Trabzon'da tarihi eserlere restorasyon

Roma, Bizans ve Osmanlı eserleri yönünden zengin bir il olan Trabzon'da, birçok tarihi eser restore edilerek turizmin hizmetine sunuluyor.

Trabzon'da tarihi eserlere restorasyon
Roma, Bizans ve Osmanlı eserleri yönünden zengin bir il olan Trabzon'da, birçok tarihi eser restore edilerek turizmin hizmetine sunuluyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre, sadece belediye sınırları içinde 150'ye yakın tarihi eser bulunuyor.
Trabzon'da bulunan ve restorasyonu yapılan önemli eserler şunlar:
Trabzon Kalesi; yöredeki en iyi korunmuş eserlerin başında geliyor. Bizans devrine ait eski temeller üzerine inşa edilmiş olan kale, denizden başlayarak, şehri saran tepelere kadar uzanıyor. Kale, her yıl restore ediliyor.
Cephanelik; yaklaşık 25 metre yüksekliğinde ve iç içe yer alan kalın duvarlı iki daireli kuleden oluşuyor. Kesin yapım tarihi bilinmeyen cephanelik, bir işadamı tarafından restore edilerek, turizme açılacak.
Bedesten; Trabzon'daki Türk eserlerinin en önemlilerinden biri olan Bedesten'in yazıtı günümüze kadar gelmemekle beraber, 11. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bedesten'de, Trabzon Valiliği tarafından yapılan restorasyon çalışmaları son aşamaya geldi.
Küçük Ayvasıl Kilisesi; Trabzon'un en eski kiliselerinden birisi olan Ayvasıl Kilisesi'nin, 9. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Kilisenin restorasyon çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.
Sümela Manastırı; Türkiye'nin ve Trabzon'un turizm merkezlerinden olan Sümela Manastırı, Trabzon'un Maçka ilçesine 15 kilometre uzaklıkta, Meryemana Deresi vadisinde ve vadi tabanından 200 metre yükseklikte, duvar gibi dik yamacın ortasındaki bir mağara içerisinde inşa edilmiş.
Manastır ile ilgili restorasyon çalışmaları yıllardır devam etmekle birlikte, son yıllarda restorasyon çalışmalarına büyük ağırlık verilmiş durumda. Çalışmaların, 1-2 yıl içinde tamamlanması bekleniyor.
Gümüşhane evleri
Bu arada Kültür Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği'nin ortak girişmeleri sonucu, 1991 yılında kamulaştırılan iki tarihi Gümüşhane evinin restorasyon çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Gümüşhane Valisi Gazi Şimşek, son yıllarda kültürel anlamda yaşayış biçimi, tarihi dokusu ve diğer zenginlikleriyle ön plana çıkarılmaya çalışılan tarihi Gümüşhane evleriyle ilgili geniş kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Ulusların ellerindeki tarihi zenginlikler büyük önem taşır. Bu anlamda tarihi Gümüşhane evleriyle ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. 1991 yılında kamulaştırılan evler aslına uygun olarak yeniden düzenlenecek. Restorasyon çalışmaları için 60 milyar liralık ödenek ayrıldı. Evler Gümüşhane kültürünün yeni nesillere aktarılmasında büyük faydalar sağlayacaktır" diye konuştu.
Vali Şimşek, yıllardır gündeme getirilmesine rağmen üzerinde hiçbir çalışma yapılmayan Süleymaniye Mahallesi'ndeki tarihi eserlerin de en kısa zamanda ele alınacağını belirtti.
www.evrensel.net