F tipine meşruiyet arayışı

Hükümet, F tipi cezaevlerine yönelik tepkileri yumuşatmak ve en azından yasal bakımdan düşülen çelişkileri gidermek için girişimlerine hız verdi.

F tipine meşruiyet arayışı
Hükümet, F tipi cezaevlerine yönelik tepkileri yumuşatma girişimlerine hız verdi. Bu nedenle Adalet Bakanı Türk, İçişleri Bakanı Tantan, Devlet Bakanı Bal ve Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Dairesi Başkanı Tümgeneral Osman Özbek, dün Adalet Bakanlığı'nda bir araya geldi. Cezaevlerini insan haklarının tam olarak yerleştiği yerler haline getirmek amacıyla çıkarılacağı öne sürülen yasa taslaklarının hazırlanması için yapıldığı söylenen toplantıya Tümgeneral Osman Özbek'in de katılması dikkat çekti.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, özellikle TMY'nin 16'ıncı maddesinin değiştirilmesi, cezaevlerinde izleme kurullarının oluşturulması taslaklarının üzerinde durulduğunu belirterek, F tipi cezaevlerine uluslararası platformda da meşruiyet kazandırmak amacına hizmet etmek için ileri bir tarihte uluslararası bir sempozyum düzenleneceğini söyledi.
Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan Terörle Mücadele Yasası'nın 16. maddesinin değiştirilmesi, ceza ve tutukevleri izleme kurulları oluşturulması ve infaz hakimliği kurulmasını öngören yasa taslakları, cezaevlerinde çalışan mahkûmlara sosyal güvenlik sağlayacak olan SSK Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı ile diğer hukuki ve idari düzenlemelerin ele alındığı toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Türk, daha çok ilk üç kanun üzerinde durulduğunu belirtti.
Bakanlıklar arasında beş tasarı üzerinde görüşbirliği olduğunu öne süren Türk, tasarıların, ceza ve infaz kurumlarında insan haklarını tam olarak yerleştirmek ve cezaevlerini terör ve mafya örgütlerinin egemenliklerini kurdukları kurumlar olmaktan çıkarmak amaçlarına göre hazırlanacağını belirtti.
Türk, tasarıların hazırlanması için Adalet ve İçişleri Bakanlığı elemanlarından oluşan bir komisyon oluşturulacağını ifade ederek, komisyonda yüksek yargı mensuplarının, akademisyenlerin ve uygulayıcıların da olacağını kaydetti ve komisyonun çalışmalarını bir ay içinde tamamlayabileceğini söyledi.
Türk, F tipi cezaevleri ile ilgili uluslararası sempozyum düzenleneceğini belirterek, F tipi cezaevlerinin Avrupa ve Birleşmiş Milletler standartlarına uygun olduğunu uluslararası denetimden çok rahat geçeceğini söyledi. Sempozyuma meslek kuruluşlarının da katılacağını dile getirerek, "F tipi cezaevlerindeki eksiklik ve yanlışları düzeltmeye hazırız" dedi.
'Operasyon başarıya ulaştı'
Sincan F Tipi Cezaevi'nde 335, Edirne'de 348, Kocaeli'de 340 olmak üzere 1023 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu belirten Türk, bir soru üzerine operasyonun başarıya ulaştığını, ancak operasyonun sorunun sadece bir bölümünü çözdüğünü öne sürdü.
Sincan'da 103 tutuklu ve hükümlünün ölüm orucunda, 165'inin süresiz açlık grevinde, Kocaeli'de 99 ölüm orucu, 159 mahkûmun süresiz açlık grevinde, Türkiye genelinde toplam 1118 mahkûmun süresiz açlık grevinde, 395'inin de ölüm orucunda olduğunu bildiren Türk, mahkûmlara eylemleri bırakma, ailelerine ve kitle örgütlerine de kendilerine destek verme çağrısında bulundu. Açlık grevi ve ölüm orucunda olan mahkûmların yanlış bir davaya inandıklarını iddia eden Türk, eylemlerini bitirmeleri durumunda bu mahkûmların ülkeye yararlı olabileceklerini savundu.
Yeni operasyon yok
Türk, F tipi cezaevleri ile ilgili çıkan haberlere de yanıt vererek, Edirne ve Kocaeli'de herhangi olumsuz bir durumun olmadığını öne sürdü.
Bu iki cezaevindeki mahkûmların sağlık durumları ile ilgili raporlar tutulduğunu kaydeden Türk, Sincan'da ise mahkûmların sağlık durumlarının defterlere kaydedildiğini, ölüm oruçlarının sürdüğü cezaevlerinde 24 saat sağlık ekiplerinin nöbet tuttuğunu söyledi.
Türk, sıcak su probleminin en kısa süre içinde giderileceğini savunarak, F tipi cezaevlerinde sıcak su ve sayım dışında problemin olmadığını ileri sürdü.
Türk'ün ölüm orucu ve açlık grevinde olan mahkûmların sağlık durumları ve toplu ölümlerin olabileceğine ilişkin haberlere yönelik sorulara yanıt vermekten kaçındığı görülürken, bir soru üzerine eylemlerin bitirilmesi için yeni bir operasyonun söz konusu olmadığını söyledi.
www.evrensel.net