09 Ocak 2001 03:00

Enerji özelleştirmelerine

   KDV kıyağı yasalaşıyor

Paylaş
Enerji özelleştirmelerine
   KDV kıyağı yasalaşıyor
Hükümet IMF'ye verdiği enerji özelleştirmelerinin hızlandırılacağı sözünü tutmak için neredeyse zararına devrettiği enerji iletin ve dağıtım hatlarından alacağı KDV'den de vazgeçti. Böylece daha şimdiden 3 milyar doları bulan devir işlemlerinden alınması gereken 510 milyon dolardan vazgeçti.
Maliye Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında sorun yaratan enerji devir bedellerindeki katma değer vergisi sorunu, "Enerjiye KDV istisnası" adı altında çıkarılacak bir yasa ile özel sektör lehine çözülüyor. Yasanın çıkması ile enerji özelleştirmelerinden KDV alınmayacak. Maliye Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı arasındaki KDV anlaşmazlığı sürerken, hükümet zirvesinde ele alınan konu "KDV istisnası" ile çözülüyor. Hükümet KDV'den vazgeçerek sorunu çözmüş olacak. Maliye Bakanlığı'nın "Mevcut kanunla KDV alınmak zorunda" demesi üzerine hükümet bu defa kanunda değişiklik konusu gündeme getirildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer, kanun değişikliğinin zorunlu olduğunu her ortamda dile getirdi ve sonuçta enerji devir sözleşme bedellerinden KDV alınmaması için yasal düzenlemeye gidilmesi görüşü benimsendi.
Edinilen bilgiye göre, bireysel emekliliğin vergisel boyutunu düzenleyen vergi tasarısının TBMM'de görüşülmesi sırasında verilecek bir önerge ile enerji devir sözleşme bedellerine de özelleştirmede olduğu gibi KDV istisnası getirilecek.
Böylece 3 milyar dolar gelir beklenen devir bedellerindeki 510 milyon dolarlık KDV gelirinden feragat edilmiş olacak.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ekvador, Kamboçya olmak istemiyor

SONRAKİ HABER

İstanbul Newroz'u için halk Bakırköy'de toplanmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa