'BSE bakanları' yenilendi

Komisyon raporlarını hasıraltı edip sürekli "Almanya'da BSE yoktur" iddialarını yineleyen bakanlar istifa ederek, yerlerini yeni bakanlara bıraktılar.

'BSE bakanları' yenilendi
İlk kez İngiltere'de ortaya çıkan ve daha sonra tüm Avrupa'ya yayılan BSE (Deli Dana) hastalığı, Federal Almanya'da iki bakanın istifasına neden oldu.
Federal Sağlık Bakanı Andrea Fischer ve Federal Tarım Bakanı Karl-Heinz Funke, salı günü birer saat arayla istifalarını verdi.
Yalan söyledikleri kesinleşti
Her fırsatta "Alman çiftliklerinde BSE yoktur. Etlerimiz temizdir" açıklamasını yapan iki bakanın yalan söylediği, son haftalarda ortaya çıkmıştı. AB Komisyonu tarafından hazırlanan ve üye ülkelerin ilgili mercilerine doldurulmak üzere gönderilen 50 maddelik bir soru kataloğunun sonuçlarını kamuoyundan gizleyen Funke, buna gerekçe olarak ise, "Söz konusu sorular spekülasyonları gündeme getirecek tarzda hazırlanmış olduğundan objektif değerlendirilmesi mümkün değildi" demişti. Ancak bu açıklamanın arkasında, tarım ve tarım sanayisi yan tekellerinin ekonomik çıkarları bulunduğu biliniyor.
Virüslü gıdalar piyasada
BSE'nin "tüketiciler için sorun yaratmayacağı ve her türlü et mamülünün kaygı duyulmadan yenebileceği" türünden resmi açıklamaların gerçekleri yansıtmadığı, bir süre önce belgelenmeye başlandı. Özellikle et yan mamülleri olarak adlandırılan sucuk, salam ve hazır köfte gibi gıda maddeleri içine, kesim hayvanlarının beyin, kemikten sıyrılmış et ve öğütülmüş kemiklerinin karıştırıldığı, birçok mezbahada yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Kontrol edilen birçok et ürününde, kullanılması yasak bu parçaların yer aldığı bildirildi.
Bunun yanı sıra, virüslü olduğu bilinen sığırların kesilip piyasaya sürüldüğü gelen haberler arasında.
Herşey hasıraltı ediliyor
İngiltere'de ilk kez 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren sığırlarda ortaya çıkan BSE virüsüne Federal Almanya'da 1990 yılında rastlandı, ancak bu vaka gizlendi. Alman kanalı NDR tarfından hazırlanan bir belgeselde, Schleswig-Holstein eyaletinde görevli bir veterinerin, BSE vakasına dikkat çektiği için görevinden alındığı kaydedildi. Margrit Herbst adındaki veterinerin hazırladığı rapora eyalet hükümeti tarafından el konulduğu, üstelik veterinere devlet tarafından tazminat davası açıldığı bildirilen programda, daha sonra bundan vazgeçildiği söylendi. Veterinerin işten atılması üzerine diğer veterinerlerin bu tür raporlar hazırlamaktan çekindikleri ve birçok vakayı gizledikleri de, programda yer aldı.
Nauman da değiştirildi
Geçtiğimiz yıl sonuna doğru, kültürden sorumlu Devlet Bakanı Michael Nauman'ın istifa etmesi üzerine bugün yeni bakanı tanıtmaya hazırlanan Başbakan Gerhard Schröder, son gelişmelerden ötürü iki yeni bakan daha atamak durumunda kaldı. Nauman'ın yerine Julian Nida Rümelin getirildi.
Hükümette yaprak dökümü
BSE istifalarıyla birlikte, Eylül 1998'de göreve başlayan SPD/Yeşiller koalisyon hükümetinden istifa eden bakan sayısı 7'ye yükseldi. En fazla bakanı koltuğundan eden hükümet olan koalisyonda, Federal Savunma Bakanı Rudolf Scharping ve Sosyal Güvenlik Bakanı Walter Riester'in de koltukları sallantıda.
Federal Sağlık Bakanlığı'na SPD üyesi ve şimdiye kadar sosyal güvenlik bakanlığında müşteşarlık yapan Ulla Schmidt getirilirken, Federal Tarım Bakanlığına ise Yeşiller Partisi yöneticilerinden Renate Kühnast getirildi.
www.evrensel.net