ile karşı karşıya.

Paylaş
Ada kente postmodern restorasyon
Sular üzerine kurulu Venedik kenti, modernleşme adına kimliksiz bir biçime büründürülme tehdidi ile karşı karşıya. Ahşap yapılar yıkılarak yerlerine Kopenhag, Londra ve Sidney'deki emsalleri gibi cam ve betondan yeni kemerler kurulacak.
Zattere adıyla bilinen bölgenin yakınındaki Giudecca Kanalı'nın iki yakasındaki dükkânlar yıkıldı bile.
Yaklaşık bir kilometrelik bir çizgi boyunca uzanan ve bugün artık turistlerin ve piknikçilerin yoğun ilgisini çeken eski limandaki evler ve dükkânlar da yıkılacak. Bunların yerine 500 yarışmacı arasında birinci gelen ünlü İspanyol Mimar Enrico Miralles Moya'nın tasarladığı binalar yapılacak. Kentin sakinleri, bu restorasyonun şehrin eşsiz kimliğini bozacağını ifade ediyorlar. Bazı yetkililer "ultra-modern" bir yerleşim kurmak amacında olduklarını açıkca dile getiriyorlar. Belediye Başkanı Paolo Costa, kentin canlı ve hareketli bir yer olarak kalmak istiyorsa, "modern mimariden korkmaması gerektiği" görüşünde. "Daha fazla sevilmek için yok olma riskini göze alıyoruz" diyor Costa; "Umarım Venedik, Batı mimarisinin albümünü böylesi çağdaş sayfalarla zenginleştirecektir." Belediye Başkanı dünya ülkelerinden maddi yardım istemeyi de ihmal etmiyor. Kimi yetkililer ise yapının postmodern bir kimliğe sahip olacağını söylemekten çekinmiyor. Demokratik örgütler, kent sakinlerinin beklentilerinin tatmin edilmesi gerektiğini belirtiyor.
Ticari göç
Gondollu kent, halen yılda 10 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kanal kıyısındaki evlerde ise yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor. Son yıllarda, kıyıdaki evlerin çoğu, ekonomik nedenlerle restoran, bar, ve banka gibi işyerlerine dönüştürüldü ve burada yaşayan insanlar kentin "yukarılarına" taşındı.
Lagun kenti
İtalya'nın en ünlü kentlerinden olan Venedik, yüzlerce kanalın birleştirdiği 118 adacıktan oluşur. Kanalların en genişi, eni 37 ila 69 metre arasında değişen Büyük Kanal. Bu kanalın çevresinde büyük kiliseler ve saraylar yer alır. 19. yüzyıla dek kanalın üzerindeki tek köprü olan Rialto Köprüsü'nün tasarımı Antonio da Ponte tarafından yapıldı. Diğer kanallar ise küçük vapurların dahi geçemeyeceği kadar dar. Kentte Arap, Bizans, gotik, Rönesans, maniyerist ve barok tarzlarında binalar bir arada.
Verdi, Rossini ve Stravinsky gibi pek çok ünlü müzisyenin ilk operaları, kanal kıyısında yer alan ve geçtiğimiz yıllarda yanan Fenike Tiyatrosu'nda sahnelendi. Rönesans döneminde Venedik, resim sanatının da önemli merkezlerinden biriydi.
Otomobillerin giremediği kent merkezinde ulaşım halen gondollarla sağlanıyor. Ancak gondol üretimi de maliyetin yüksekliği nedeniyle giderek azalıyor. Gondolcunun uzun bir kürek sayesinde dengesini sağladığı tekne, 300 parça ahşaptan yapılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Tüm Yargı-Sen baskınına tepki

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’nde TİS coşkusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa