05 Ocak 2001 03:00

Mahalle dizilerine geçer not

Sağlık Bakanlığı'nın Seçici Kurul'u, kurmaca insan ilişkilerini andıran ve hemen hepsi birbirlerini andıran televizyon dizilerine estetik ve ahlaki değer biçti.

Paylaş
Mahalle dizilerine geçer not
Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu Seçici Kurul, ruh sağlığı açısından en olumlu televizyon dizilerini belirledi.
Çocuk psikoloğu Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu başkanlığındaki Seçici Kurul, değişik televizyon kanallarından gösterilen toplam 20 yerli diziyi, "insancıl ve kültürel değerlerin vurgulanması, kişilerarası ilişkilerde sevgi, saygı ve sağlıklı iletişim becerilerinin kullanılması, insan ilişkilerinde olumlu tutum geliştirici özelliklerin ön plana çıkarılması, ailevi ve toplumsal sorunlar işlenirken, barışcıl ve yapıcı çözümlerin geliştirilmesi" açılarından değerlendirildi. Değerlendirme sonucu 20 yerli diziden "Baba Evi", "Bizim Mahalle", "Çiçek Taksi", "Gurbetçiler", "İkinci Bahar", "Mahallenin Muhtarları", "Perihan Abla", "Samyeli", "Yılan Hikayesi" adlı diziler, ruh sağlığı ilkeleri açısından olumlu bulundu.
Seçici Kurul, "İkinci Bahar", "Baba Evi" ve "Gurbetçiler"i uygun ve olumlu mesajlar veren en başarılı diziler olarak seçerken, "Bizim Mahalle", "Mahallenin Muhtarları" ve "Perihan Abla" dizilerini ise övgüye değer olarak değerlendirdi. Seçici Kurul'un değerlendirmesinde, "Bu dizilerde abartılmış şiddete, yapay kahramanlara, cinselliğin kötüye kullanımına, bağnazlığa yer verilmemektedir. Özgün yapılar içerisinde yaşayan kültürümüzün aile ve toplum yaşamımızın olumlu-olumsuz yönleri başarıyla yansıtılmaktadır" denildi.
Kurul ayrıca, bu dizilerin, "eğlendirici, oyalayıcı, kimi zaman dramatik olayları sanat diliyle işlerken ruh sağlığı mesajlarını da ustaca aktardığı" sonucuna varırken, bu yapımlarda "geleneksel ataerkil aile yapısına çağdaş yaşamın zorlayıcı etkileri işlenirken de, meydana gelen sorunların çözümünde sevgi, anlayış ve hoşgörünün öneminin vurgulandığı"nı belirledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Susturma operasyonu

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa