02 Ocak 2001 22:00

Kazdıkça tarih çıkıyor

Anadolu topraklarında, Kültür Bakanlığı ile üniversitelerin sürdürdüğü 48 arkeolojik kazının yanı sıra yabancı uzmanlar da 33 kazıyla tarihe ışık tutmaya çalışıyor.

Paylaş
Kazdıkça tarih çıkıyor
Uygarlıkların beşiği olarak bilinen Anadolu'nun bir çok yerinde kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihin önem uygarlıklarına ev sahipliği yapan topraklardaki kazı çalışmalarının büyük bölümü ise yabancı gruplar tarafından yürütülüyor. Kültür Bakanlığı'nın kazılara ayırdığı bütçenin yeterli olmaması nedeniyle yeterli çalışma yapılamazken, tarihi eser kaçakçılığının da önü açııyor.
Anadolu'da, kazdıkça "tarih" fışkırıyor... Tarih boyunca Asurlar'dan Hititler'e, Frigyalılar'dan Lidyalılar'a, Urartular'dan Selçuklular'a, Bizans'tan Osmanlılar'a kadar birçok uygarlık ve kültüre beşiklik etmiş Anadolu topraklarındaki tarihi eserler, tek tek gün ışığına çıkarılıyor.
Anadolu topraklarında, Kültür Bakanlığı ile üniversitelerin sürdürdüğü 48 arkeolojik kazının yanı sıra yabancı uzmanlar da 33 kazıyla tarihe ışık tutmaya çalışıyor.
Kültür Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye'deki arkeolojik ve etnografik kazılardan 13'ü Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ekipleri tarafından sürdürülürken, Kültür Bakanlığı 10, İstanbul Üniversitesi (İÜ) 9, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) ve Ege Üniversitesi (EÜ) 4'er, Selçuk Üniversitesi 3, Akdeniz Üniversitesi 2, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi birer kazı çalışması yapıyor.
Türk bilim adamlarının kazılarından 9'u Antalya, 6'sı İzmir ve çevresi, 5'i Muğla, 3'ü Bursa, 3'ü Çanakkale ve çevresinde sürdürülürken, Aydın, Çorum, Eskişehir, İçel, Van ve Aksaray'da 2'şer kazı devam ediyor. Diğer kazılar ise Osmaniye-Kadirli, Edirne-Enez, Kilis-Merkez, Kars-Merkez, Kayseri-Merkez, Kırklareli-Merkez, Konya-Beyşehir, Samsun-Bafra, Şanlıurfa-Harran, Hatay-Samandağ'da gerçekleştiriliyor.
Amerikalıların ilginç ilgisi
Türkiye topraklarından kaçırılan tarihi eserlerin en çok bulunduğu ülke olan Amerikalı arkeologlar, en fazla kazı çalışması yapan grubu oluşturuşyor.
Türkiye'deki arkeolojik ve etnografik kazılara, yabancı arkeolog ve bilim adamlarının da ilgisi sürüyor. Tüm insanlığın ortak mirası olan tarih ve kültür varlıklarını ortaya çıkarmak için yabancı bilim adamları da 33 yerde kazı çalışmaları yapıyor.
Kazı yapan yabancıların çoğunluğunu ABD'li bilim adamları oluştururken, Alman, İtalyan, Belçikalı, Avusturyalı, Fransız, Avustralyalı ve Japon bilim adamları da yıllardır Türkiye'deki kazı çalışmalarında bulunuyor.
Yetersiz bütçe
Kültür Bakanlığı 2000 yılı bütçesinden, kazı ve araştırmalarda kullanılmak üzere işçi ücretleri için 135 milyar 153 milyon, arkeolojik kazı giderleri için 18 milyar 200 milyon olmak üzere toplam 153 milyar 353 milyon lira ayırdı.
Bu ödeneğin yetersiz olduğu belirtilerek, Bakanlığın döner sermaye kaynaklarından da bazı kazılar için maddi yardım temin ettiği kaydedildi.
Öte yandan, 2001 yılında ülkede yapılan ve yapılacak olan barajların altında kalacak kültür varlıklarının kurtarılması için kazı, araştırma ve kurtarma çalışmalarına devam edileceği ifade edilerek, bilim heyetlerinin bu konudaki taleplerinin Bakanlık tarafından değerlendirileceği bildirildi.
ÖNCEKİ HABER

Gemi faciasının boyutları büyüyor

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa