Yoksulların enflasyonu resmi

   enflasyondan çok yüksek

Yoksulların enflasyonu resmi enflasyondan
   çok yüksek
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, yıllık enflasyon oranının yüzde 39'a düştüğü açıklamalarına ilişkin, "Yoksulların enflasyonu, resmi enflasyonun çok üstündedir. Bunu başarı olarak görmek yanlıştır" dedi.
DİSK Genel Başkanı Çelebi, yaptığı açıklamada, 2000 yılı enflasyon rakamlarının TEFE'de yüzde 32.7, TÜFE'de yüzde 39 olarak açıklandığını hatırlatarak, bu rakamların başarı gibi gösterildiğini söyledi.
Açıklanan oranın, başlangıçta konan hedef enflasyonun 14 puan üstünde olduğunu belirten Çelebi, geçtiğimiz yıl çalışanların ücretlerinin hedef enflasyona göre ayarlandığını ve bunun geniş toplum kesimlerinin yoksullaşmasına neden olduğunu kaydetti. Çelebi şunları söyledi: "Temel tüketim malları arasında en önde gelen mutfak ürünleridir. Bazı mutfak ürünlerindeki bir aylık fiyat değişimi bile yıllık hedeflenen enflasyonun üzerinde gerçekleşmiştir. Aralık 2000'de bir ay öncesine göre, salatalığın fiyatı yüzde 42.9, biberin fiyatı yüzde 38.7, kabağın fiyatı yüzde 25.6, taze fasulyenin fiyatı yüzde 21.3, ekmeğin fiyatı yüzde 17.6 artmıştır. Bir yıllık fiyat değişimlerine bakıldığında ise meyve suyunun fiyatı yüzde 124.4, çocuk ayakkabısının fiyatı yüzde 120.8, gömleğin fiyatı yüzde 76.5, musluk suyunun fiyatı yüzde 102.3, tüpün fiyatı yüzde 50 artmıştır." Çelebi şöyle devam etti: "Görülmektedir ki, yoksulların enflasyonu resmi enflasyonun çok üstündedir. Kaldı ki, çalışanların önemli bir bölümü ve emekliler resmi enflasyon düzeyinde bile gelir artışı elde edememişlerdir. Bu da yoksullaşmayı daha da derinleştirmiştir. Bunu başarı olarak görmek yanlıştır."
www.evrensel.net