03 Ocak 2001 03:00

Enflasyon hedefinin tutması

   mümkün değil

Paylaş
Enflasyon hedefinin tutması mümkün değil
Üç yıllık ekonomik programın önemli göstergelerinden sayılan 2000 yılı enflasyon rakamları, 3 Ocak Çarşamba günü belli oluyor. Çıkacak rakamlar merakla beklenirken, kasım ayı verileri dikkate alındığında, toptan eşyada (TEFE) yüzde 20, tüketici fiyatlarında (TÜFE) ise yüzde 25 olarak öngörülen hedefe ulaşılamadığı kesinlik kazandı. IMF ile Aralık 1999 tarihinde yürürlüğe giren stand-by düzenlemeleri çerçevesinde Türkiye tarafından verilen niyet mektubunda 12 aylık 2000 yılı enflasyonun hedefinin Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE)'ne göre yüzde 20, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE)'ne göre de yüzde 25 olduğu ifade edilmişti.
Türkiye'de kasım ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre enflasyon TEFE'de yüzde 39.1, TÜFE'de de yüzde 43.8 oldu. Ayrıca, aylar itibarıyla TEFE'de yaşanan fiyat artışları, mayıs, haziran, temmuz ve ağustos ayları dışında ek niyet mektubu- Ek 1'de belirtilen Merkez Bankası'nın döviz sepetinde öngörülen aylık devalüasyon oranlarından yüksek gerçekleşti.
Sepete göre aylık devalüasyon oranları ocak, şubat ve martta yüzde 2.1, nisan, mayıs ve haziranda yüzde 1.7, temmuz, ağustos ve eylülde yüzde 1.3, ekim, kasım ve aralık aylarında yüzde 1 olarak öngörülmüştü.
ÖNCEKİ HABER

CIA'nın felaket senaryoları

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa