12 Ocak 2001 03:00

Petrol-İş'ten mitinge çağrı

Petrol-İş Sendikası, Eti Holding'in ve bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı yarın Bandırma'da düzenlenecek olan mitinge katılım çağrısı yaptı.

Paylaş
Petrol-İş'ten mitinge çağrı
Petrol-İş Sendikası, Eti Holding'in ve bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı yarın Bandırma'da düzenlenecek olan mitinge katılım çağrısı yaptı. Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri İsmet Yiğit ve Genel Mali Sekreteri Adnan Özcan yaptıkları açıklamada, "Eti Holding'in özelleştirilmesi kararı geri alınmalı. Krom, gümüş, bakır, alüminyum gibi değerli madenlerimizin devlet eliyle işletilmesine devam edilmelidir" dediler.
Açıklamada, Eti Holding'in özelleştirilmesi ve bor madenlerinin IMF'nin isteği doğrultusunda, özel sektörün baskılarıyla çokuluslu tekellerin yağmasına açılması girişimlerine karşı KİGEM, Petrol-İş, T. Maden-İş, Genel Maden-İş, Maden-Sen, TMMOB'a bağlı Maden Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri ve Kimya Mühendisleri odaları ile birlikte bir miting düzenleneceği hatırlatıldı. "Adı geçen kuruluşlar dünya bor rezervlerinin yüzde 63'üne sahip olan ve dünya bor üretiminin yüzde 31'ini gerçekleştiren Türkiye'de borun özelleştirilmesine, maden yasasının iptali ile tüm doğal kaynaklarımızın yağma ve talana açılmasına, uluslararası sermayeye peşkeş çekilmek istenmesine bir anlam verememekte ve bu girişimi mantık dışı bularak protesto etmektedir" denilen açıklamada, tüm halk bu politikalara karşı çıkmaya çağrıldı.
Ülke bağımsızlığı için
Eti Bor İşyeri Baştemsilcisi Recep Gökdeniz de, gazetemize yaptığı açıklamada, "Bizler bor madenlerinin özelleştirilmesine sadece işten atılacağımız kaygısıyla değil, asıl olarak stratejik önemi nedeniyle, ülkemizin bağımsızlığı açısından karşı çıkıyoruz" dedi. Ülkemizde tüm dünyaya 420 yıl yetecek kadar bor rezervi olduğunu belirten Gökdeniz, şunları söyledi: "İkinci konumdaki ABD'de ise 70 yıl yetecek rezerv var. Bor madeninde Eti Holding ile ABD'deki Rio-Tinto iki temel konumda ve dolar bazında dünya bor pazarının yüzde 70'ine Rio-Tinto, yüzde 22'sine Eti Holding sahiptir. Bor madeninin 250'den fazla sanai alanında alternatifsiz olarak kullanıldığını düşündüğümüzde de, özelleştirmenin gerçek nedenini daha iyi anlayabiliyoruz."
TBMM KİT Komisyonu'nun ve Devlet Planlama Teşkilatı 2001-2005 yılı raporunda "Bor madenlerinin stratejik konumu nedeniyle tek ülkenin denetimine geçebileceği ve yüzde 70 rezervinin ülkemizde olmasından dolayı ekonomiye büyük katma değer yarattığından dolayı kesinlikle özelleştirilmemeli ve 2840 Sayılı yasa aynı şekliyle korunmalıdır" ifadelerinin yer aldığını hatırlatan Gökdeniz, buna rağmen bazı çevrelerin baskısıyla özelleştirmenin hayata geçirilmeye çalışıldığını belirterek, "Bu baskı çevreleri ABD'deki Rio-Tinto Şirketi ve bu şirketin yurdumuzdaki işbirlikçileri ve vatan hainleridir" dedi. Miting, yarın saat 13.30'da başlayacak.
ÖNCEKİ HABER

IMF'den 30 emir!

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa