ABD belgesi ABD'yi yalanladı

ABD'nin 1999'da NATO üyelerine, uranyumlu mermilerin zararları hakkında bir belge gönderdiği ortaya çıktı. Ancak yetkililer halen bu bilgiyi yalanlıyor.

ABD belgesi ABD'yi yalanladı
NATO'nun Yugoslavya'ya yönelik saldırıları sırasında kullandığı seyreltilmiş uranyumun (DU) çeşitli ülke askerleri arasında zehirlenme ve ölümlere yol açması, ABD'yi eleştirilerin merkezine koydu. Bugüne dek 50 kadar Avrupalı askerin radyasyona bağlı kan kanserinden ölmesine karşın ABD yönetimi DU mermilerinin zehirleyici etkisini reddediyor. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, DU'nun sağlık için bir risk olduğu yönünde kanıt bulunmadığını söyledi. Albright, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, "DU sağlık için bir risk oluşturduğuna ilişkin bir kanıt yok. Bizim de bölgede birliklerimiz var ve ciddi olarak endişe duyuyoruz" dedi.
New York Times yazdı
Ancak 1999 yılında yayınlanan bir ABD belgesi, bakanı yalanlar nitelikte. The New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, "tehlike bilgisi" veren belge, DU'nun muhtemel sağlık riskleri taşıdığını ortaya koyuyor. Harekâtı yürüten NATO komutanlığına gönderilen belgede, siviller ve askerler, kullanılmış mermilerin kovanlarına dokunulmaması konusunda uyarıldı. Belge, kovan toplama işinin yoğun önlemler altında yapılması gerektiğini ve bu işleme katılan askerlerin sağlık kontrolünden geçirilmelerini söylüyor. 1 Haziran tarihli belge Kosova'yı işgal eden Alman ve Fransız ordularının komutanlarına da gönderildi. Belgenin gazeteye NATO üyesi bir Avrupa ülkesi tarafından sızdırıldığı ifade ediliyor. Almanya Savunma Bakanlığı da söz konusu belgeyi doğruladı.
Yugoslavya harekâtı boyunca sadece ABD uçakları DU mermileri kullandı.
Scharping'e soruşturma
Bu arada, Almanya Başsavcılığı, Savunma Bakanı Rudolf Scharping hakkında, Kosova'da görev yapan bir Alman askerinin menenjitten ölümünden dolayı soruşturma başlattı. Başsavcılık, ihmalkârlık suçlamasıyla açılan soruşturmanın, Balkanlar'da görev yapmış bir Alman askerinde lösemi vakasının teşhis edilmesiyle ilgisi bulunmadığını belirtirken, menenjitten ölümün
DU kullanımıyla bağlantısı bulunduğundan şüphe edildiğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak, Alman ordusu hakkında da soruşturma açılmasının tasarlandığı belirtildi.
İngiltere yalanladı
Öte yandan, ABD'nin en yakın müttefiki İngiltere'nin Savunma Bakanlığı, İngiliz askerlerinin tıbbi muayeneden geçirilmesi hazırlıkları olduğuna ilişkin haberleri yalanladı. Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, The Guardian gazetesinde yayınlanan haberde, bölgede görev yapan İngiliz askerlerinin tıbbi muayeneden geçirilmesine yönelik hazırlıklar olduğuna ilişkin ortaya atılan iddialar yalanlanarak, "Personelimizi testten geçirmeyi planlamıyoruz" dendi.
Önceki gün bir İngiliz uzman, söz konusu silahları "kansere yol açabilecek kimyasal zehir" olarak nitelendirerek, hükümeti bu silahlardan kaynaklanan radyasyona bağlı hastalık riskleri konusunu ciddiye almaya davet etmiş, The Guardian da askerlerin kontrolden geçirileceğini yazmıştı.
www.evrensel.net