Balkan sendromu büyüyor

NATO'nun Yugoslava'ya yönelik saldırılarında kullandığı seyreltilmiş uranyum yüklü mermiler, bir İtalyan askerinin daha kanserden ölmesine yol açtı. İtalya, NATO'nun konu ile ilgili soruşturma başlatmasını istedi.

Balkan sendromu büyüyor
İtalya'da, Yugoslavya'ya yönelik NATO saldırdılarına katılmış bir askerin 2 ay önce lösemiden öldüğünün açıklanmasıyla, "Balkanlar Sendromu" olarak adlandırılan rahatsızlıktan ölen İtalyan askerlerinin sayısı 6'ya yükseldi.
La Provincia Pavese gazetesinin haberine göre, Bosna'da 1998 ve 1999'da görev yapmış olan 24 yaşındaki Salvatore Carbanaro, 2 ay önce kuzeydeki Pavese bölgesinde bir hastanede lösemiden öldü. Carbonaro'nun ailesinin, basında Balkanlar Sendromu ile ilgili haberler yer alması üzerine La Provincia Pavese ile irtibata geçtiği belirtildi. Hastalığın, NATO'nun Kosova'ya 1999'da düzenlediği operasyonlarda füzelerinin etkisini artırmak için uranyum içeren top mermileri kullanılmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Amerikan savaş uçaklarının, Kosova operasyonu sırasında 31 bin adet seyreltilmiş uranyum (DU) içeren top mermisi kullandığı ifade edilirken, Amerikan Savunma Bakanlığı, top mermi kalıntılarının önemli bir zarara yol açmayacağını öne sürüyor. İtalya Savunma Bakanlığı'nın söz konusu ölümlerle füzelerde DU kullanılması arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak için bir komisyon kurduğu bildirildi.
İtalya inceleme istedi
İtalya, gelişmeler üzerine NATO'dan, hastalıkla ilgili inceleme başlatmasını istedi. Başbakan Giuliano Amato, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, Balkanlar Sendromu'nun "sanıldığından daha hassas ve önemli bir durum" olduğunu söyledi. Amato, "Kosova'da uranyum bombaları kullanıldığını biliyorduk, ancak Bosna'da kullanıldığını bilmiyorduk. Bu bombaların istisnai durumlarda; örneğin bombanın bir parçasını elle tutunca ve bir yaraya temas edince tehlikeli olduğunu, normal şartlarda bunların tehlikesinin bulunmadığını sanıyorduk" dedi.
Şimdi durumun "sandıkları kadar basit olmadığını" söyleyen Amato, Dışişleri Bakanı Lamberto Dini'nin NATO'dan bu vakalarla ilgili inceleme başlatmasını isteyeceğini kaydetti. Amato, ancak bu durumun NATO ile ilişkileri bozmayacağını da belirtti. Balkanlar'da 1990'larda görev yapan 5 İtalyan askeri lösemiden ölmüştü. Bu yıllarda Balkanlar'da 60 bin İtalyan askeriyle 15 bin sivil görev yapmıştı.
Uranyum özellikle ABD ve İngiltere uçakları tarafından kullanıldı. Aynı silah, 1991'deki Körfez Savaşı sırasında Irak'a karşı da kullanılmış ve binlerce sivilin yanı sıra ABD askerleri de zehirlenmişti. DU, hem Yugoslavya'nın hem de Irak'ın toprağında ve suyunda da kalıcı etkiler bıraktı.
www.evrensel.net