06 Ocak 2001 03:00

Ecevit'i istemeyen Özel Harp mi!

Başbakan Bülent Ecevit'in kendisini istemeyenlerin çıkardığını iddia ettiği "Ecevit ağır hasta" haberlerine bir yenisi eklendi.

Ecevit'i istemeyen Özel Harp mi!
Başbakan Bülent Ecevit'in kendisini istemeyenlerin çıkardığını iddia ettiği "Ecevit ağır hasta" haberlerine bir yenisi eklendi. MİT Kontr-Terör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür, ABD'den yayınladığı internet sitesinde dün ilginç bir iddiada daha bulundu. Kendisini Türkiye'den bir hükümet tabibinin aradığını belirten Eymür, söz konusu tabibin kendisine Başbakan Bülent Ecevit'in altı-yedi ay içinde ağır bir şekilde hastalanma ihtimali bulunduğunu söylediğini aktardı.
Eymür, sitesinde önceki gün "Ecevit ve Özel Kuvvetler Komutanlığı" başlıklı bir yazı yayımladı. Eymür, bir müddetten beri Başbakan Ecevit'in sağlık durumunun devamlı gündemde olduğunu söyleyerek başladığı yazıya şöyle devam ediyor: "Yaygın olarak 'Özel Harp' diye bildiğimiz 'Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK)'nın, asker gücünün yanı sıra, ülke çapına yayılmış olan ve 'Beyaz Kuvvetler' diye bilinen sivil unsurları var. Bunlar muhtelif meslek gruplarında kimseler. Türkiye'nin her bölgesinden, belediye başkanı, doktor, esnaf, muhtar, aşiret reisi gibi çeşitli meslek gruplarından, seçilmiş, güvenilir kişiler. Günümüzden dört ay kadar önce ÖKK'nın 'Beyaz Kuvvetler'inde görevli bir hükümet tabibi tanıdığım telefonla aradı. Sohbet sırasında, ÖKK'lığının, Türkiye çapındaki asker ve sivil unsurlarını topladığını, 'altı-yedi ay içinde Başbakan Ecevit'in ağır bir şekilde hastalanma ihtimali bulunduğu ve böyle bir durumda Türkiye'de çıkması muhtamel kargaşalığa karşı alınması gereken tedbirlerin' görüşüldüğünü söyledi." src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


İzmir Barosu yetkilileri uyardı
Sinan Sarısaltık
İzmir Barosu Cezaevi İzleme Heyeti, 1-4 Ocak 2001 tarihleri arasında, 19 Aralık 2000 tarihinde yapılan cezaevi operasyonlarının ardından Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve ölüm orucunda olan tutuklularla görüştü. Heyet, görüşmenin ardından hastanedeki tutuklu ve hükümlülerle ilgili şu bilgileri verdi:
Mesut Avcı: Ölüm orucunun 70. gününde. Aşırı kilo kaybı, halsizlik, kaslarda ağrı, uykusuzluk, gözlerde ağrı ve görme bozukluğu, başağrısı, baş dönmesi var. Ayrıca operasyon esnasında sol el serçe parmağı kırılmış ve morartı tüm ele yayılmış durumda. Çenede çıkık olduğu düşünülüyor. Film çekilmesi ve tedavi talep edilmesine rağmen hastane başhekimi tarafından bu talep yerine getirilmiyor.
Celal Alpay: Ölüm orucunun 70. gününde. Aşırı halsizlik ve konuşma güçlüğü, başağrısı, başdönmesi, uykusuzluk, kaslarda ağrı, ishal var.
Ümit Kanlı-Barış Yıldırım: Ölüm orucunun 65. günündeler. Kilo kaybı, başağrısı, baş dönmesi, halsizlik, görme bozukluğu, kaslarda ağrı, baş dönmesi, uykusuzluk, unutkanlık gibi rahatsızlıklar yaşıyorlar. Aşırı ishal nedeniyle su alımı artmış, mide bulantısı baş göstermeye başlamış, bu nedenle şeker de alamıyorlar.
Ferhat Karadumanlı: Ölüm orucunun 70. gününde. Aşırı halsizlik ve kilo kaybının yanında baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, kaslarda ağrı gibi genel rahatsızlıklar var.
Abdullah Bozdağ: Ölüm orucunun 70. gününde. Halsizlik kilo kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, kaslarda ağrı, uykusuzluk var.
Ayrıca mahkûmların odalarında hamamböceği ve fare bulunduğu heyete bildirilmiş. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan İzmir Barosu İzleme Heyeti, yetkilileri duyarlılığa davet etti. Ölüm orucunda olan tutuklu ve hükümlülerin F tipi cezaevlerinde tecrit uygulaması devam ettiği sürece eylemlerine devam edeceklerini açıkladıklarını belirten heyet üyeleri, "İzleme heyeti olarak her an ölüm olabileceği endişesini taşıyor ve sorunun çözümü yönünde yeniden görüşmelerin başlatılması için yetkilileri duyarlılığa davet ediyoruz" görüşünü dile getirdiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hükümete altın brifingi yasadışı

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa