07 Ocak 2001 03:00

Buzlar çözülünce...

Kuzey Kutbu'nda buz içinde tek parça bir mamut bulunduğu açıklandığında, önce Jurassic Park misali "klonlama" hayalleri kurulmuştu. Ancak dev buz bloğu çözülünce ortaya sadece birkaç kemik ve bolca çamur çıktı.

Buzlar çözülünce...
Giles Whittel / Paul Mccan - ABC News
Büyük bir şeydi. Gerçekten çok büyüktü. Kuzey Kutbu'nda buz içinde korunmuş tek parça kürklü bir mamut bulundu. Şimdi bu mamutun klonlanmasını konuşuluyor, tıpkı Jurassic Park'ta olduğu gibi. Ancak önceki gün, bu önemli keşif, büyük bir düşüş yaşadı, ünlü bilim adamları ve projeyi finanse eden bir ABD televizyon kanalıyla birlikte...
Klonlanabilir DNA bulma umudu, haftalar sonra söndü. Bilim adamlarının saç kurutma makinaları ile haftalar süren 23 tonluk buz bloğunu çözme uğraşları sonunda, ellerine bir avuç dolusu kemik, bir püskül saç ile çok fazla çamur geçti sadece.
Hayalkırıklığı!
Buz çözme işlemini yapan ve mamutu klonlamanın mümkün olduğu düşüncesi uğruna mücadele veren Fransız araştırmacı Bernard Buigues için bu şiddetli bir utanç oldu. Buigues, hayal kırıklığına uğradığını itiraf etti. Projenin yayın hakları için 1.4 milyon paund harcadıklarını açıklayan Discovery Kanal'ın yöneticileri, "aldatma"nın bir sözcük olduğunu, ellerinde bilimsel bir doğru olduğuna inanmak için yeterli kanıt olduğunu savunuyorlar. Kanalın bu konuyu ele alan ilk programı reyting rekorları kırmış ve 146 ülkeden 10 milyondan fazla izleyiciye ulaşmıştı.
O bir hayalperestti
Bu ani değişiklik, 14 haftanın sonunda iki devasa filin buz bloğunun içinden çıkarılması ve bir helikopterin altında Kuzey Kutbu'na 400 mil uzaklıktaki Khatanga kentine götürülmesi ile ortaya çıktı. Doğal Hayatı Koruma Derneği yöneticilerinden Yuri Karboinov, "Biz başından bir yığın çamur bulacağımızı biliyorduk" diyor. Fransız bilim adamı Buigues'in güz ayları boyunca başka bir mamut kalıntısı için her tarafı dolaştığını anlatan Karboinov, "O bir hayalperestti" diyor.
ABD'li bir mamut uzmanı, sonuç karşısında şaşkın; "Tüm bunlar ne içindi bilmiyorum" diyor.
Mart ayında yayınlanan bir ropörtajda araştırmayı yürüten Buigues, "mamutun midesindekileri analiz etmeyi, kemiklerinin, gözlerinin, kulaklarının durumunu incelemeyi, kürkündeki parazitleri araştırmayı, buzun içindeki diğer bitki, böcek ve hayvanları incelemeyi umduğunu" söylemişti. Ancak, mide, gözler ve kulaklar bulunamadı.
Bilim adamı Buigues, önceki gün hiçbir telefona yanıt vermedi. Ancak, Moscow Times'a "Ben mamutu ilk bulduğumda, daha iyi durumda olduğunu sanıyordum. Fakat bu sadece başlangıçtaydı. Diğer parçaların daha iyi durumda olmasını umalım" açıklaması yaptı. Agence France Presse (AFP)'den bilim muhabiri Willem Bishof ise, a Buigues'in tek parça bir mamut bulduğuna dair garanti verdiğini söyledi. Proje koordinatörlerinden Dick Moll'un açıklaması da oldukça ilginç, "Dünyaya ya da Discovery Kanal'a hiç bir zaman mamutun bütün olduğunu söylemedik" dedi.
'Bu bir şovdu'
Rus uzmanlardan Profesör Nikolai Vereshyagin ise, sonucun hiç de sürpriz olmadığı düşüncesinde; "Bu bir şovdu" diyor. Rusya'nın en önemli mamut uzmanı olan Vereshyagin, şöyle devam ediyor: "Bu bilim için yararlıydı, çünkü ilk defa insanlar büyük bir buz bloğunu havadan taşımayı başardılar. Eğer bulunan tam bir iskelet bulunursa, bu bilim adamlarına uygun bir çevrede çalışma şansı tanıyacak. Fakat bu hâlâ bir şov".
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çocuk işçiliğine sahte çözüm

SONRAKİ HABER

Konya'da hekime saldıran kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa