Polis sokağa tahammülsüz

Cezaevlerine operasyonunun ardından her türlü hak arama eylemine karşı şiddete başvuran polis, dün de İHD yöneticilerini gözaltına aldı.

Polis sokağa tahammülsüz
İHD Ankara Şubesi'nin, cezaevlerinde devam eden ölüm oruçlarına dikkat çekmek ve İHD üzerindeki baskıları kınamak amacıyla dün Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engellendi. Yüksel Caddesi'ni abluka altına alan polis, anıt çevresinde toplanmaya izin vermezken, aralarında İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı'nın da bulunduğu grubun hemen dağılmasını, aksi halde 2911 sayılı yasayı ihlal edeceklerini, iki dakika süre tanıdıklarını ve dağılmamaları halinde gözaltına alacaklarını bildirdi. Bunun üzerine Demirkapı, "Türkiye'nin her yerinde izin almadan basın açıklamaları yaptık ve yapmaya hakkımız var. Eğer yasaya karşı geliyorsak yasal uygulamayı yapın" dedi.
8 kişi gözaltına alındı
Basın açıklaması yapamamalarının sebebini açıklamaya çalışan ve insan hakları savunucularının sokağa çıkıp hakkını aramasının suç kabul edildiğini söyleyen Demirkapı sözlerini bitiremeden ve polisin kendilerine tanıdığını söylediği süre dolmadan gruba müdahale eden polis, şiddete başvurarak 8 kişiyi gözaltına aldı.
Müdahale sırasında, İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı, İHD Cezaevi Komisyonu üyelerinden Saadet Erdem, Gökçe Yılmaz, Gökçe Otlu, Celalettin Özgen ile Burdur Cezaevi'ne saldırıda kolu koparılan Veli Saçılık ve tutuklu yakınları Fatma Akdeniz ile Selvi Gülmez tartaklanarak gözaltına alındılar. Gözaltının ardından Yüksel Caddesi ve çevresinde terör estiren polis, yoldan geçenler ve çevredeki kafelerde bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.
Sokaklarda terör estiriliyor
İHD Ankara Şube yöneticileri ise şube başkanları ve üyelerinin gözaltına alınmasını kınayan bir basın toplantısı yaptılar. Şube binasında yapılan toplantıda konuşan Şube Sekreteri İlhami Yaban, cezaevlerine yönelik katliamın yapıldığı 19 Aralık'tan bu tarafa sokaklarda tam bir terör estirildiğini, sokağın, hakkını arayan emekçilere kapatılmak istendiğini söyledi.
İHD'nin hak ihlalleriyle ilgili bir kurum olduğunu, kim nerede hak ihlaline uğrarsa onu araştırmak, kamuoyu oluşturmak, tepki göstermek zorunda olduklarını hatırlatan Yaban, oluşturulan terör dalgasını yok etmek için basın açıklaması yapmak istediklerini, ancak bunun da terörle bastırıldığını söyledi. İki gündür sürekli telefonla aranarak, baskı uygulandığını, "Sokağa çıkmayın, açıklama yapmanıza izin vermeyiz, gözaltına alırız" tehdidiyle karşılaştıklarını belirten Yaban, basın açıklamalarının izne tabi olmadığını belirtti. Yaban, sorunun sadece cezaevleri olmadığını, ülke genelinde bir susturma, sindirme, geri adım attırma operasyonunun yaşandığını, ama buna karşı çıkmak gerektiğini belirtti.
TBMM'de oluşturulan alt komisyonun Sincan F Tipi Cezaevi'ni gezmesinin ardından her şeyin "güllük gülistanlık içinde olduğu"nu göstermek istediğini, oysa hâlâ sıcak suyun akmadığını, Evrensel ve Yeni Gündem gazetelerinin tutukluların istemesine rağmen verilmediğini, hak ihlallerinin sürdüğünü söyleyen Yaban'ın ardından, İHD Ankara Şube Yöneticisi İsmail Boyraz, Yüksel'de yapmalarına izin verilmeyen basın açıklaması metnini okudu.
İHD'nin 6 şubesinin kapatılıp, Ankara Şubesi'nin de basıldığını, son olarak da arkadaşlarının gözaltına alındığını belirten Boyraz, insanların F tiplerine tıkılarak sorunu çözdüğünü iddia edenlerin sorunu daha da artırdıklarının altını çizdi. Boyraz, demokrasi ve özgürlükten yana güçleri mücadeleye çağırdı.
www.evrensel.net