05 Ocak 2001 03:00

'Neden öldüğümü bilmek istiyorum'

NATO birliklerinin Balkanlar'da kullandığı seyreltilmiş uranyumun neden olduğu ölümler, Avrupa hükümetlerini sarsıyor.

Paylaş
'Neden öldüğümü bilmek istiyorum'
NATO'nun Yugoslavya'ya karşı yürüttüğü saldırıda cephane sorumlusu olarak görev yapan İtalyan bir askerin geçtiğimiz kasım ayında lösemiden ölmesinin yankıları giderek büyüyor. Lösemiden ölen asker, ölümünden kısa bir süre önce günlüğüne "Ben kansere yakalanmamın nedenini bilmek istiyorum. Zannedersem Benzol maddesinden kanser oldum. Zararlı ve tehlikeli olmasına rağmen, bana ne koruyucu eldiven ne de solunum maskesi verdiler. Üstlerim buna gerek yok dediler ve ben şimdi ölüyorum" diye yazdı.
'Oğlumu sağlam teslim etmiştim'
İtalyan asker Salvatore Carbanaro'nun ailesi olayın peşini bırakacak gibi görünmüyor. Carbanaro'nun annesi "Ben oğlumu askere sağlam olarak göndermiştim. Simdi ise o kanserden öldü" diye konuştu. Oğlunun lösemiye yakalanmasının ortaya çıkmasının ardından maaşının kesildiğini söyleyen baba ise, "Ordu, tedavi masraflarından kurtulmak için oğlumu askeriyeden uzaklaştırdı ve hiçbir şeyden haberdar değilmiş gibi bir tutum sergiledi" dedi. Oğullarının ölümünün kamuoyundan gizli tutulması için kendilerine baskı yapıldığını da belirten anne ve baba, sorumluların cezalandırılmasına kadar mücadele edeceklerini söylediler.
Gizlenmeye çalışıldı
Bosna'da 1998-1999 yıllarında görev yapmış olan 24 yaşındaki Carbanaro'nun lösemiden ölümü, ilk başlarda gizlenmeye çalışıldı. Carbonaro'nun ailesinin olayı yerel basına taşımasının ardından ölüm İtalya'da büyük yankı uyandırdı. İtalya Silahlı Kuvvetleri'nden bir yetkili, Carbanaro'nun Bosna'da NATO cephaneliğinde görev yaptığını ve bu süre içerisinde silahların ve mermilerin temizlenmesinden sorumlu olduğunu açıkladı.
Amato itiraf etti
Başlangıçta ölümün üzerini örtmeye çalışan sivil ve asker sorumlular, ölümlerin ardından Kosova'da seyreltilmiş uranyum (DU) içeren mermi kullanıldığını itiraf ettiler. NATO'yu bu konuda açıklama yapmaya çağıran İtalya Başbakanı Giulio Amato, "NATO derhal hesap versin" sözleriyle topu ABD ve NATO'ya attı. 1999'da NATO'nun Yugoslavya saldırısında zırhları delme gücüne sahip DU mermileri kullanıldığının bilindiğini itiraf eden İtalyan başbakan, "Ama bu mermilerin Bosna'da da kullanıldığından haberdar değilim" diye konuştu.
Bunun ardı gelecek
6 askerin yakalandıklari kanser hastalıkları sonucu yaşamlarını yitirmelerinin ardından, kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Kosova'da görev yapmış çok sayıda Italyan askerinin de kanser tedavisi gördüğü ortaya çıktı. Şimdiye kadar iki askerin cilt kanserinden, dört askerin lösemiden öldüğüne dikkat çeken çevreler, ölümlerin devam edeceğinden endişe duyuyorlar.
Öte yandan, başkent Roma'da önceki gün başsavcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunda bulunan insan hakları savunucuları, İtalyan askerlerinin derhal Balkanlar'dan geri çekilmesini istediler. Açıklamada, sorumluların ortaya çıkartılarak cezalandırılması da talep edildi.
NATO'dan geri adım
Kuzey Atlantik İttifakı (NATO), seyreltilmiş uranyumun (DU) neden olduğu ölümlerle ilgili olarak toplanmayı kabul etti.
Peş peşe ölümlerle sarsılan İtalya'da hükümet, NATO'dan DU ile ilgili bilgi talep etmiş ve konuyu, ilk NATO toplantısında gündeme getireceğini bildirmişti.Söz konusu ilk toplantının, 10 Ocak tarihinde yapılacağı öğrenildi.
Gelişmiş bir kimyasal silah olan DU'nun kullanımının neden olduğu kanser hastalıkları, sadece İtalya'da değil, tüm Avrupa'da büyük rahatsızlık yaratmış durumda. Finlandiya, İspanya, Portekiz ve Fransa, konu hakkında inceleme başlattı. Belçika Savunma Bakanı andre Flahaut ise, Avrupa Birliği'nin tüm savunma bakanlarının, DU kullanımı ile ilgili soruşturmalara başlamasını istedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Bir ekmeğimiz vardı, onu da aldılar'

SONRAKİ HABER

Avrupa Birliği, Google'a 1,49 milyar avro para cezası verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa