06 Ocak 2001 03:00

Sonunda ATO başkanı isyan etti

Hükümetin izlediği ekonomi politikaları Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ü de isyan ettirdi. Görüşlerini açıklayan Aygün hükümeti sert bir dille eleştirdi.

Paylaş
Sonunda ATO başkanı isyan etti
Hükümetin büyük bir beceri ile çizdiği pembe tablo Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'ü isyan ettirdi. Enflasyon hedeflerinde sapma olduğunu ve bunun asgari ücrete de, memur maaşlarına da yansıtılması gerektiğini belirten Aygün, IMF'ye verilen ek niyet mektubunu "kol-bacak koparacak cinsten yola mayın döşemek" olarak tanımladı.
Aygün, 2000-2001 yılı Türkiye ekonomisini değerlendirdiği ve 10 merkezde 3102 işyerinde gerçekleştirilen "2000 Yılı Ekonomide Durum" başlıklı anket ile Türkiye'de ilk kez hazırlanan "Aç Gözünü Türkiye" konulu takvimi tanıtan bir basın toplantısı gerçekleştirdi.
Sinan Aygün, toplantıda sözlerine hükümetin ve ekonomi bürokratlarının "Ekonomik aktörlerin kimi eleştirilerine karşı alınganlık göstermemeleri, günah keçisi ya da bozguncu ilan etmemeleri" temennisinde bulunarak başladı.
Aygün, 2000 yılına ilişkin eleştirilerini dile getirirken, şunları söyledi: "Veresiye tedbirlerle günü kurtarmak, sıkışıldığı zaman gündem karartmak, ekonominin nabzı tutulamadığı zaman dış rüzgârlara suç bulmak, ip elden kaçtığı zaman günah keçisi aramak 2000 yılında da genel eğilim olarak devam etmiştir. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durum, ekonomi bürokratları ve akıl hocaları tarafından iyi süzülememiş, pozisyon hataları görülememiş, en kötüsü de yapılan hatalardan ders alınmamıştır. 2000 yılında 6 kez enflasyonun suçlusu olarak reel sektör, hububat, baharat, narenciye gösterilmiş, ekonomik kesimler birbirlerini suçlar hale getirilmiştir."
Ortama virüs girdi
ATO Başkanı, sonuç olarak ekonomik ve sosyal güven ortamına virüs girdiğini, bunu ise 2000 yılının son araştırmalarının ortaya koyduğunu bildirdi. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'nin insanların birbirlerine güveni açısından yüzde 6 ile Filipinler'den sonra sondan ikinci durumda olduğunu, bu oranın ABD'de yüzde 36, Japonya'da yüzde 42, İsveç'te ise yüzde 60 düzeyinde bulunduğunu vurguladı. Aygün, içe bakıldığında ise şu anda Türkiye'de yaprak kıpırdamadığını, umutsuzluk, geçinme ve iflas korkusunun dağları bastığını, güven, gelecek ve moral bulunmadığını, 65 milyon insanın mutsuz ve umutsuz olduğunu, değil 10 yıl sonrasının 10 saat sonrasını bile görmenin imkânsız hale geldiğini anlattı.
Memur ve işçiye zam
Konuşmasında Türkiye'de neler olduğu konusuna da değinen Aygün, asgari ücretin 2001 yılında 150 dolara çıkarıldığını, bunun ise utanç verici bir rakam olduğunu vurguladı. Aygün, Yunanistan'da bu rakamın 540 dolar, AB'de oldukça küçük ekonomiye sahip Portekiz'de bile 353 dolar olduğunu söyledi. Sinan Aygün, "Türkiye'de asgari ücret 102 milyon lira değil de, 200 milyon lira olarak belirlenseydi, enflasyon tavana mı vururdu?" diye sordu. Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin aylık geçinme rakamının 600 milyon liraya çıktığını, 4 kişinin 4'ünün de asgari ücretle çalışması halinde bu ailenin açlık sınırında yaşayacağını ifade eden Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mademki enflasyon hedeflerinde 2 gün önce açıklanan rakamlara göre birkaç puanlık sapma var. O halde, asgari ücrete de, memur maaşlarına da bu rakam refah payı olarak yansıtılmalıdır. Memurun ve işçinin satın alma gücü son derece düşmüştür. Satın alma gücü ücretler gerilediği takdirde, reel ekonomide gerileme başlar. Bu durum sürekli hale gelirse reel ekonomi de durur. Tabii işin bir de sosyal yönü var. Bakın yılbaşı gecesi İstanbul-Taksim meydanında bir grubun 5 yıldızlı bir oteli taşlaması sizce neyin işaretedir? Fak-Fuk-Fon'dan yardım almak için 6 milyon başvuru olması neyin nesidir? Türkiye, artık çok dikkatli davranmak zorunda olduğu bir dönemden geçmektedir. Sosyal huzursuzluk kıvılcımları, ıskalanmadan iyi değerlendirilmelidir."
Niyet mektubu zam ve ek vergidir
AB ve IMF ile ilişkilerde eşit, adil, şık çözüm yollarının zorlanması gerektiğini belirten Aygün, imzalanan stand-by anlaşması ile IMF'nin Türkiye'nin önüne kırmızı halı sermediğini, hatta ek niyet mektubu ile iç piyasada zam ve ek vergilerden başka anlama gelmeyen dayatmalarda bulunulduğunu söyledi. ATO Başkanı, "Bu ise kol bacak koparacak cinsten yola mayın döşemektir" dedi. Aygün, şöyle devam etti: "IMF kredi verdi. Ancak nasıl verdi? İstikrar programına başlamamızın üzerinden 12 ay geçmiş. Dişe dokunur bir para vermemişsin. 'Kendi yağınla kavrul' demişsin. Mali sektör topallamaya başlayınca ve iç piyasada likidite krizi kullanamayacağın, buna karşılık faizinin tıkır tıkır ödeyeceğin 10 milyar dolarlık krediyi vermişsin. Üstelik 'ödemeye de 18 ay sonra başla' demişsin.
Ben böyle kredi görmedim. Böyle kredi olur mu? Arjantin'e ne kadar cömert davranıyorsan, Türkiye'ye de o derece adil olacaksın. IMF bilmelidir ki, bu mayınlı arazide bizimle birlikte yürümezsen, elini taşın altına koymazsa, değil yolumuza kırmızı halı sermek, kapanan işyerlerinin, kopan kol ve bacakların üzerine basarak yürümeyi Türkiye'ye dayatıyor demektir. Kayıtsız şartsız teslimiyet ne geleneğimizde vardır, ne de geleceğimizde olacaktır."
Anket sonuçları
Sinan Aygün, Ankara'da 3102 işyerinde Aralık ayında gerçekleştirilen "Ekonomide Durum" anketinin sonuçları hakkında da bilgi verdi. Ankete katılanların yüzde 76'sı 2000 yılında işlerinin kötüye gittiğini belirtirken, yüzde 58'i de çalışan sayısını azalttığını bildirdi.
Ankete katılanların yüzde 63'ü bankalardan aldığı kredinin faizinin aralık ayı içinde yükseltildiğini belirtirken, yüzde 82'si ise bankalar bunalımından sonra cirolarında düşme görüldüğünü beyan etti.
İşletmelerin yüzde 72'si IMF'nin Türkiye'ye yeterince destek vermediği görüşünü taşırken, 2001 yılının 2000'e oranla daha kötü olacağını bildirenlerin oranı ise yüzde 66 olarak belirlendi. ATO'nun 2001 yılı için çıkarılan takviminde ise "Her şey gözümüzün önünde oluyor", "Her şey kulağımızın dibinde oluyor", "Çalış çalış yetmiyor", "Öde öde bitmiyor" sloganlarına yer verildiği ve Türkiye ile dünyadaki ekonomik ve çalışma hayatındaki göstergelere ilişkin ilginç veriler bulunduğuna dikkat çekti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Avrupa'da DU paniği

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa